6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Ankara Tarsus Otobüs Bileti

Ankara Tarsus otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Ankara Tarsus otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Tarsus ilçesi kuzeyde Niğde ve Adana illeri, doğu ve güneyde gene Adana ili ve Akdeniz, batıda Merkez ilçe, kuzeybatıda da Çamlıyayla ilçesiyle çevrilidir.

İlin en doğu kesiminde yer alan ilçe topraklarının kuzey yarısını Orta Toroslar’a bağlı Bolkar Dağları engebelendirir. İlçenin en yüksek noktası Medetsiz Tepesi’dir (3.524 m). Dağların Akdeniz’e bakan yüksek kesimleri kara çam, ardıç, sedir, göknar ve kızıl çam ormanları, alçak yamaçlar ise makilerle kaplıdır. Bolkar Dağları’nda yazın sıcaktan bunalan Tarsusluların serinlemek için çıktığı yaylalar vardır. Bunların en ünlüsü günümüzde adı Çamlıyayla olarak değiştirilip ayrı bir ilçe merkezi yapılmış olan Namrun Yaylası’dır. Akdeniz kıyısına doğru gidildikçe alçalan ilçe topraklarının güney bölümü Çukurova’nın batı uzantılarından oluşur. Tarsus Ovası olarak adlandırılan bu düzlükteki Karabucak Bataklığı 1939’dan 1967’ye değin süren çalışmalar sonucu kurutuldu ve bataklığın 885 hektarlık bölümünde bir okaliptüs ormanı kuruldu. İlçe topraklarından kaynaklanan suları Tarsus Çayı ve Seyhan Irmağı toplar. Deli Burnu’nda Akdeniz’e dökülen Seyhan Irmağı güneyde doğal sınır oluşturur. Tarsus Çayı üzerinde Berdan Barajı, bu akarsuyun kollarından Kadıncık Deresi üzerinde de Kadıncık I ve II hidroelektrik santralları yer alır. İlçe sınırları içindeki başlıca göller Seyhan Deltası’nın lagünlerinden Dipsiz Göl ile Berdan Baraj Gölü’dür. İlçenin başlıca mesireleri Tarsus kentinin 9 km kuzeybatısındaki Eshab-ı Kehf Mağarası’nın çevresi ve Karabucak orman içi dinlenme yeridir. Dağ keçileri için Hopur-Topaşır’da, turaçlar için Karabucak’ta kurulmuş birer “yaban hayatı koruma sahası” vardır.

İlçe ekonomisi tarım, sanayi ve ticarete dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, üzüm, pamuk, portakal, limon, arpa ve soyadır. Az miktarda yerfıstığı ve baklagil de yetiştirilir. İlin en çok buğday, çiğit, pamuk, üzüm, arpa ve soya üretimi yapılan ilçelerinden biri de Tarsus’tur. İlçede daha çok plastik örtülerle kurulan seralarda turfanda sebzecilik yapılır. Hayvancılığın en gelişmiş dalları tavukçuluk ve arıcılıktır.

Tarsus, Mersin’den sonra ilin ikinci büyük sanayi merkezidir. Çukurova’daki ilk sanayi tesisi 1887’de Tarsus’ta kurulan Mavromati ve Şürekası İplik Fabrikası’dır. Türkiye’de ilk hidroelektrik santrali de Tarsus’ta kuruldu. Tarsus Çayı kenarında su gücüyle çalışan bir un değirmeninde kurulan ve 15 Eylül 1902’de işletmeye açılan bu santralin gücü 2 kW’ydi. Cumhuriyet dönemine değin çırçır, iplik ve dokuma, konserve fabrikaları açılan ilçedeki sanayi tesislerinin bir bölümü 1972’de kurulan Çukurova Holding’in temelini oluşturur. Günümüzde ilçedeki başlıca sanayi kuruluşları çırçır, pamuk ipliği, dokuma, hazır giyim, un, bitkisel yağ, sabun, boya, tarım alet ve makineleri ve yedek parça fabrikalarıdır. Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş tarihi 1879’dur.

Tarsus ilçesinin gelişmiş ulaşım bağlantıları vardır. Bağdat Demiryolu ve Adana-Mersin demiryolu ile Adana’yı Ankara’ya bağlayan E-90 Karayolu ilçe topraklarından geçer. Adana ile Mersin arasındaki 0-51 Otoyolu’ndan ilçe merkezinin kuzeydoğusunda ayrılan 0-21 Otoyolu Pozantı’ya bağlanır. İlçenin ihraç ürünleri Adana’yı Mersin’e bağlayan kara ve demir yollanyla Mersin limanına ulaştırılır.

