6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Çorum Kayseri Otobüs Bileti

Çorum Kayseri otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Çorum Kayseri otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Kölük Camisi ve Medresesi, Yağıbasan tarafından yaptırıldı, İzzettin I Keykavus zamanında, Yağıbasan oğlu Mahmut'un kızı Atsız Eltice onartıldı (1210). 1355 depreminden sonra yapıyı, Kölük Şemsettin, hemen hemen yeniden inşa ettirdiğinden, onun adıyla anılır. Kare planlı olan cami, 5 nefe ayrılmış durumdadır. Selçuklulardan kalan en görkemli mozaik çinili mihrap bu camide bulunmaktadır. Ayrıca geometrik ve bitkisel motiflerle, hat sanatının en özgün örnekleri bu yapıda kullanıldı, iki katlı olan medrese, planıyla belirli bir gruba bağlanamamaktadır. Kapıdan, dar bir merdivenle çıkılan küçük bir avluya geçilir. Avlunun doğusunda, bir kenarı 4,50 m olan harap bir oda yer alır. Medrese, bir yanı caminin içine bakan bir koridor üzerine sıralanmış hücrelerle kapının yanındaki kare odadan oluşur. Kare odanın, öğretmen odası olduğu sanılmaktadır.

Hacı Kılıç Camisi ve Medresesi’ni, 1249 da Ebül Kasım İbn Ali Eltusi yaptırdı. Cami ve medrese, kalın taş duvarlarla çevrilidir.Cami, uzunlamasına planlı, avlusuz bir yapıdır. Beşik tonoz örtülü 5 neften oluşan yapının orta nefi daha geniştir. Taş mihrap, üç dizi sivri kemerle çevrili dikdörtgen biçimindedir. Kare kaideli silindirik gövdeli minare, caminin doğu kapısının sağındadır.

Medrese, açık avlulu revaklıdır. Doğuda, giriş eyvanının karşısında ana eyvan yer alır. Ana eyvanın yanında büyük dershane, doğu ve kuzeyde odalar dizilidir. Giriş eyvanının güneyinde ise sivri beşik tonozlu türbe yer alır.

Avgunu Medresesi, 13. yy'da yapıldı. Batı giriş ve yüzü evler arasında kalan medrese, bugün çok yıkık durumdadır. Ana eyvanın iki yanında, tonozlu birer dershane yer alır. Avluyu çevreleyen revaklı medrese odaları yıkıldığından günümüze ulaşmadı.

ÇORUM - KAYSERİ otobüs biletleri, ortalama 53.46 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 6 firma, günde 13 sefer yapmaktadır.

ÇORUM - KAYSERİ arası yaklaşık olarak 283 km olup ortalama yolculuk 3 saat 47 dakika sürmektedir.

Çorum - Kayseri seyahatiniz için harita bilgileri, Çorum için 40.55437 kuzey enlemi, 34.96372 doğu boylamı ve Kayseri için 38.73122 kuzey enlemi, 35.47873 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Çorum - Kayseri seferi için kalkış noktaları ise Çorum için Mecitözü, Osmancık, Sungurlu, Bayat, Kargı, Alacaotogar ve Kayseri için Develi, Himmetdede, İncesu, Yahyalı, Yeşilhisar, Pınarbaşı noktalarıdır.

ÇORUM - KAYSERİ haritası

En uygun fiyatlarla ÇORUM - KAYSERİ otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ÇORUM - KAYSERİ seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ÇORUM - KAYSERİ seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.