6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

GAZİANTEP'e giden otobüs seferleri

Diğer GAZİANTEP seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Gaziantep otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Gaziantep’e giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Her göreni kendine hayran bırakan şehir yaşantısı, dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği ve eşsiz yemekleriyle Gaziantep, eski adıyla Antep, ülkemizin en gelişmiş illerinden biridir. Herkesin hayatı boyunca en az bir kere gidip görmesi gereken bir yer olan Gaziantep, tarihi mimarisi ve baklava,içli köfte gibi yemekleri dışında Anadolu ile Orta Doğu arasındaki konumu nedeniyle sanayisi de gelişmiş bir ilimizdir. Siz de bu güzel şehrimizi gezmek, eşsiz yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız hemen Gaziantep otobüs bileti alabilirsiniz.

Otobüs firmalarını inceleyin!

Tarihçe

          Günümüzde Antep yakınlarında bulunan Dülük, ülkemizde ve dünyada bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda bu kentte Paleotik Çağ’dan itibaren insanların yaşadığı görüşüne ulaşılmış ancak bazı uzmanlar bu kentin Tunç Çağı’ndan itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığını düşünmektedirler. İlk çağlarda kronolojik sıraya göre, sırasıyla Babil, Hititler, Mısır, Medler, Asurlular, Persler, Makedonya, Selevkos ve Komagene tarafından yönetilen Gaziantep bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, tarihi ögeler bakımından zengin bir şehrimizdir.

            Romalılar, Dülük yakınlarında Antiochia ve Taurum adında yeni bir kent kurduktan sonra Hz. İsa’nın müridlerinden birine bu kentleri Hristiyanlığı yaymak için kullanmak üzere izin vermişlerdir. Kent Bizanslılar’ın eline geçtikten bir süre sonra, halife Hz. Ömer tarafından fethedilerek ismi Ayıntap olarak değiştirilmiş ve bunun üzerine yöre, bir süre sonra İslamiyet’i kabul etmiştir. Bu sırada Dülük hızla önemini kaybederken, Ayıntap da Selçuklular’ın yönetimine geçmiştir. Daha sonra sırasıyla, Eyyübiler, Moğollar, Dulkadiroğulları ve Memlük Devleti tarafından fethedilen Ayıntap, Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık Muharebesi’ndeki zaferiyle Osmanlı yönetimine geçmiştir.

            Osmanlı Dönemi’nde diğer bazı illerimizde de göründüğü gibi kente çok sayıda han, hamam, cami, medrese inşa edilmiş, kent üretim, ticaret, ve el sanatları yönünden de geliştirilmiştir. Evliya Çelebi’nin zamanında hakkında "Dünya yüzünden geniş bir ili, göz alıcı büyük yapıları her yerden aranan eşyası, birçok mezraları, bolluk ve verimliliği, bitimsiz yiyecek ve içecek pınarları ve ırmaklarıyla burası 'Şehr-i Ayıntab-ı Cihan'dır" dediği Gaziantep, Arap kültüründen de fazlaca etkilenmiştir.

            Ucuz Gaziantep otobüs bileti satın alırken sitemizi tercih ederek 2 adımda ve kolayca Gaziantep otobüs bileti fiyatları bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

Antep’in 1919’da Fransa’ya bırakılmasının üzerine 1920 senesinde kahraman Gaziantep halkı direnişe başlamıştır. Günümüzde yakın zamanda dizisinin de çekildiği Karayılan komutasındaki çeteler, Fransızlara karşı kahramanca savaşmıştır; ancak 10 ay süren savaşın sonunda Antep halkı teslim olmuştur. Sonrasında, Ankara Anlaşması'yla birlikte Fransız birlikler şehri boşaltmışlardır.

Gaziantep’de Görülmesi Gereken Yerler

Farklı kültürleri bir araya getiren yapısı, dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği ve ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Gaziantep her yıl çok fazla sayıda yerli veya yabancı turist ağırlamaktadır. Dünyaca ünlü mutfağı ve konuksever halkıyla giden turistlerin kalbini fetheden Gaziantep eski bir yerleşim yeri olması özelliğinden dolayı çok sayıda tarihi yapıya da sahiptir. Siz de bu güzellikleri gezmek ve Antep’in meşhur baklavasından yemek istiyorsanız, Gaziantep otobüs bileti alıp gezinize başlayabilirsiniz.

