6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Ankara Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Ankara Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara'nın adının Ankyra (Çapa)’dan geldiği söylenir. Tarihçiler, M.Ö. 278 yıllarında yaşayan Galatların bu kenti kurduğunu kabul ederler. Galatların Musa donanmasından ele geçirdikleri bir çapa ile ilgili olarak verdikleri Ankira adının zamanla Ankyra, Aniyre, Engürü ve Angora biçimlerinden geçerek Ankara haline geldiği kabul edilir.

Ankara’ya giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

ANKARA KALESİ Galatlar zamanından kaldığı sanılan kalenin yapılış tarihi kesinlikle belli değildir. Ulus Meydanından Anafartalara gidilen yoldan dümdüz derlenirse Kale’ye varılır. Kale 4 kaleden oluşmak üzere ikiye ayrılır. Dış Kalenin 20’den fazla kalesi vardır. En üstte Akkale bulunur. Dört katlı olan İç Kalenin surları 14-16 metre arasında değişir. Ankara’nın sembolü haline gelen kaleden kentin manzarası çok güzeldir.

GORDİON

Polatlı ilçesinden Yassıhöyük köyüne gidilirse Sakarya kıyılarında, Frigyalıların başkenti Gordion’un yıkıntıları görülebilir. Kral Midas’ın mezarı da buradadır.

AUGUSTUS TAPINAĞI Hacı Bayram Camisinin yanındadır. M.Ö. 2. yüzyılda korint üslubunda yapılmıştır. 8 metre 40 santim yükseklikteki kapısı tapınağın en güzel mimari unsurunu teşkil eder.

Ankara otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Ankara otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

JULİANUS SÜTUNU Ulus’ta, Hükümet alanındadır. Roma İmparatoru Justinien’in 362 yılında Ankara’dan geçişi şerefine dikildiği sanılmaktadır. Yüksekliği 17 metre olan sütun yivli taşların üst üste konmasıyla yapılmıştır.

ROMA HAMAMI

Ulustan Dışkapıya giderken, Çankırı Caddesi üzerindedir. M.S. 3. yüzyılda Roma Kralı Caracalla tarafından yaptırılmıştır. 130 metre uzunluk 80 metre genişlikteki yıkanma yerleri ve ısıtma kısmı halen ayaktadır.

GAVUR KALESİ

Ankara’nın 60 kilometre güney batısında Haymana yolu yakınlarındadır. Hitit devrine ait bir kalıntıdır. Haymana yakınlarında yoldan kaleyi görmek mümkündür.

Ankara otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Ankara otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/