6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Çankırı Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Çankırı Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Çankırı’ya giden otobüs firmaları

Tarihçesi

Çankırı, bir avuç kahramanla Haçlı Ordusuna acı bir ders verdi. Çankırı'da tarih çağı, Hititlerle başladı. Hititlerden sonra bu yöreyi sırayla Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler ele geçirdi. Büyük İskender, Persleri ağır yenilgiye uğratarak Anadolu'dan çıkarken, Çankırı'yı da Makedonya sınırlarına ekledi. Onun ölümüyle Makedonya Krallığı dağıldı. Çankırı'ya bu defa Galatyalılar yerleşti.

Zaman, zaman, komşu topraklarda yaşayan Selevkoslar ve Bitinyalılar Çankırı'ya çeşitli akınlar yaptılar. Bu akınlar, Galatyalıları zayıflattı. Nihayet, çok daha büyük kuvvetle gelen Romalılara karşı koyamayarak, Çankırı’yı teslim ettiler.

Çankırı otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Çankırı otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

Çankırı, Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle Bizans’a kaldı. Uzun yıllar Bizans egemenliğinde yaşadı ve 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra, Anadolu fatihi Kutalnuşoğlu Süleyman Şah tarafından Selçuklu sınırlarına eklendi. Bizanslılar, yıldan yıla bir çığ gibi büyüyen Selçuklulardan intikam almak istiyordu. Bunu gerçekleştirmek İçin Avrupa’dan büyük bir haçlı ordusu istediler. Haçlılar 1101’de geldi ve Çankırı önünde de acı bir ders alarak gittiler.

Haçlılara karşı, Çankırı kalesini savunan bir avuç Türk cengaverin gösterdiği kahramanlık, tarihe altın sayfalarla geçer.

Selçuklular devrinde önemli bir merkez olan Çankırı, Selçukluların. Yıkılmasıyla çeşitli Türk beyliklerinin yönetiminde el değiştirdi. Burada Danişment Oğulları, Çandar Oğulları ve İsfendiyar Oğullan egemenlik kurdu. Nihayet, Sultan I. Murat zamanında Çankırı, Osmanlı topraklarına katıldı.

Önce, merkezi Kütahya’da bulunan Anadolu beylerbeyliğinin 14 sancağından biri olan Çankırı, Tanzimattan sonra Kastamonu vilayetine bağlandı ve Cumhuriyetten sonra il oldu.

Çankırı otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Çankırı otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/