Gözlükule’de yapılan kazılar yörede yerleşim tarihinin Neolitik Çağ sonlarına değin indiğini gösterir. Arzava’nın doğusunda ve Kizzuvatna’nın batısında yer alan bu topraklar MÖ 17. yüzyılda Hititlere bağlıydı. Daha sonra Hurrilerin kurduğu Kizzuvatna Krallığı’na bağlanan ve bir süre Asur egemenliği altında kalan yörede MÖ 7. yüzyıl sonlarında merkezi Tarsus olmak üzere Kilikya Krallığı kuruldu.

Tarsus yöresi 1832-1840 arasında Osmanlı Devleti’ne başkaldıran Mısır valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’nın elinde kaldı. Bu kısa dönemde Mısırlıların girişimiyle pamuk tarımında verim artışı sağlandı, şekerkamışı üretimi denemeleri yapıldı ve tarım işçilerinin çalışma koşulları önemli ölçüde iyileştirildi. Ayrıca birçok bayındırlık çalışması yapılarak Tarsus Ovası’nı taşkından korumak amacıyla kanallar açıldı. 19. yüzyıl sonlarında Adana vilayetinin Mersin sancağına bağlı Tarsus kazasının sınırları içinde olan Tarsus, Mondros Mütarekesi’nin (30 Ekim 1918) ardından 19 Aralık 1918-27 Aralık 1921 arasında Fransız işgalinde kaldı. Tarsus Belediyesi 1872’de kuruldu. Cumhuriyet’ten sonra Tarsus 1924’te Mersin iline, 1933’te de İçel iline bağlandı. 1943’te İnönü ile Churchill arasında yapılan Adana Görüşmesi, Yenice bucak merkezindeki istasyonda gerçekleşti.

MÖ 2. bin yılına ait Hitit kaynaklarında Tarşa adıyla anılan ilçe merkezinin kuruluşuna ilişkin yeterli bilgi yoktur. Çok eski bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan kent Antik Çağ’da Tarsos, Roma döneminde de Tarsus olarak adlandırıldı. MÖ 1. yüzyılda Marcus Antonius ile VII. Kleopatra’nın Tarsus’ta buluşması birçok sanat yapıtının konuları arasındadır. Kleopatra o dönemde Kydnos adlı akarsuyun (bugün Tarsus Çayı) ulaşıma elverişli olması nedeniyle bir liman kenti olan Tarsus’a tekneyle gelmişti. Hıristiyanlık açısından Aziz Paulus’un (Havari) doğum yeri olarak önem taşıyan kent Bizans döneminde de canlı bir merkezdi.

Günümüzde önemli bir sanayi, ticaret ve hizmet merkezi olan Tarsus, Mersin’den sonra ilin ikinci büyük kentidir. İlçenin güney kesiminde yer alan kent, il merkezi Mersin’e 20 km uzaklıktadır.

Tarsus tarihsel yapılar açısından zengin sayılır. Eski kenti koruyan surların Kleopatra Kapısı adıyla anılan bölümü hala ayaktadır. İlkçağdan günümüze ulaşan başlıca kalıntılar, işlevi bilinmeyen ve görkemli bir yapı olan Donuktaş, Roma Hamamı ve İustinianos (Baç) Köprüsü’dür. Bir inşaatın temel kazısı sırasında ortaya çıkarılan Akhüleus Lahti Adana Müzesi’nde, mozaikler ise Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir. Öteki tarihsel yapılar bir katedralden çevrilen Eskicami, Tarsus Ulucamisi (1579) ve Şahmeran Hamamı’dır. 1972’de ziyarete açılan Tarsus Müzesi’nde çoğu Gözlükule kazılarında ele geçen arkeolojik buluntular ile yöreden derlenen etnografik yapıtlar sergilenmektedir. Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi ile Tarsus Meslek Yüksekokulu Mersin Üniversitesi’ne bağlıdır. 

ANKARA - Tarsus otobüs biletleri, ortalama 54.79 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 7 firma, günde 24 sefer yapmaktadır.

ANKARA - Tarsus arası yaklaşık olarak 460 km olup ortalama yolculuk 4 saat 59 dakika sürmektedir.

Ankara - Tarsus seyahatiniz için harita bilgileri, Ankara için 39.92077 kuzey enlemi, 32.85411 doğu boylamı ve Tarsus için 36.92796 kuzey enlemi, 34.63333 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Ankara - Tarsus seferi için kalkış noktaları ise Ankara için Beypazarı, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar, Sincan ve Tarsus için Anamur, Bozyazı, Erdemli, Mersin, Silifke, Taşucu, Gülnar, Mut, Topaklı noktalarıdır.

ANKARA - Tarsus haritası

En uygun fiyatlarla ANKARA - Tarsus otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ANKARA - Tarsus seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ANKARA - Tarsus seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.