6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Edirne Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Edirne Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Edirne’ye ilk yerleşenlerin Orta Asya’dan gelen Trak’lar olduğu bilinir. M. S. 3. yüzyılda Koma İmparatoru Hadrianus yeni bir kent kurmuş, adını da (Hadrianopolis) koymuştu. Bu ad halk dilinde yavaş yavaş (Adrinopi) halini almış, Türkler (Edirne) demişlerdir.

Edirne’ye giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

CAMİLER

SELİMİYE CAMİİ

Yalnız Edirne’nin değil Osmanlı - Türk sanatının da en görkemli eseri olan Mimar Sinan’ın ölmez eseri, 2. Selim’in emri ile 1568-1574 yıllarında inşa edilmiş olup Medrese, Darul Kura, Darulsubyan ye Muvakkithaneden meydana gelir. Sekiz tane örme sütuna Ayasofya’nınkinden 4 metre daha yüksek ve 3 metre daha geniş bir kubbe oturtulmuştur. Cami içindeki kıymetli çinilerin bir kısmı 1868’de Ruslar tarafından sökülerek Moskova’ya taşınmıştır. Camiin dört köşesindeki üçer şerefeli minarelerde, her şerefeye mahsus ayrı merdivenler vardır.

Edirne otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Edirne otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

ULUCAMİ (Eski Cami)

Emir Süleyman Çelebi tarafından 1403 yılında yaptırılmaya başlanmış, Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1414 yılında tamamlatılmıştır.

MURADİYE CAMİİ

Önce Mevlevihane olarak düşünülen ve 2. Murat tarafından 1435-1436’da Muradiye mahallesinde Sarayiçine bakan tepe üzerine yaptırılan camiin mimarı belli değildir.

ÜÇ ŞEREFELİ CAMİ

2. Murat zamanında yaptırılmıştır. (1438-1447). Mimarının Sinan’ın hocası olduğu söylenen Müslihiddin Ağa olduğu anlaşılmıştır. Tek büyük kubbeli camiin ilk eksiksiz örneğidir. Üç şerefeli bir minarenin üç şerefesine ayrı yollardan çıkılır.

DARÜLHADİS

2. Murat’ın gördüğü bir düş üzerine yapıldığı söylenen cami, önce bir öğretim kurumu olarak, kale dışında Manyas Kapı önünde, 1435 yılında yapılmıştır.

KÖPRÜLER

YENİ KÖPRÜ (Meriç)

2. Mahmut’un emrettiği köprü Abdülmecit devrinde 1847 yılında yapılmıştır.

SARAÇHANE KÖPRÜSÜ 1451 yılında Hadun Şahabetin Paşa tarafından yaptırılmıştır.

SARAY KÖPRÜSÜ Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Sanayici yöresiyle kenti birbirine bağlar.

Edirne otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Edirne otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/