6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Adıyaman Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Adıyaman Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Emeviler devrinden Osmanlı İmparatorluğunun sonuna kadar Adıyaman’ın adı “Hısn-ı Mansur” idi. Bu ada, Emevi komutanlarından Mansur Bin Caneve’nin kente yaptırdığı hisarlardan ötürü verilmişti. Adıyaman, 1954 yılında Malatya’dan ayrılarak il haline getirilmiştir. Adıyaman’ın pekmezi ve kilimleri ünlüdür.

Adıyaman’a giden otobüs firmaları

TARİHİ KALINTILAR

PİRİN MAĞARALARI

Adıyaman il merkezinden 5 kilometre uzaklıktadır. Perre kentine ait saray ve kemer kalıntılarından ayrı olarak 208 adet irili ufaklı mağara bulunur. Taş devri insanlarından kaldığı ileri sürülürse de Roma çağı mezarları olması daha akla yakındır.

ZEY KÖYÜ MAĞARALARI

İl merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Buradaki Maloğlu Kuyusunun bir yeraltı kervansarayı olduğu sanılmaktadır.

HAYDARAN KÖYÜ MAĞARASI

İl merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Burada kayaya oyulmuş bir kadınla erkek kabartmasının ortasında ışık saçan bir yıldız bulunması, bunun da bir mezar anıt olduğunu belli etmektedir.

GÜMÜŞKAYA KÖYÜ MAĞARALARI

Köyün batısında, tünel şeklinde birbirine bağlı 160-170 santimetre yükseklikte mağaralar.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Adıyaman otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Adıyaman’a giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

KALELER

ADIYAMAN KALESİ

Adıyaman içindeki en eski kale olan bu eserden bugün sadece bir toprak yığını kalmıştır.

SAMSAT KALESİ

İle 38 kilometre uzaklıktadır. Tarihi değeri çok yüksektir. Roma çağında önemli bir yerleşme yeri olup ünlü yazar Lukianus burada doğmuştur.

ESKİ KAHTA KALELERİ Anadolu’daki yazılı kayaların en büyüğü bu kalededir. Kahta’ya uzaklığı 26 kilometredir. Eski ve yeni kale olmak üzere iki kısımdır.

BESNİ KALESİ

Eti Krallığı kurucusu Insena tarafından yaptırıldığı söylenir.

KEYSUN KALESİ Keysun Bucağındaki bu kaleden birkaç parça sur kalıntısı görülebilir.

GERGER KALESİ

İI merkezine 117 kilometre uzaklıktadır. Kayalıklar üzerinde olduğu için sağlam kalmıştır.

KÖPRÜLER

CENDERE KÖPRÜSÜ

Romalılar çağında Septimus tarafından yaptırılan 2000 yıllık köprü Kahta Çayı üzerindedir. Tek kemerlidir, insan gücüyle kaldırılması olanaksız 92 taş ile yapılan köprü bu durumuyla çok ilgi çeker.

GÖKSU KÖPRÜSÜ Gümüşkaya köyünün 3 kilometre Kuzey batısında Göksu çayı üzerindedir. Romalılar çağından kaldığı sanılmaktadır. 150 yıl kadar evvel aralarında anlaşmazlık çıkan iki köy halkınca ortasından yıkılmıştır.

Adıyaman otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Adıyaman otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/