6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Elazığ Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Elazığ Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Elazığ’a giden otobüs firmaları

Tarihçesi

Elazığ’ın zengin tarihi, 5 bin yıl önce Hititlerle başladı. Elazığ ilimizin uzandığı topraklar, en az beş bin yıl önce Hititlerle başlayan köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Hititlerden sonra, eski çağların ünlü devletleri Mitanniler, Urartular, Persler uzun süre bu yörede de egemenlik kurdular.

Elazığ dolayı, Pers İmparatorluğunu yıkan Büyük İskender’den Makedonyalılara geçti. Onun ölümüyle, Selevkos’ların sınırlarına eklendi. Daha sonra Perslerin yerini alan Partlar, Adıyaman'da devlet kuran Kommageneler bu topraklara kadar uzandı.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Elazığ otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Elazığ’a giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

Takvim yıllarının başına yakın, Romalılar Elazığ çevresini de alarak doğuya doğru genişlediler. Bölge, Roma’nın ikiye bölünmesiyle Bizans’a miras kaldı. Bizans, doğudan gelecek tehlikelere karşı, burayı bir tampon olarak elde tutuyordu. Dolayısıyla, batıdaki büyük Bizans uygarlığı buraya ulaşmadı.

İslamiyet'in kuruluş yıllarında bu topraklar, Müslüman Arapların eline geçti. Harput şehri, işte bu yıllarda kuruldu. Şehre Önce "Hısnı Ziyad” deniliyordu. Türklerde Harput oldu. Anlamı, Taşkale demekti.

İslam hakimiyetiyle beraber, Elazığ çevresi, Oğuz boylarından gelen büyük göçlerle bir Türk yurdu haline geldi. 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçuklu topraklarına eklendi. Selçukluların çökmesiyle çeşitli Türk beylikleri anısında el değiştirdi. Nihayet bütün bu yöreyi Çaldıran Meydan Savaşı'ndan sonra 1515'te Yavuz Sultan Selim aldı.

Çevrenin en büyük şehri ve ünlü bir kültür merkezi olan Harput, Diyarbakır beylerbeyliğine bağlı sancaktı. 1832’de yerini 5 kilometre ötede yeni kurulan Mamurelülaziz şehrine bıraktı.

Elazığ otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Elazığ otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/