6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

BURSA'ya giden otobüs seferleri

Diğer BURSA seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Bursa otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Bursa’ya giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Ülkemizin şimdiki başkenti olmasa da yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan ve Osmanlı’ya ait çok fazla tarihi eser bulunduran Bursa, ülkemizin en fazla nüfusa sahip dördüncü şehridir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen Bursa, alışveriş merkezleri, çarşısı, parkları ve müzeleriyle size gezilecek çok fazla yer imkanı sunmaktadır. Ulaşım açısından da son derece uygun bir konumda bulunan Bursa’ya otobüs bileti almak için soldaki kutucuğu doldurduktan sonra “Bilet Ara” butonuna basmanız yeterlidir.

Otobüs firmalarını inceleyin!

Tarihçe

            Uygarlıkların beşiği olarak adlandırılan Bursa’nın bilinen en eski kalıntıları 7 bin yıl öncesine kadar dayanmakla birlikte, şehrin M.Ö. üçüncü yüzyılda Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu sebeple Bursa’nın bilinen ilk ismi Prousa olarak geçerken, bazı yazılı kaynaklarda Bitinye olarak da adlandırılmıştır. Bursa ve çevresinde taş devrinde kurulduğu tahmin edilen en eski yerleşimler ise İznik Gölü ve çevresindeki yedi önemli höyüktür. Bu höyükler Bursa’nın en az 5 bin yıllık, bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış önemli bir bölge olduğunu göstermektedir.

            Ucuz Bursa otobüs bileti satın alırken sitemizi tercih ederek 2 adımda ve kolayca Bursa otobüs bileti fiyatları bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

Herodot tarihine göre, Byhtinya ve Prousa devletleri kurulana kadar yüzyıllar boyunca çeşitli ülkelerin egemenliğinde yaşayan Bursa ve çevresinde o tarihlerde var olan tek kent Gemlik’ti. Lidyalılar’ın egemeliğinden sonra İranlılar’ın egemenliğiyle altında olan Bursa bölgesinde Dedalses, bağımsız bir devlet kurdu. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz, Bithynia ismi Dedalses’in bölgeyi işgal etmesiyle Bursa bölgesine verilmiş oldu.

            Thrak kökenli Bithynialılar, Bebrykler, Mysi’ler gibi bir çok uygarlığın oturduğu yer olan Bursa 12. yüzyılda çok sayıda Sırp ve Bulgar’ın iskan edilmesiyle Bizanslılar’ın eline geçmişti. Osmanlılar Bursa’yı fethettiklerinde ise çok farklı etkin gruplardan oluşan Bursa’da Ortodaks Hristiyanları da bulmuşlardı. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki Osmanlı Bursa’yı fethedip ülkenin başkenti yapmadan önce, Bursa hisar içinden oluşmaktayken, Orhan Gazi bugünki Bursa’nın temellerini atmış, Yeşil Bursa’yı oluşturmuştur.

            Clickbus üzerinden İstanbul Bursa otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Bursa otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

İlk kez Abbasiler döneminde Bursa’ya kadar gelen müslümanlar, 955 yılında 23 yıl boyunca Bursa’ya egemen olmuşlardır. Türkler’in ise ilk defa Anadolu Sekçuklu döneminde, 1081 senesinde, Bursa’ya geldiği görülmektedir. Başkentlerin şehri Bursa, Anadolu Selçukluları tarafından işgal edildikten sonra Selçuklular’ın başkenti İznik olmuştur. İlerleyen zamanlarda tekrar Türkler’in idaresinden çıkan Bursa ve çevresi, 1326 senesinde Osmanlı İmparatorluğu hanedanından Orhan Bey tarafından alınmıştır.

            Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u işgal etmesiyle birlikte, manevi başkent statüsüne bürünen Bursa halkı bu durumdan pek hoşnut olmayacak ki, Cem Sultan’ın şehre girip padişahlığını ilan etmesine biad etmiştir. Sonrasında ise dönemin padişahı II. Bayezid tarafından şehir cezalandırılmıştır.

