6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Adana Gaziantep Otobüs Bileti

Adana Gaziantep otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Adana Gaziantep otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Gaziantep Kalesi; Şehrin ortasındaki tepededir. 565 tarihinde Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. 1481 yılında Memlûk Sultanı Kayıtbay, 1557 yılında Osmanlı Sultanı Kanuni Süleyman tarafından onartılmıştır. 1921 yılında Fransızlara karşı Gaziantep savunmasında bu kalenin büyük rolü olmuştur.

Yuvarlak şekillidir. Batıya bakan ve demirden yapılmış olan giriş kapısının üzerindeki hicri 965 (miladi 1557) tarihli mermerden yapılmış onarım yazıtında Kanuni Süleyman’dan söz edilmektedir. Genel giriş kapısından sonra açılıp kapanan köprüden geçilerek kaleye girilirdi. Kalenin bu giriş kapısında ise kemer üzerinde hicri 886 (miladi 1481) tarihli onarım yazıtında Memlûk Sultanı Kayıtbay’ı anlatmaktadır. Çevresi 1200 m. dir. Kale çok büyük taşlarla yapılmıştır. Güney köşedeki yazıtlı 4 büyük kule ile birlikte 35 adet kule bulunmaktadır. Kale içersindeki meydanın solunda etrafı demir parmaklıkla çevrili Mehmet Gazali türbesi, 40 kadar ev, cami, hamam ve ambar yer almıştır. Kalenin etrafını geniş bir savunma hendeği çevirmektedir.

ADANA - GAZİANTEP otobüs biletleri, ortalama 34.36 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 22 firma, günde 86 sefer yapmaktadır.

ADANA - GAZİANTEP arası yaklaşık olarak 224 km olup ortalama yolculuk 2 saat 17 dakika sürmektedir.

Adana - Gaziantep seyahatiniz için harita bilgileri, Adana için 37 kuzey enlemi, 35.32133 doğu boylamı ve Gaziantep için 37.06622 kuzey enlemi, 37.38332 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Adana - Gaziantep seferi için kalkış noktaları ise Adana için Ceyhan, Kozan, Tufanbeyli, Pozantı, Çatalçam ve Gaziantep için İslahiye, Nizip noktalarıdır.

ADANA - GAZİANTEP haritası

En uygun fiyatlarla ADANA - GAZİANTEP otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ADANA - GAZİANTEP seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ADANA - GAZİANTEP seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.