6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Afyon İzmir Otobüs Bileti

Afyon İzmir otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Afyon İzmir otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Sistemli araştırmalara karşın. Ephesos'un kuruluşuna ilişkin bilgiler, söylencelere dayanmaktadır. Strabon ve Pausanias'a göre, çoğunluğunu Karlar ve Lelegler'in oluşturduğu kent halkı, kentlerini Amazonların kurduğuna inanmaktaydı. Hatta, Ephesos'un güzel bir Amazon'un adı olduğunu söylemekteydiler. MÖ. 7. yy'ın sonu ile MÖ. 6. yy'ın başında yaşamış olan Ephesoslu şair Kallinos, Amazonların kenti aldıklarını ve Smyrna adını verdiklerini yazar. Bir başka şair Hipponaks, MÖ. 540'ta, Tiran Athenagoras döneminde kentin bir bölümünün Smyrna diye bilindiğini belirtir. Strabon'a göre, Smyrna, Koressos (Bülbül) Dağı ile Pion (Panayır) Dağı arasındadır. Smyrnalılar, daha sonra Ephesos'u terkedip bugünkü İzmir yakınlarında kentlerini kurarlar.

Ephesos halkı, Amazonlara olan inancını her zaman korudu ve saygısını yitirmedi. Hatta, MÖ. 5. yy'da, Artemis Tapınağı için bir Amazon heykeli yarışması açtı. St. Jean Bazilikasının yakınında yapılan kazılarda, Myken mezarlarında, MÖ. 1400-1300 arasına tarihlenen keramikler bulundu. Bu verilere dayanarak yöredeki yerleşimin MÖ. 2000'lerde gerçekleştiği ileri sürülebilir. Ancak, yerleşmeyi kanıtlayacak herhangi bir ize rastlanmadı. MÖ. 1300-1100 arasında gerçekleşen büyük göçler sonrasında kimi büyük krallıklar ortadan kalkarken kimi yeni krallıklar ve devletler kuruldu. Batı Anadolu'da da Aiolia, İonia, Karia gibi bölgeler ortaya çıktı. Pion (Panayır) Dağı'nın eteğindeki ilk yerleşme limandan biraz içeridedir. MÖ. 7. yy’a değin krallıkla yönetildi. MÖ. 7. yy’da Kimmer akınlarıyla karşılaştı. Aynı yüzyılda kentin yönetim biçimi de değişti. Halkın seçtiği tiran denilen diktatörler küret adı verilen, soylular arasından seçilenlerin oluşturduğu kent meclisinin yönetime katılmasını kabul ettiler.

MÖ. 6. yy şair Hipponaks ve doğacı düşünür Herakleitos gibi ünlülerin yaşadığı bir yüzyıldır ancak kentin siyasal varlığı açısından talihsiz bir dönemdir. Gittikçe güçlenen Lydia Krallığı egemenlik alanını genişletmeyi düşününce İonia'ya saldırdı. İÖ. 6. yy’ın ortalarına doğru Lydia Kralı Kroisos, Ephesos’u aldı. Halkı Artemis Tapınağı nın yakınına taşınmaya, Koressos Limanı'nı terketmeye zorladı. Bugün bu yerleşmenin bulunduğu yer, Küçük Menderes Irmağı nın getirdiği alüvyonlarla dolmuştur. Bu kentten Artemis Tapınağı dışında başka kalıntı yoktur. Lydialılar, Ephesos’u aldığında, tapınağın yapımı sürüyordu. Kroisos da tapınağa kabartmalı sütun kaideleri ve heykeller armağan etti. 1869 kazısı sırasında bulunup British Museum'a götürülen sütun başlıklarından birinde Lydia kralının adı yazılıdır. Bu dönemde, limandan başlayan kent surları, Artemis Tapınağı nı da içine almaktaydı.

AFYON - İZMİR otobüs biletleri, ortalama 38.84 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 12 firma, günde 25 sefer yapmaktadır.

AFYON - İZMİR arası yaklaşık olarak 331 km olup ortalama yolculuk 4 saat 6 dakika sürmektedir.

Afyonkarahisar - İzmir seyahatiniz için harita bilgileri, Afyonkarahisar için 38.75417 kuzey enlemi, 30.54028 doğu boylamı ve İzmir için 38.41885 kuzey enlemi, 27.12872 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Afyonkarahisar - İzmir seferi için kalkış noktaları ise Afyonkarahisar için Bolvadin, Çay, Dazkırı, Dinar, Sandıklı ve İzmir için Aliağa, Bergama, Çandarlı, Çeşme, Dikili, Gümüldür, Menemen, Özdere, Seferihisar, Selçuk, Urla, Ürkmez, Salihleraltı noktalarıdır.

AFYON - İZMİR haritası

En uygun fiyatlarla AFYON - İZMİR otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve AFYON - İZMİR seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla AFYON - İZMİR seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.