6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Atina'ya giden otobüs seferleri

Diğer Atina seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Atina otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Atina’ya giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Yunanistan’ın başkenti olan Atina 4 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Etrafı dağlarla çevrili olan şehir geçmişten gelen birçok tarihi yapısıyla yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Atina’nın ismi Yunan mitolojisinde de sıkça geçer. Mitolojiye göre şehrin ismi savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir. Şehrin yüzölçümü 39 km², metropoliten alanın yüzölçümü ise 427 km²'dir. Atina’da ibadete açık cami yoktur. Bu konuda da Avrupa’daki tek başkenttir.

Tarihçe

Atina kayıtlı 3400, tahmin edilen 7000 yıllık tarihiyle dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Antik çağlardan beri önemli bir kültür ve ticaret merkezi olan şehir Neolitik Çağ’dan bu yana bir yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. İlk çağlarda oldukça önemli bir konumda bulunan Atina, orta çağ ile beraber önemini yitirmeye başlamıştır. Bizans İmparatorluğu döneminde tekrar canlanan kent, ticaret alanında stratejik bir konuma gelmiştir. 1458'de Osmanlılar’ın Atina'yı ele geçirmesiyle kent Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına girmiştir. Bu dönemde Selanik daha ön plana çıkmış ve kent parlak günlerini geride bırakmıştır. 19.yüzyıldan sonra Yunanistan’ın başkenti olan Atina o günden beri önemini korumaktadır.

Atina’da bulunan yapıların en eskisi Son Tunç Çağına kadar uzanır. Bu yüzden kentin tarihçiler ve tarihe meraklı turistler için ayrı bir önemi vardır. Özellikle şehrin tam merkezinde bulunan Akropolis eski dönemlerden beri kale ve tapınak olarak kullanılmaktadır. Atina M.Ö.1000 yılında günümüzdeki konumuna kıyasla oldukça küçük bir alanı kaplamaktaydı. Şehrin etrafı surlarla çevrili ve Akropolis bu surların içinde güneyde yer almaktaydı. 

Clickbus.com.tr üzerinden İstanbul Atina otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Atina otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Atina’da Görmeniz Gereken Yerler

Atina’ya gittiğinizde öncelikli olarak görmeniz gereken yer Akropolis’dir. Akropolis aslında genel bir tabirdir ve Eski Yunan kentlerinde kentin yanında bulunan yüksekliklere verilen bir isimdir. Eskiden Yunanistan’da her şehrin bir Akropolisi bulunmaktaydı. Bunlardan en önemlisi ise Atina Akropolisidir.

Atina Akropolisi deniz düzeyinden 152 m yüksekliktedir ve buradaki ilk yerleşim izleri Cilalı Taş devrini göstermektedir. Akropolis tepesi ve etrafı şu an antik döneme ait birçok esere ve yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki yapıların en ünlüsü ve gösterişlisi Tanrıça Athena'nın baş tapınağı olarak inşa edilen, dev sütunlarla çevrili olan Parthenon’dur. Çeşitli dönemlerde kilise, Osmanlı döneminde ise cami olarak da kullanılmış olan bu yapı mutlaka görülmesi gerekenler listesinde olmalıdır. Akropolis gezisine Olimpian Zeus tapınağı ile başlanıp Hadrian Kemeri ile devam edilebilir. Bu kemer aynı zamanda antik şehrin sembolik kapısıdır. Günümüzde genellikle tiyatro festivallerinde kullanılan Dionysos Tiyatrosu da görülmesi gereken yerlerdendir.

1896 yılında ilk modern olimpiyatların yapıldığı Atina’da gezilecek yerler sadece Akropolisle sınırlı değildir. Dünyadaki en geniş antik Yunan eserler koleksiyonuna ev sahipliği yapan Modern Arkeoloji müzesi, Dafni Manastırı, Helenik parlamento binası da görmeye değer yerlerdir.  

Atina’ya Nasıl Gidilir?

Atina’ya seyahat etmek ise artık çok kolay!

Tek yapmanız gereken ClickBus.com.tr’ye girmek ve seyahatiniz için bir tarih seçmek. Metro Turizm’in sunduğu İstanbul Atina seferleri arasından istediğinizi seçebilir, seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Atina online otobüs bileti satışında en çok rağbet edilen site olan Clickbus.com.tr’yi tercih ederek Atina biletinizi ucuza almış olursunuz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


Atina'ya giden otobüs firmaları
Metro Turizm
Atina'ya bağlı otogarlar
Atina Otogarı