            Sitemizden Ankara Bursa otobüs bileti araması yaptığınız zaman Ankara’dan Bursa’ya giden bütün otobüs firmaları sıralı olarak listelenecektir.

Milli mücadele döneminde Ankara’yı başkent yapan Atatürk de Bursa’yı çok sever ve çokça ziyaret ederdi. Nitekim 1922 senesinden ölümüne kadar Mustafa Kemal Atatürk, Bursa’yı 18 kez ziyaret etmiştir. Ölümünden önce Bursa’da verilen meşhur baloda, ülkemizin Asya ve Avrupa arasında bir köprü görevi gördüğünü gösteren Atatürk, bir yandan vals yaparken bir yandan da zeybek oynamıştır.

            Ulaşım konusunda da ülkemizin hemen her yerinden otobüs bileti bulabileceğiniz, Türkler’in ilk önemli başkentlerinden Bursa’yı ziyaret ederek hemen yukarıda anlattığımız tarihi, yerinde öğrenmeye başlayabilir, doğal güzellikleriyle Atatürk’ün de çok sevdiği bu şehre aşık olabilirsiniz.    

Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler

Osmanlı Devleti’ne, imparatorluk dönemine kadar, başkentlik yapan Yeşil Bursa, “tarihi” kısmında da anlattığımız gibi çok fazla uygarlığa ev sahipliği yaptığı için tarihi yapılara sahip olduğu gibi, Orhan Gazi’nin zamanında yapmış olduğu çalışmalarla Yeşil ismini alan Bursa’da gezebileceğiniz çok fazla doğal güzellikler de bulunmaktadır. Atatürk’ün de şüphesiz en çok sevdiği yerlerden biri olan Bursa’nın güzelliklerine siz de aşık olacak, şehri terk etmek istemeyeceksiniz. Hemen Bursa otobüs bileti alarak bu güzel şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

            Bursa turunuza, Bursa’nın tarihi dokusunu ve Yeşil sıfatını en iyi temsil eden yerlerden biri olan, Bursa Koza Han’dan başlayabilirsiniz. 1491 senesinden beri hiç eskimeden olduğu yerde duran Bursa Koza Han’ı ziyaret edip ıhlamur ve kahve kokusunu içinize çekerek avluyu izleyebilir, bu doğal güzelliği yaşayabilirsiniz. Avlusunda genişçe yer tutan mağazalarda, ipek kumaşlar veya ipek eşarplar alıp kendinizi şımartabilir, gideceğiniz yere götürmek üzere hediyelik eşyalar ve sanatsal ürünler alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu hediyeleri kendinize de hediye edebilir, böylece Bursa gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

            Bilet arama motoruna İzmir Bursa otobüs bileti bilgilerini girip tarihi seçerseniz o tarihteki bütün İzmir Bursa otobüs seferleri, bilet fiyatları ile birlikte görünecektir.

Bursa’ya geldiyseniz Evliya Çelebi’nin de tabiri ile Bursa’nın Ayasofyası Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılan Ulu Cami’yi görmeden şehirden ayrılmayın. Şehri daha iyi anlamak, Bursa’yı ve tarihini öğrenmek için 14. yüzyılın sonlarında yapılan bu camiyi görmek için hemen internet sitemizden Bursa otobüs bileti alabilir ve Ulu Cami’yi gezmeye başlayabilirsiniz.

             Diğer mimariler ve tarihi öğeler gibi yine Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılan hem mimarisiyle hem de kocaman ağaçlarıyla sizi büyüleyecek Yeşil Türbe, Bursa turunuzda bir sonraki durağınız olabilir. Osmanlı döneminde yaptırılan türbeler arasında tüm duvarları çini ile kaplı tek türbe olan Yeşil Türbe’yi ziyaretiniz sırasında, yorulduğunuz zaman yüzyıllık ağaçların, çınarların gölgesinde soluklanabilir, 1421 senesinde yaptırılan bu türbeyi gezdikçe Osmanlı mimarisini de daha yakından tanıyabilirsiniz. Görkemli yapısıyla görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebileceğimiz Yeşil Türbe’yi ziyaret etmek için Bursa otobüs bileti alarak bu yapıyı daha yakından gezerek öğrenebilirsiniz.