Gaziantep’e olan ziyaretinizde çeşitli müzeleri, antik kentleri, kaleleri, anıt mezarları, çarşıları, hamamları, camileri, kiliseleri, yaylaları ve mesire yerlerini gezebileceğiniz gibi, antep fıstıklı baklava, içli köfte, antep yuvarlama, kerebiç ve katmer gibi yemeklerin tadına doyabilirsiniz. Gaziantep otobüs bileti alarak, Gaziantep mutfağıyla tanışabilir ve Gaziantep tarihini  daha yakından tanıyabilirsiniz.

Şehit Kamil, Kamil Ocak Caddesi’nde bulunan Gaziantep Müzesi 1944 yılında inşa edilmiş, 2005 senesinde Zeugma’da bulunan mozaik ve ferksleri de müzeye koymak amacıyla yanına ek bir bina daha konulmuştur. Müzede tarih öncesi çağlardan başlayıp İslam Dönemi’ne kadar olan eserleri gözlemleyebilir, tarihimizi gezerek öğrenebilirsiniz.

Şahinbey, Eyüpoğlu Mahallesi’nde bulunan, 19. yüzyılın başlarında inşa edilen, kesme taş duvarları ve kırma çatısı ile tarihi içinde olduğu kadar mimari yapısında da yaşayan Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, Gaziantep gezinizde uğramanız gereken diğer duraklardan biridir. Tarihi dokusuyla mest olacağınız ve 1985 senesinde restorasyonu tamamlanan bu müzeyi gezmek için Gaziantep otobüs bileti alabilirsiniz.

Clickbus üzerinden İstanbul Gaziantep otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Gaziantep otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Gaziantep’in 7 km ötesinde bulunan, Gaziantep tarihi kısmında da çokça bahsettiğimiz Dülük insanlık tarihinin belli başlı tüm evlerine tanıklık etmiş, Dünya’da bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. 30 – 40 bin yıl önce yaşayan insanların kullandığı aletleri, görkemli kaya mezarları ve Mitras Yeraltı Tapınağı Gaziantep’e yolu düşen herkesin görmesi gereken yerler arasındadır.  Anadolu’da bulunan ilk yeraltı tapınaklarından olan, Tanrı Mitras’ın bir boğayı öldürürken resmedildiği, görenlerin hayran kaldığı Mitras tapınağı, Dülük’te Keber Tepesi’nin güney eteğinde bulunmaktadır.  Dülük’e gittiğiniz zaman görebileceğiniz diğer yerler Dolikhe Antik Kenti, Dülük Kaya Mezarları ve Dülük taş ocakları’dır. Bu tarihi yeri ziyaret etmek için Gaziantep’e geldikten sonra otobüse binebilir, 7 km’lik yolu aldıktan sonra Dülük’e gidebilirsiniz.

Şahinbey, Kepenek Mahallesi’nde bulunan sahip olduğu örtü sistemi bakımından eşi benzeri olmayan Şeyh Feytullah Cami, Gaziantep’teki en önemli külliyenin camisidir. 1563 senesinde inşa edilen bu yapıda külliye ile cami arası ilişki kopmuş durumdadır. Şahinbey, Düğmeci Mahallesi’nde bulunan Ömeriye Camii de aynı şekilde Gaziantep’in en eski camilerinden biridir. Bunlar dışında almış olduğunuz Gaziantep otobüs bileti ile, Tahtani Cami, Nuri Mehmet Paşa Cami, Ali Dola Cami,Tekke Cami ve Ali Nacar Cami gibi tarihi camileri de gezebilirsniz.

“Antep’in hamamları,sallanır külhanları” şeklinde şarkılarda geçen Antep’in hamamları da camileri kadar meşhurdur. Eğer Antep’e gidiyorsanız Hüseyinpaşa Hamamı, İki Kapılı Hamam, Tabak Hamamı, Şıh Hamamı ve Şehitler Hamamı gibi tarihi hamamları ziyaret edebilir, tellakların keseleriyle temizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bu hamamları ziyaret etmek istiyorsanız Gaziantep otobüs bileti alabilir, Gaziantep’e geldikten sonra da Şahinbey’e gidebilirsiniz.

Şahinbey, Bey Mahallesi’nde bulunan, günümüzde toplantı salonu olarak da kullanılan Kendirli Kilisesi 1860 senesinde Fransız misyonerler ve 3. Napolyon tarafından inşa edilmiştir. Bu eşsiz yapıyı görmek için Şahinbey’e gidebilir, kilisenin eşsiz motiflerini incelemeye ve yorumlamaya başlayabilirsiniz. Kendirli Kilisesi dışında Nizip’te bulunan Bizans Dönemi’nde yaptırılan Fevkani Kilisesi’ni de ziyaret edip, motiflerini inceleyebilirsiniz.

