6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Çanakkale İzmir Otobüs Bileti

Çanakkale İzmir otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Çanakkale İzmir otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Efes Antik Kenti’nde günümüze ulaşabilen kalıntılar, genellikle Panayır ile Bülbül dağları üzerinde, çevresinde ve iki dağ arasındadır. Kentin kuzeyindeki Ayvasuluk Tepesinde de bazı yapılar vardır. Antik kentte görülebilecek yapılar, Helenistik, Roma, Bizans, Aydınoğulları dönemlerindendir. Artemis Tapınağı doğrultusunda ızgara planlı kentte, liman yakınındaki düzlükte ticari yapılar, iki dağ arasındaki alanda devlet yapıları yer alıyordu. Kent, MÖ. 3. yy'da, Lysimakhos tarafından surlarla çevrildi. Bugün surların ancak tepelerin üzerine rastlayan bölümleri görülebilir. Helenistik surlar, Ephesos'un her yerinden görülebilen bir kuleyle sonlanır. Erken Hıristiyanlık dönemine tarihlenen surlar ise Pion (Panayır) Dağı'ndan geçerek, stadyum ve Vedius GymnasiumUnu içine alarak limana iniyordu. Ayrıca, St. Jean Kilisesi'nin kuzeyindeki tepede Bizanslılaı'ca yapılmış ve Aydınoğulları tarafından onarılarak kullanılmış bir kale yer alır. Çevresi 1,5 km’ye yakın olan kalenin 15 burcu vardır, içinde 14. yy yapısı bir caminin kalıntıları bulunan yapının duvarları harçlı moloz taştandır.

Kent surlarının iki önemli kapısı vardı: Stadyum ile Vedius Gymnasiumu arasındaki Koressos Kapısı ve Magnesia Kapısı. Güneybatıda, Magnesia'ya giden yol üzerindeki Magnesia Kapısı, İÖ. 3. yy'da surlarla birlikte yapıldı. Ancak. İmparator Vespasianus döneminde, üç girişli anıtsal bir kapı haline getirildi. Helenistik kapı, iki yanında kuleler bulunanan avlulu bir yapıydı. Avludan sonraki ikinci kapıyla kente girilebiliyordu.

Mermer Cadde, Artemis Tapınağı'ndan başlayarak, Vedius Gymnasiumu ve stadyumu geçer, tiyatronun batısı ile agoranın doğusundan ilerleyerek, Celsus Kitaplığı'nın önünden doğuya devlet agorasına çıkar. Mağnesia Kapısından sonra yeniden kuzeye yönelerek Artemis Tapınağı nda son bulur. Arabalar için ayrılmış olan bu ana cadde aynı zamanda kutsal yol niteliğindeydi. Caddenin doğusunda Geç Roma dönemine tarihlenen sütunlu bir geçit, batısında, ticaret agorasının İmparator Neron döneminde yapılmış stoası yer alır. Cadde, Ephesoslu Eutropios tarafından mermer döşenmiştir. Mermer Cadde ile Kuretler Caddesi, Celsus Kitaplığı önündeki alanda buluşurlar. Bu alanın sol yanındaki yer alan anıtsal kapı, nereye ulaştığı henüz bilinmeyen bir yolun başındadır. İmparator Hadrianus dönemine tarihlenen kapı iki katlıydı. MS. 4. yy'daki depremde büyük zarar gören kapı üç girişliydi. Alt katında İon başlıklı pilastrlar, üst katında ise altı İon sütun vardı. Alınlık Hadrianus Tapınağının alınlığına benziyordu.

ÇANAKKALE - İZMİR otobüs biletleri, ortalama 57.67 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 3 firma, günde 15 sefer yapmaktadır.

ÇANAKKALE - İZMİR arası yaklaşık olarak 325 km olup ortalama yolculuk 4 saat 20 dakika sürmektedir.

Çanakkale - İzmir seyahatiniz için harita bilgileri, Çanakkale için 40.14778 kuzey enlemi, 26.40556 doğu boylamı ve İzmir için 38.41885 kuzey enlemi, 27.12872 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Çanakkale - İzmir seferi için kalkış noktaları ise Çanakkale için Ayvacık, Biga, Çan, Ezine, Gelibolu, Geyikli, Küçükkuyu, Lapseki, Eceabat, Gökçeada, Küçükkuyu, bayramiç, Yeniçiftlik, Ayvacıkcanakkale ve İzmir için Aliağa, Bergama, Çandarlı, Çeşme, Dikili, Gümüldür, Menemen, Özdere, Seferihisar, Selçuk, Urla, Ürkmez, Salihleraltı noktalarıdır.

ÇANAKKALE - İZMİR haritası

En uygun fiyatlarla ÇANAKKALE - İZMİR otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ÇANAKKALE - İZMİR seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ÇANAKKALE - İZMİR seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.