6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

ADANA'ya giden otobüs seferleri

Diğer ADANA seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Adana otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Adana’ya giden otobüs firmaları biletlerini online satın alın!

Otobüs firmalarını inceleyin!

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda bulunan Adana şehri, etrafı dağlarla çevrili büyük bir ova olan Çukurova’nın merkezinde kurulmuştur. Verimliliği oldukça yüksek olan Çukurova sayesinde tarım ve sanayi açısından ülkemizin oldukça önemli bölgelerinden biridir. Geleneksel turizm anlayışı çerçevesinde çok turistik bir şehir olduğunu söyleyemeyeceğimiz Adana, bir iş ve sanayi kenti olduğundan daha çok ticari amaçlarla gelen yabancı misafirleri ağırlamaktadır. Bunun yanında gastronomi turizmi ve sağlık turizmi açısından önde gelen şehirlerimizden biri olmakla birlikte çok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için pek çok antik kente ve tarihi kalıntıya sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı havası ile tam bir Akdeniz ılıman iklimi örneği olan Adana’da, bitki örtüsü makilerden oluşmaktadır. Bahar ayları hem güneşli hem de çok sıcak olmayan havasından dolayı Adana otobüs bileti satın almanıza uygun bir zamandır.

Tarihçe

İlk çağlardan beri yerleşime açık olan bu verimli toprakların isminin kaynağı hakkında çok çeşitli teoriler olmakla birlikte ilk kez Hattuşaş’ta bulunan Hitit  yazıtlarında “Uru Adania” yani “Adania Bölgesi” olarak geçmiştir. Adana’nın tarihteki varlığı 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Sümerler’in Gılmamış destanında da Adana ismine rastlanmaktadır. Yaygın görüşlerden biri de Adana adını Yunan mitolojisine Gök tanrısı Uranuns’un oğlu Adanus’tan almıştır. Fenikeliler ise bu bölgeye efendi anlamına gelen, bitki ve tarım tanrısı Adonis’in ismini vermişlerdir. Paleolitik dönemden bulgulara sahip şehir, Tepebağ Höyüğü’nde bulunan şehir merkezi yapıları ile Neolitik Çağ’a ait kalıntılara da sahiptir.

Ucuz Adana otobüs bileti satın alırken sitemizi tercih ederek 2 adımda ve kolayca Adana bileti fiyatları bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

Adana, Orta Çağ döneminde İpek Yolu’nun buradan geçmesiyle ticari anlamda eskisinden çok daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Hititlerin ardından Asurlar, Persler, Büyük İskender, Klikya Ermeni Krallığı ve Roma egemenliğinde geçen yıllardan sonra Bizans egemenliğiyle büyüyen şehir, hükümet binaları, sulama kanalları, köprüler gibi yapılarla oldukça gelişmiş bir yapıya ulaşıp imparatorluğun büyük bir merkezi haline gelmiştir. Alp Arslan’ın Malazgirt Muharebesi’nden bir süre önce Selçuklu Devleti Adana’yı ele geçirmiştir. Ardında Birinci Haçlı seferi sonrası el değiştiren Adana, Klikya Ermeni Krallığı tarafından alınırken kısa süre sonra tekrar Bizans egemenliğine girmiştir. Yaşadığı büyük bir deprem sonucu yeniden inşa edilen şehir Memlüklere devredilmiş sonrasında Ramazanoğulları Beyliği daha sonra da Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1. Dünya savaşından sonra Fransız işgaline uğrayan şehir 5 Ocak 1922’de düşman işgalinden kurtulup Cumhuriyet’in bir parçası olmuştur.

Adana’da Görmeniz Gereken Yerler

Akdeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Adana, ticareti sanayisi de dahil olmak üzere pek çok alanda ülkemizin en kalkınmış şehirleri arasında yer almaktadır. En az Ege Bölgesi’ndeki kadar güzel antik kentleri, tarihe ışık tutan pek çok müzesi, sahip olduğu pek çok tarihi yapısı ve güzel yaylalarıyla sizleri kucaklayacak güzel Adana misafirlerine bilgilendirici ve eğlenceli bir tatil imkanı sunuyor. Ülkemizin her yerinde yeme imkanı bulabilsek de Adana Kebabı’nı yerinde yiyip gerçek lezzetine ulaşırken bici bici ve sıkma gibi pek çok yöresel yemeği tadarak gerçek bir ziyafet turu gerçekleştirmek istiyorsanız Adana otobüs biletleri alıp seyahatinize başlayabilirsiniz.

Clickbus üzerinden İstanbul Adana otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Adana otobüs biletleri alımınızı yapabilirsiniz.

