6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Diyarbakır Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Kentin adının M.Ö. 1300 yıllarında Amidi olduğu, Asurlulardan kalan bir kılıçta kaydedilmektedir. Halife Hz. Osman zamanında bölgeye yerleşen Bekir kabilesi, (Diyar-ı Bekr) adını verdiler. Sonradan bu ad Diyarbekir haline geldi. 1937 yılında Atatürk bir konuşmasında (Diyarbakır) adını kullanarak son değişikliği yapmış oldu. Diyarbakır’ın kavun ve karpuzu pek ünlüdür.

Diyarbakır’a giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

Çin seddinden sonra, dünyanın en geniş, en uzun ve en sağlam surları kabul edilen Diyarbakır Kalesinin yapılış tarihi kesinlikle bilinmemektedir. Kenti çepçevre sarar. M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Konstantin tarafından genişletilip onarılmıştır. Diyarbakır Kalesi “Dış Kale” ve “İç Kale” olarak ikiye ayrılır. Çeşitli çağlarda onarılmış 82 burçlu Dış Kale surlarının uzunluğu 5 kilometreyi aşar. Surların kuşattığı alan, doğudan batıya 1700, kuzeyden güneye 1300 metreyi bulur. Şehri baştan başa kuşatan surların yüksekliği bugünkü haliyle 10-12 metre ve duvar kalınlıkları 3-5 metre arasındadır. Kalenin dört önemli kanısı vardır. Kuzeyde “DAĞ KAPI” (Eskiden Hamut Kapısı), batıda “URFA KAPI” (Eskiden Rum kanısı), güneyde “MARDİN KAPI” (Eskiden Telli kanısı), doğuda “YENİ KAPI” (Eskiden Su ve Dicle kapısı) bulunur.

Diyarbakır otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Diyarbakır otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

DAKYANUS HARABELERİ VE ESHAB-ÜL KEHF MAĞARALARI

Efsanesi herkesçe bilinen “Eshab-ül Kehf” mağaralarının aslı ile, efsanede adı geçen Dakyanus kenti Lice ilçesinin 18 kilometre batısındadır.

ZÜLKARNEYN KALESİ HARABELERİ

Diyarbakır’a 95 kilometre uzaklıktadır. Bingöl yolunun solunda Çeper Köyü yakınlarındadır.

HİLAR MAĞARALARI

Ergani ilçesindeki Hilar köyündeki mağaralarda ilk yerleşme yerleri olduğunu belirten eserler ele geçirilmiştir.

ZÜLKÜFİL DAĞI

Ergani’deki dağda Zülküfil Peygamberin makamı ile bir kilise kalıntısı bulunmaktadır.

ATAK KENTİ HARABELERİ Lice’ye bağlı Hezan Bucağının 15 kilometre doğusundadır.

Diyarbakır otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Diyarbakır otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/