6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bolu Kocaeli Otobüs Bileti

Bolu İzmit otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Bolu İzmit otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Hereke

İzmit Körfezi kıyısında, İstan- but-Ankara kara ve demiryolları üzerinde yer alan, Gebze'ye bağlı bucak merkezi yerleşme. Kent, denize doğru yüksek bir eğimle inen yamaçlara konumlanmış durumdadır.

Roma İmparatorluğu döneminde yazlık bir yerleşmeydi. Bizanslılar zamanında bir karakol durumunu aldı. O zamanki adı Anscirumolan Hereke, giderek yol üzerinde bir durak ve konaklama yeri oldu. Orhan Gazi döneminde Osmanlı yönetimine geçti. 1843'te dokuma fabrikası kumlana değin geçimini denizden sağlayan küçük bir balıkçı köyü durumundaydı. Fabrikanın kurulmasıyla yörede dokumacılık gelişti. Ancak, yerleşme asıl ününü ipek halılarıyla yaptı, ipek Hereke halısında, santimetrekarede ortalama 100 düğüm bulunmaktadır. Halılarda genellikle gül, karanfil, lale, erik ağacı motifleri, seccadelerde ise mihrap motifi kullanılır. Bunların dışında yerleşmede az da olsa taban ve yol halıları dokunmaktadır.

Geçmişte dokunan ve özgün biçimiyle günümüze ulaşan Hereke halılarından 35 örnek Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir.

Hereke'nin bir diğer özelliği de her yıl kirazlar olgunlaşınca yapılan geleneksel Hacet Bayramı'dır. Bu geleneksel bayramın, yöreyi Türklerin ele geçirmesinden bu yana yapıldığı söylenmektedir. Bayram günü erkekler yaylaya çıkar. Yemek yiyip eğlenirler. O gün yaylada kim ne dilerse gerçekleşeceğine inanılır. Köyde ise bütün işleri kadınlar yapar. O gün köye erkek sokulmaz. Köy meydanında ve kahvede eğlence düzenlenir. Akşam ezanına doğru, yayladaki gençlerden biri dörtnala sürdüğü atıyla köyün çevresinde dolaşır ve geliyorlar! geliyorlar! geliyorlar! diye üç kez nara atar.Daha sonra kadınlar gelenleri karşılar, eğlence bu kez evlerde devam eder. Hereke çevresi yerleşme çevresi daha çok doğal değerleriyle öne çıkar. Buraları özellikle gezinti alanı ve dinlenme yeri olarak değerlendirilmektedir.

BOLU - İZMİT otobüs biletleri, ortalama 46.88 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 4 firma, günde 8 sefer yapmaktadır.

BOLU - İZMİT arası yaklaşık olarak 162 km olup ortalama yolculuk 1 saat 41 dakika sürmektedir.

Bolu - İzmit seyahatiniz için harita bilgileri, Bolu için 40.73948 kuzey enlemi, 31.61156 doğu boylamı ve İzmit için 40.77599 kuzey enlemi, 29.94836 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Bolu - İzmit seferi için kalkış noktaları ise Bolu için Gerede, Mengen, Yeniçağa, Aydıncık ve İzmit için Darıca, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Derince, Kandıra, Değirmendere, Tütünçiftlik noktalarıdır.

BOLU - İZMİT haritası

En uygun fiyatlarla BOLU - İZMİT otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve BOLU - İZMİT seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla BOLU - İZMİT seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.