6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Ankara Kayseri Otobüs Bileti

Ankara Kayseri otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Ankara Kayseri otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Ulu Cami, 1205'te Keyhüsrev zamanında, Yağıbasan'ın oğlu Muzafferüttin Mahmut tarafından yaptırıldı. Minaresi batı kenarı ortasında yükselmektedir. Kıble duvarına koşut uzanan beşer kemerli sekiz nef; iki yanda dikey kemerlerle, ortada ise kubbelerle kesilmiş durumdadır.

Kurşunlu Cami, 1585'te yapıldı. Söylentiler caminin, Mimar Sinan tarafından yapıldığı yolundaysa da yapımı Sinan'ın yönetmediği, ancak, mimarbaşı olarak planları onamış olduğu sanılmaktadır. Kare planlı ana mekan, kubbeyle örtülüdür.

Huand Hatun Külliyesi, cami, medrese, türbe ve hamam yapılarından oluşur. Anadolu Selçuklularının ilk külliyesi olması bakımından önemlidir. Doğu kapısındaki yazıtta, 1238’de Mahperi Huand Hatun'un yaptırdığı yazılıdır. Alaettin I Keykubat'ın eşi Huand Hatun'a ait külliye, oğlu Gıyasettin II Keyhüsrev zamanında tamamlandı.

Cami, başlangıçta 52,30x43,70 m'lik bir alanı kaplamaktaydı. Bu dikdörtgen yüzey, kare kesitli ayaklarla küçük eksene göre sekiz, büyük eksene göre de on kemer gözüne bölünmüştü. Mihrabın önünde ve solunda iki kare alan vardır. Çokgen biçiminde bir kasnağa oturan bir kubbe ile kapalı olan ortadaki kare yüzey ise 19. yy'da yapıldı, iki büyük taçkapıdan biri kuzeybatı köşesindedir ve türbe avlusuna bakan kapı revakına açılmaktadır. Minaresi 1726'da inşa edildi.

Medrese, dikdörtgen planlı ve iki eyvanlıdır. Ortada, yüksek revaklarla çevrili avlusu yer alır. Giriş holünün iki yanında, biri 'mescit olan iki bölme vardır. Avluda, 16 oda ve giriş eyvanı karşısındaki baş eyvanın sağında, türbe girişi ile büyük dershane bulunur.

Külliyeyi oluşturan hamam, çifte hamam planındadır. Erkekler bölümü, üstü belirli aralıkta kesme taş kemerlerle kavisleştirilen sivri tonozlu soyunma yeri, bitişiğinde, iki yandan tonozlarla desteklenmiş eliptik bir kubbe ile örtülü helayı içine alan sivri tonozlu soğukluk ve ortada büyükçe bir merkezi kubbe çevresinde aksiyal biçimde düzenlenmiş, sivri tonozlu dört eyvan ile bunların aralarında yer alan kubbeli dört halvetten ibaret sıcaklıktan oluşur. Kadınlar bölümü ise ortadan kesme bir taş kemerle desteklenen soyunma yeri, kubbeli hela ile kubbeli soğukluk, halvet ve sıcaklıktan meydana gelir. Hamamlar sürekli kullanıldığından zamanla geçirdikleri çeşitli onarımlar sonucu özgünlüklerini önemli ölçüde yitirdiler. Külliye yapılarından türbe, caminin medreseye bitişen köşesine sonradan eklendi. Tümü ile kesme taştan yapılan, piramit külahlı sekizgen kümbet, altı sıra mukarnaslı mermer bir kaide üzerinde yükselmektedir. Türbede, biri Mahperi Huand Hatun'un olmak üzere üç sanduka vardır.

ANKARA - KAYSERİ otobüs biletleri, ortalama 44.49 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 22 firma, günde 69 sefer yapmaktadır.

ANKARA - KAYSERİ arası yaklaşık olarak 315 km olup ortalama yolculuk 3 saat 46 dakika sürmektedir.

Ankara - Kayseri seyahatiniz için harita bilgileri, Ankara için 39.92077 kuzey enlemi, 32.85411 doğu boylamı ve Kayseri için 38.73122 kuzey enlemi, 35.47873 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Ankara - Kayseri seferi için kalkış noktaları ise Ankara için Beypazarı, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar, Sincan ve Kayseri için Develi, Himmetdede, İncesu, Yahyalı, Yeşilhisar, Pınarbaşı noktalarıdır.

ANKARA - KAYSERİ haritası

En uygun fiyatlarla ANKARA - KAYSERİ otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ANKARA - KAYSERİ seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ANKARA - KAYSERİ seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.