Adana gezinize binlerce yıllık geçmişe sahip olan pek çok antik kenti, müzeleri, camileri, hamamları ve yaylaları gezerek başlayabilir; günlük ulaşabildiğimiz Adana Kebabı, lahmacun, vişne suyu, şalgam suyu, ciğer gibi tatları yöreye özgü halleriyle yiyebileceğiniz; ayrıca daha önce denemediğiniz yöresel lezzetler olan sıkma, kazan simidi, bici bici, aşlama, şırdan, Adana böreği, Hint inciri gibi yiyecekleri tadabileceğiniz bir lezzet gezisi de gerçekleştirebilirsiniz. Adana otobüs bileti satın alarak hem Adana’nın yıllara meydan okumuş tarihiyle hem de zengin yemek kültürüyle tanışabilirsiniz.

            Adana’nın sembolü olan Taş Köprü’yü Adana gezinizin ilk durağı olarak seçebilirsiniz. Roma döneminden günümüze kadar gelen bu köprü bugün Adana’nın Yüreğir ve Seyhan merkez ilçelerini birbirine bağlayan büyüleyici bir yapıdır. Araç trafiğine açık olan bu tarihi yapı, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü olma özelliğine sahiptir. Şehir merkezinde bütün heybetiyle duran 14 gözlü köprü, ilk yapıldığı dönemde 21 gözlü inşa edilmiş ancak Seyhan nehri ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında yapılan dolgular ile bugünkü halini almıştır. Köprünün iki ucunda da ismi Kale Kapı olarak geçen iki büyük taş kapı bütün heybetleriyle durmaktadır.

            Adana Ulu Cami ve Külliyesi bir diğer ismiyle Ramazanoğulları Cami Adana’nın sembol yapılarından bir diğeridir. İsminden de anlaşıldığı gibi Ramazanoğulları döneminde 1541 yılında tamamlanmıştır ve Sabancı Merkez Camii yapılmadan önce Adana’nın en büyük camisi olma özelliğine sahipti. Memlük ve Selçuklu mimarisinin sentezinden oluşan yapı siyah beyaz mermer taşlarla bezeli duvarlara sahiptir ve 16. yy’dan kalma çinileri ile meşhurdur. Adana otobüs biletleri satın alarak Anadolu’da 16.yy mimari etkilerini Ramazanoğulları külliyesinde bulunan medrese, türbe ve saray selamlığını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

            Sitemizden Ankara Adana otobüs bileti araması yaptığınız zaman Ankara’dan Adana’ya giden bütün otobüs firmaları sıralı olarak listelenecektir.

Adana Merkez Sabancı Camii Seyhan Nehri’nin kıyısında bulunur ve 99 metre yükseklikteki 6 tane minaresi ile oldukça görkemlidir. Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camisi olma özelliğine sahip olan Merkez Camii’nin yanında aynı isimdeki Adana Merkez Park bulunmaktadır. Devasa büyüklükteki park şehir sakinlerinin nefes alması için mükemmel bir olanaktır. Kocaman çim alandaki pek çok ağaçla birlikte modern kent parkı anlayışı ile doğa huzurunun buluştuğu bir noktadır.

            Adana çarşısına adım attığınızda ilk göze çarpan detay 32 metre uzunluğundaki saat kulesi olacaktır. Türkiye’nin en uzun saat kulesidir ve Adana Belediyesi’nin ambleminde de yer aldığı için şehrin bir diğer sembolü konumundadır. Çarşı içerisinde büyük saatin karşısında Ramazanoğulları’ndan kalan bir hamam mevcuttur ve 1529 yılından beri kullanıma açıktır. Eğlence anlayışı İstanbul Kumkapı’ya benzeyen Tarihi Kazancılar Çarşısı, Adana gezinizde uğramanızı tavsiye ettiğimiz duraklardan biridir. 1908 yılından beri hizmet veren kebap salonlarından birinde yemeğinizi yiyebilir, ardından eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Ayrıca zaman planınız uyduğu taktirde her yıl yapılan Altın Koza Film Festivali’ni ve Portakal Çiçeği Festivali’ni Adana seyahat planlarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

            Adana’nın binlerce yıllık tarihine ışık tutacak müzelerin başında Adana Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Hitit, Asur, Fenike, Frig, Helenistik Roma, ve Bizans dönemlerine ait heykel, kitabe, mühürler, madeni paralar, çanak, çömlek gibi pek çok tarihi eser, Adana çevresinde bulunan höyük ve ören yerlerinden çıkarılarak burada sergilenmektedir. Müzenin bir bölümü de etnografya müzesi olarak geçerken, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait halk sanatı ve elişi eserleri, kıyafetler ile Yörük çadırları ve Yörüklerin günlük yaşamda kullandıkları pek çok eşyayı da gözler önüne sermektedir.