Hamamları, camileri, kiliseleri ile ünlü olan Gaziantep’te ziyaret edilmesi gereken hanları da daha çok Şahinbey’de bulabilirsiniz. Belediye Hanı, Kürkçü Hanı gibi bir çok önemli hanlarımız bu yörede bulunmaktadır. Yakın zamanda restore edilen Belediye Hanı klasik Osmanlı hanlarının özelliklerini yansıtmakla birlikte, üç cephesinde de anıtsal taç kapılarının yer alması özelliğiyle diğer hanlardan ayrılmaktadır. Kürkçü Hanı ise, 1890 senesinde inşa edilmiş, tek avlulu iki katlı bir Osmanlı hanıdır. Çeşitli motifleriyle incelenmesi gereken yerlerden biri olan Kürkçü Hanı’na gitmek için Gaziantep otobüs bileti aldıktan sonra Şahinbey’e gitmeniz gerekmektedir.

Sitemizden Ankara Gaziantep otobüs bileti araması yaptığınız zaman Ankara’dan Gaziantep’e giden bütün otobüs firmaları sıralı olarak listelenecektir.

1635 tarihinden beri bir şekilde var olan Tahmis Kahvesi Gaziantep’te gidilip, kahve içilmesi gereken yerlerden biridir. 1903 yılında çıkan yangından sonra tekrar onarılan Tahmis kahvesi, Cumhuriyet’in ilan edildiği yıllarda toplantı salonu olarak kullanılmıştır. Büyük bir tarihin meydana getirdiği kahvenin tadına bakmak için Tahmis Kahvesi’ne gitmeden dönmeyin.

Kavaklık Kasrı(Kır Kahvesi) da Gaziantep’te hem tarihi yaşamak hem de piknik yapıp rahatlamak için gidilmesi gereken yerlerden biridir. Yüzyılı aşkın bir süredir bu yöreye hizmet veren Kavaklık Kasrı günümüze kadar değişik hizmetler vermiş, günümüzde ise piknik alanı ve lokal olarak kullanılmaktadır.

Tarihi yerleri dışında doğal güzellikleriyle de kafa dinleyebileceğiniz bir yer olan Gaziantep’te Burç Ormanları Gezi ve Mesire Alanı, Doğal Alanı Koruma Alanı,  Hayvanat Bahçesi, Dülükbaba Ormanları Gezi ve Mesire Alanları’nı gezerek tarihimizi öğrendiğiniz gibi Gaziantep’in doğal güzelliklerini de görebilirsiniz. Gaziantep gezinizi tamamlamadan meşhur antep baklavası, antep yuvarlama, içli köfte gibi yemeklerin tadına da baktıysanız gezinizi sonlandırıp gönül rahatlığıyla gideceğiniz yere otobüs bileti alabilirsiniz.

Gaziantep Otobüs Firmaları

ClickBus.com.tr’de bulunan Çayırağası Turizm, Has Diyarbakır ve Seç Turizm gibi bir çok otobüs firmasının ülkemizin tarihi açıdan en önemli şehirlerinden ve dünyada en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’e otobüs seferleri bulunmaktadır. Nereden kısmına bulunduğunuz ili yazıp tarih seçiminizi yaparak Gaziantep otobüs bileti bulabilir, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birini ziyaret edip, dünyaca meşhur mutfağında farklı lezzetler tadabilirsiniz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


GAZİANTEP'e giden otobüs firmaları
Best Van Turizm
Çayırağası Turizm
Cesur Bingöl Seyahat
Elazığlılar Turizm
Esadaş
Has Bingol
Has Diyarbakır
Isparta Petrol
Jet Turizm
Lider Siirt Turizm
Mersin Villa Seyahat
Metro Turizm
Nevşehirliler Seyahat
Öz Diyarbakır
Özlem Cizre Nuh
Özlem Diyarbakır
Şanlıurfa Astor
Seç Turizm
Star Batman
Star Diyarbakır
Vangölü Turizm
Yeni Diyarbakır Seyahat
Yeni Van Seyahat
GAZİANTEP'e bağlı otogarlar
Gaziantep Otogarı
İslahiye Otogarı
Nizip Otogarı