6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Çorum Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Çorum Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Bir tarih kenti olarak kabul edilen Çorum, çok eski yıllarda Karum, sonraları Nikonya-Yankoniye adını taşımaktaydı. Malazgirt savaşlarından sonra Oğuz beylerinden Çorumlular bu bölgeye yerleştiler. Kentin de adı Çorumlu oldu. Zamanla sondaki (lu) bırakılmış ve Çorum denmeye başlandı.

Çorum’a giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

BOĞAZKÖY - (HATTUŞAŞ)

Çorum’a 82 kilometre uzaklıkta, Sungurlu ilçesinin Boğaz- kale kucağındadır. 1834 yılında ilk kez Charles Texier tarafından bulunan harabede, ilmi araştırmalar 1906 yılında başlamıştır. Kentin çekirdeğini Hitit Krallarının kalesi, Büyükkale oluşturur. Bunun kuzey batı yamacında Hitit İmparatorluk devri özel evleri ve Büyük Mabet bulunur. Güney kısmı kaplayan surlar üzerinde Kral Kapısı, Sfenksli Kapı ve Aslanlı Kapı görülebilir. Boğazköy’ün 2 kilometre kuzeydoğusunda Yazılıkaya Açık Hava Mabedi vardır. Kayalar burada iki doğal oda meydana getirmiştir. Bu odaların duvarları kabartma heykellere doludur. Duvar kabartmaları 83 adet olup Hitit Tanrı ve Tanrıçalarını temsil ederler.

Çorum otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Çorum otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

ALACAHÖYÜK

Çorum’a 45 kilometre uzaklıkta. Alaca ilçesinin Höyük köyündedir. İlk kez 1835 yılında W. Hamilton tarafından bulunmuş kazılara 1905 yılında başlanmıştır. Bugüne kadar yapılan kazılarla 4 kültür çağı ortaya çıkmıştır. Bu çağlar arasında Eski Tunç Devri kalıntıları çok zengindir. Üçüncü yerleşmeyi Hitit İmparatorluk devri temsil eder. Kentin büyük kısmını kaplayan İmparatorluk Mabet - Saray’ı bu devrin en önemli yapısıdır.

KALINKAYA

Alacahöyük’ün 5 kilometre kuzeyindedir. Burada ele geçen eşyalar Alacahöyük Müzesinde görülebilir.

ESKİYAPAR

Sungurlu - Alaca yolu üzerinde, Alaca’ya 5 kilometre uzaklıktadır. M.Ö. 2500 - 2200 yıllarına ait pek kıymetli eserler ortaya çıkarılmıştır.

KUŞSARAY

Çorum - Samsun yolu üzerinde 12.nci kilometrede bulunan höyük.

Karayolu

Sadece karayolundan faydalanılır. Çorum, Ankara - Samsun asfaltı üzerindedir. Sık otobüs bulunabilir. Çorum; Adana'ya 576, Ankara'ya 240, Antalya'ya 780, Bursa'ya 521, Denizli ye 710, Eskişehir'e 471

İstanbul'a 634, İzmir'e 816, Niğde'ye 377, Samsun'a 172 kilometre uzaklıktadır.

Çorum otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Çorum otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/