            Hacivat ve Karagöz’ün mezarının bulunduğu, Bursa’nın en eski semtlerinden biri olan Çekirge, eşsiz şehir manzarası, 3-4 katlı evleri ve göğe kadar uzanan ağaçlarıyla sizi büyüleyecektir. İsmini de çekirgelerin semti istila etmesi üzerine aldığına dair rivayetler bulunan Çekirge semtini, ziyaret edince adeta şehrin kalabalığından uzaklaşıp, uzaktan şehri izleyecek, ağaçların içinde kendinizi kaybedeceksiniz.

            Çelebi Sultan Mehmed’in hükümdarlığı sırasında, Yıldırım Bayezid’in kızı tarafından kocası adına inşa ettirilen Emirsultan türbesi ve cami, yıllar içinde Yeşil Bursa’nın tarih ve doğal güzellik dokuları içinde önemli bir parça olarak yerini almıştır. Çınar ve selvi ağaçlarının gölgeleriyle, eşsiz manzarasıyla, içinde bulunan İznik çinileriyle, hemen yanındaki çay bahçeleri ve hediyelik eşya dükkanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi dokusuyla Bursa’yı biraz daha yakından tanıyıp eşsiz manzarasıyla kafanızı da dinleyebileceğiniz bir yer olan Emir türbesi ve cami çevresinde hatıra olarak kendinize ya da sevdiklerinize hediyelik eşya alabilir, çay bahçelerinde çay içerek soluklanabilirsiniz.

            Yukarıda yazmış olduğumuz yerler dışında da Yeşil Bursa, Reşat Oya Parkı, Botanik Park, Mudanya, Tirilye, Uludağ, Gemlik ve İznik gibi bir çok güzelliği içinde barındırır. Bu yerleri gezmeye başlamak için hemen internet sitemizden Bursa otobüs bileti alabilirsiniz.

Bursa Otobüs Firmaları

Osmanlı’nın ilk başkenti, Marmara bölgesinin nüfus bakımından İstanbul’dan sonra ikinci büyük şehri olan Bursa’ya ulaşım, günümüzde çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Türkiye’nin hemen her yerinden Bursa’ya otobüs bileti bulabilirsiniz.

ClickBus.com.tr’de bulunan İzmir Turizm, Esadaş ve Balıkesir Uludağ gibi onlarca otobüs firmasının ülkemizin nüfus bakımından dördüncü büyük şehri Bursa’ya otobüs seferleri bulunmaktadır. Yukarıdaki kutucukta Nereden kısmına bulunduğunuz ili yazıp tarih seçiminizi yaparak Bursa otobüs bileti bulabilir, hemen bu tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle sizi baştan çıkaracak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


BURSA'ya giden otobüs firmaları
Adıyaman Gülaras
Ak Turizm
Balıkesir Uludağ
Çayırağası Turizm
CSR Seyahat
Dadaş Turizm
Elazığ Murat Turizm
Esadaş
Fındıkkale Turizm
Huzur Turizm
İnan Turizm
Isparta Petrol
İzmir Turizm
Jet Turizm
Kent Turizm
Köksallar Turizm
Kütahyalılar
Lider Adana
Lüks Gümüşhane
Lüks Kahramanmaraş Turizm
Lüks Karadeniz
Lüks Mersin
Mersin Vif Turizm
Mersin Villa Seyahat
Metro Turizm
Mis Amasya
Narlıca Seyahat
Öz Diyarbakır
Özgül Bafra Turizm
Şanlıurfa Astor
Seç Turizm
Ses Turizm
Star Batman
Star Diyarbakır
Trabzon Süzer Turizm
Ulusoy Turizm
Varan Turizm
Yeni Adana Turizm
BURSA'ya bağlı otogarlar
Gemlik Otogarı
İnegöl Otogarı
Karacabey Otogarı
Mustafakemalpaşa Otogarı
Orhangazi Otogarı
İznik Otogarı
Mudanya Otogarı
Yenişehir Otogarı
Bursa Otogarı