6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Amasya Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Amasya Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Tarih boyunca Frigyalılar, Kimmerler, Medler, Persler, Makedonyalılar ve Pontuslara başkentlik yapmış olan Amasya ve dolayları çok değerli tarihİ kalıntılarla doludur. M.Ö. 3000 yıllarından beri yerleşme merkezlerinden olduğu sanılmaktadır. Eski adı Amaseia’dır.

Amasya’ya giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

KALE

Harşene Dağı üzerinde, bütün kente hakim bir yerdedir. İlk olarak Helenistik devirde yapılıp Roma, Bizans ve Selçuklular zamanında tamir gören kalede zindanlar, Sultan Beyazıt tarafından yaptırılan hapishane vardır. Bütün kent buradan kuşbakışı görülür.

ENDERUN KALESİ

Nerkiz mahallesinin batısındadır. Kalenin 4 kapısı vardır. Kral sarayı ve mezarları kuşatan duvarlardan başka bir şey kalmamıştır.

KRAL MEZARLARI

Yeşilırmak boyunca uzanan Harşene Dağının kayalık kısımları üzerine oyulmuş 20-25 metre yükseklikteki on iki kral mezarı Yeşilırmak boyunca kentin her yerinden görülür.

AYNALI MAĞARA Ziyaret kasabasına giden yol üzerindeki kral mezarı. Kayadan oluşan yüzeyi o kadar iyi perdahlanmıştır ki güneş ışınlarını aksettirir. Bu nedenle Aynalı Mağara adını almıştır. Esas oda bölümünde 2. yüzyılda Bizanslıların yaptığı freskler bulunur.

CİLANBOLU

Amasya Kalesi’nin orta yerinde, 150 basamakla inilen, 8 metre çapında bir dehlizden oluşan su kuyusu.

FERHAT SU YOLU

Kayaların delinip, bazen tünel açılarak bazen duvar örülerek yapılan 19 kilometre uzunlukta su yolu, ilin güneyinde Şahinkaya önünden başlar, Ferhat Dağı eteğinden geçer. Beyazıtpaşa mahallesinde biter.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Amasya otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Amasya’ya giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

Amasya otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Amasya otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın!

DOĞAL GÜZELLİKLER

BORABAY

Doğal güzelliğiyle yurdun en ilginç bölgesi haline gelen bir krater gölüdür. Amasya’ya 55, Taşova’ya 15 kilometredir. Borabay kasabasının içinden geçen virajlı ve toprak yol bozuktur. Özel idare göle bakan güzel bir lokanta yaptırmıştır. Gölün etrafında ağaçların arasında dinlenme evleri vardır. Bunlar kiralanmaktadır.

ÇAKALLAR MESİRESİ Amasya kentinin güneyinde 250 metre yüksekte bağ ve bahçelik bir yerdir. Gazinosu vardır. Stabilize bir yolla şehre bağlıdır.

ZİYARET MESİRESİ

Amasya’ya 7 kilometre uzaklıktadır. Aynalı Mağara geçildikten sonra varılır.

İstanbul’dan Kırıkkale’ye kadar uluslararası (E.23) asfaltından yararlanılır. Amasya; Adana’ya 668, Ankara'ya 332 Antalya'ya 872, Bingöl'e 670 Bursa'ya 713, Diyarbakır’a 769 İstanbul'a 726, izmir’3 908

Malatya’ya 508, Rize'ye 651 kilometre uzaklıktadır.

Amasya otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Amasya otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/