6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Diyarbakır Mersin Otobüs Bileti

Diyarbakır Mersin otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Diyarbakır Mersin otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Yüzölçümü 1.241 km2 olan Anamur ilçesi batıda Antalya, kuzeyde Karaman illeri, kuzeydoğuda Gülnar, doğuda Bozyazı ilçeleri, güneyde de Akdeniz’le çevrilidir.

Batı Toroslar’ın silikleştiği Taşeli Platosu’nda yer alan ilçe toprakları, kıyıdaki dar ova şeridi dışında çok engebeli ve dağlıktır. Batı Toroslar’ın güneydoğu ucundaki Karaçal Tepesi ilçenin kuzeybatı kesiminde 2.339 m’ye erişir. İlçe topraklarından kaynaklanan suları Anamur Çayı toplar. Evciler yöresine kadar çok dik ve dar bir vadi içinde akan çay bundan sonra güneye döner ve tabanı genişlemeye başlar. Kıyıya yaklaştığında genişleyerek Anamur Ovası’nı oluşturur. Kuzey kesimde yer alan Taşeli Platosu, ovayı hem soğuk kuzey rüzgarlarından korur hem de denizden gelen yağmur bulutlarını tutar. Bu nedenle çok yağış alan ovada don olayına ender olarak rastlanır. Tropik bölgelere özgü bir bitki olan muzun Türkiye’de, Alanya ve Erdemli'den başka yetiştiği tek yer Anamur’dur.

İlçe ekonomisi bitkisel üretime dayanır. Ekime elverişli alanlar sınırlıdır ama verimli topraklardan çok miktarda ürün alınır. Kıyı kesiminde başta muz, portakal ve limon olmak üzere çeşitli sıcak iklim meyveleri; ayrıca pamuk, yerfıstığı ve hemen her türlü sebze yetiştirilir. İlçedeki tarımsal faaliyetlerden biri de seracılıktır. Seralarda çeşitli sebzeler ve muz yetiştirilir. Kıyıya göre daha kurak olan iç kesimlerde genellikle tahıl ekilir. Teraslama yöntemiyle yapılan bağlardan çok miktarda üzüm elde edilir. Hayvancılık, özellikle yüksek kesimlerde ve eşik alanlarında önemli bir gelir kaynağıdır. En çok büyükbaş hayvan beslenir. Akdeniz kıyısında yer almasına karşın balıkçılık gelişmemiştir.

Doğal ve tarihsel değerler açısından zengin olan ilçe büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ancak yakınında havaalanı olmaması ve karayoluyla ulaşımın güçlüğü nedeniyle bu eşsiz potansiyel değerlendirilememektedir.

Anamur’un Antik Çağ’daki adı Anemurion’du. MÖ 6. yüzyılda Persler, MÖ 333’te de Büyük İskender yöreye egemen oldu. MÖ 322’de Selevkoslara bağlanan Anemurion MÖ 2. yüzyılda korsanların eline geçti.

MÖ 1. yüzyılda Pompeius Anemurion’u korsanlardan alarak Roma’ya bağladı. Roma döneminde Anamurium olarak anılan kent Bizans egemenliği sırasında birçok kez Arapların saldırısına uğradı. 11. ve 12. yüzyıllarda Anadolu Selçukluları’nın, daha sonra Karamanlılar’ın eline geçen Anamur’un Osmanlılara bağlanması 15. yüzyılın ikinci yarısına rastlar. 19. yüzyıl sonlarında Adana vilayetine bağlı İçel sancağının bir kazası olarak yönetiliyordu.

Anamur kenti Anamur Ovası’nda, Akdeniz kıyısı yakınında yer alır. Çevredeki ilçeler açısından da önemli bir ticaret merkezi olan kentin 1990’da 38.817 olan nüfusu 2000’de 50 bine yaklaştı. Turizm yatırımlarının artması halinde kentin büyük bir gelişim sürecine girmesi beklenmektedir. Kent belediyesinin kuruluş tarihi 1865’tir.

İki bölümden oluşan antik Anemurion kenti kalıntıları Anamur’un yaklaşık 6 km güneyinde, Akdeniz kıyısındadır. Yukarı kentte tiyatro, odeion, hamam, bazilika, sütunlu cadde, aşağı kentte ise nekropol vardır. İki katlı mozaik döşemeli hamam, en iyi durumdaki yapı kalıntısıdır. Nekropolde büyük bir kilise yer alır. Mamuriye Kalesi de denen Anamur Kalesi’nin 3. yüzyılda Romalılar tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Anadolu’da bulunan en sağlam yapı kalıntılarından biri olan Anamur Kalesi’ndeki son onarım yazıtı Karamanoğlu İbrahim Bey dönemine aittir (1450). Anamur Meslek Yüksekokulu Mersin Üniversitesi’ne bağlıdır.

DİYARBAKIR - MERSİN otobüs biletleri, ortalama 69.22 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 12 firma, günde 32 sefer yapmaktadır.

DİYARBAKIR - MERSİN arası yaklaşık olarak 606 km olup ortalama yolculuk 6 saat 11 dakika sürmektedir.

Diyarbakır - Mersin seyahatiniz için harita bilgileri, Diyarbakır için 37.91441 kuzey enlemi, 40.23063 doğu boylamı ve Mersin için 36.8 kuzey enlemi, 34.63333 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Diyarbakır - Mersin seferi için kalkış noktaları ise Diyarbakır için Bismil, Ergani, Kulp, Lice ve Mersin için Anamur, Bozyazı, Erdemli, Silifke, Tarsus, Taşucu, Gülnar, Mut, Topaklı noktalarıdır.

DİYARBAKIR - MERSİN haritası

En uygun fiyatlarla DİYARBAKIR - MERSİN otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve DİYARBAKIR - MERSİN seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla DİYARBAKIR - MERSİN seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.