Adana Otobüs Biletleri           

Bilet arama motoruna İzmir Adana ucuz otobüs bileti bilgilerini girip tarihi seçerseniz o tarihteki bütün İzmir Adana otobüs seferleri, bilet fiyatları ile birlikte görünecektir.

Tarihi bulguları daha da detaylı incelemek istiyorsanız ucuz Adana otobüs biletleri alarak Adana’nın antik kentlerini gezmek üzere bir tur da düzenleyebilirsiniz. Kozan ilçesine geçerek 20 burçlu büyük surları, hamamı ve sütunlu yolu bulunan ve aslında geçmişte, şu an sahip olduğu kalıntılardan çok daha büyük bir yer olan Anavarza Antik kenti hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ceyhan ilçesinde bulunan bu köy günümüzde Dilekkaya Köyü olarak bilinmekte ve tarihi Roma İmparatorluğu zamanına dayanmaktadır. Tarih boyunca pek çok devlete başkentlik yapan köy birden bire yükselen bir kaya üzerine inşa edilmiş olup Adana’nın görülmeye değer yerlerinden biridir.

            Yakapınar Antik kenti Ceyhan Nehri kıyısında İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan bir yerleşim yeridir. Truva kahramanlarından Mopsos’un kurduğuna inanılan şehrin esas adı Misis’tir. Neolitik Çağ’a dayanan Misis Adana’dan sonra ikinci bir geçit konumundadır ve özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir merkez haline gelmiştir. Misis, mozaik taban döşemeleri, dokuz gözlü taş, köprü, su kemerleri, akropoldeki surlar gibi yapılarla birlikte; Selçuklu ve Osmanlı döneminden de Havraniye Kervansarayı ve tek kubbeli mescide sahiptir.

            Şar Köy dendiğinde kulağımıza daha tanıdık gelen Şar Antik Kenti sahip olduğu pek çok kalıntıyla misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir. Toros Dağları üzerinde yer alan ve Adana merkeze uzaklığı 210 km olan köye ulaşmak için Adana Tufanbeyli otobüs bileti almanız yeterli olacaktır. Hititler Dönemi’nde “Komana” adıyla çok önemli bir merkez olarak yer alan şehirdeki eserler daha çok Roma Dönemi’nden günümüze kalabilmiştir.

Adana Otobüs Firmaları

Havayolu ve demiryolu ulaşımının yanında güçlü bir karayolu ağına bağlantılı olan Adana’ya seyahatinizi planlarken Clickbus.com.tr’den ucuz Adana otobüs bileti satın alabilirsiniz. Tarihi ve gastronomi turizmi açısından ülkemizin önde gele şehirlerinden olan Adana’ya seyahat etmek için Çayırağası, Seç Turizm, CSR Seyahat, Lider Adana gibi pek otobüs firmasının her saatteki seferlerini kıyaslayabilir, size en uygun otobüs seferini tercih edebilirsiniz. Nereden kısmına bulunduğunuz ili yazarak tarih seçiminizi yapmanızın ardından ülkemizin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan güzel Adana’yı ziyaret edebilirsiniz.

Adana otobüs bileti fiyatları nedeniyle satışında en çok rağbet edilen site olan Clickbus.com.tr’yi tercih ederek Adana biletinizi ucuza almış olursunuz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


ADANA'ya giden otobüs firmaları
Adıyaman Gülaras
Aksu Turizm
Best Van Turizm
Çayırağası Turizm
Cesur Bingöl Seyahat
CSR Seyahat
Dadaş Turizm
Elazığ Murat Turizm
Elazığlılar Turizm
Esadaş
Güney Akdeniz Seyahat
Güney Lüks Adana Seyahat
Has Bingol
Has Diyarbakır
Hatay Sas Turizm
Huzur Turizm
Isparta Petrol
Jet Turizm
Lider Adana
Lider Siirt Turizm
Lüks Batman Seyahat
Lüks Kahramanmaraş Turizm
Metro Turizm
Mis Amasya
Nevşehirliler Seyahat
Öz Diyarbakır
Öz Sivas Seyahat
Özlem Cizre Nuh
Özlem Diyarbakır
Şanlıurfa Astor
Seç Turizm
Star Batman
Star Diyarbakır
Ulusoy Turizm
Vangölü Turizm
Yeni Adana Turizm
Yeni Diyarbakır Seyahat
Yeni Van Seyahat
ADANA'ya bağlı otogarlar
Adana Otogarı
Ceyhan Otogarı
Kozan Otogarı
Tufanbeyli Otogarı
Pozantı Otogarı
Çatalçam Otogarı