6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Gaziantep Kayseri Otobüs Bileti

Gaziantep Kayseri otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları Clickbus.com.tr’de! En kaliteli Gaziantep Kayseri otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın! Gaziantep otobüs bileti uygun fiyatlar ve firma karşılaştırma seçeneğiyle burada!

HONAT HATUN CAMİSİ:

Kayseri iç kalesinin karşısındadır. Kay- seri’nin en güzel eserlerindendir. Selçuklu Sultanı I. Alâattin Keykubat’ın eşi ve II. Gıyasettin Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından 1237 yılında yaptırılmıştır. Honat (Huand) adı o çağlarda prenseslere verilen bir isim olduğundan bu külliyeye de bu ad verilmiştir. 1969 yılında restore edilmiştir.

Sarımsı esmer renkli Kayseri taşından yapılmıştır. 43,70x52,30 m. boyutundadır. Duvarları süslü değildir. Kuzeybatısındaki kapı türbe bahçesine, güneydoğusundaki kapı ise cami içersine açılmaktadır. Kuzeybatısındaki giriş kapısının yanları ve üstü ince geometrik motiflerle süslüdür. Kapıyı çevreleyen ortası sivri çifte kemerler de aynı geometrik şekilli süslemelerle bezenmiştir. Bu kemerin üstünde camiyi yaptıranı anlatan 3 satır halindeki hicri 635 (miladi 1237) tarihli mermerden yapım yazıtı bulunmaktadır. Güneydoğu kapısı üzerinde de aynı tarihli bir yapım yazıtı daha yer almıştır. Cami yapıldığında minaresi yoktu. Türbe giriş kısmının sağında bulunan tek şerefeli minare 1726 yılında yapılmıştır. Köşeli 54 sütuna dayanan üstü düz bir toprak dam ile örtülüdür. Yalnız mihrap önü, kasnağı yüksek bir kubbe ile örtülü bulunmaktadır. Taş mihrabı ve ağaç minberi, kapıları oymacılık sanatının birer güzel örneğidir.

Kuzeyinde bulunan yazıtsız medrese ile cami arasında; bu cami ile medreseyi yaptıran Mahperi Hatun’un türbesi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi (1929) yer almıştır.

GAZİANTEP - KAYSERİ otobüs biletleri, ortalama 52.14 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 5 firma, günde 14 sefer yapmaktadır.

GAZİANTEP - KAYSERİ arası yaklaşık olarak 352 km olup ortalama yolculuk 4 saat 42 dakika sürmektedir.

Gaziantep - Kayseri seyahatiniz için harita bilgileri, Gaziantep için 37.06622 kuzey enlemi, 37.38332 doğu boylamı ve Kayseri için 38.73122 kuzey enlemi, 35.47873 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Gaziantep - Kayseri seferi için kalkış noktaları ise Gaziantep için İslahiye, Nizip ve Kayseri için Develi, Himmetdede, İncesu, Yahyalı, Yeşilhisar, Pınarbaşı noktalarıdır.

GAZİANTEP - KAYSERİ haritası

En uygun fiyatlarla GAZİANTEP - KAYSERİ otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve GAZİANTEP - KAYSERİ seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla GAZİANTEP - KAYSERİ seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.