6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Gaziantep Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Gaziantep Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Hititler devrinde "Haulap" adıyla kurulan Hz. Ömer zamanından Araplar tarafından fethedilince “Ayıntab” adını alan kent bütün dünyada fıstığı ile ün salmıştır. Zamanla Ayıntab adı halk dilinde kısala kısala Antep halini aldı ve Kurtuluş Savaşı'nda bütün kentin gösterdiği kahramanlıktan ötürü de 1921 yılında B.M. Meclisince "Gazi’lik ünvanı da verildi.

Gaziantep’e giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

KARKAMIŞ (Europos)

Gaziantep’e uzaklığı 80 kilometre olan Karkamış Suriye’de kurulan Hitit Krallığı kentlerinden en önemlisidir. Karka-mış’da yapılan kazılarda çanak - çömlek, Roma devrine ait mezarlar içinde gözyaşı şişeleri, saray hayatını canlandıran kabartmalar bulunmuştur. Kazıda çıkan eserlerin büyük bir kısmı Hitit Müzesindedir.

SAKÇAGÖZÜ (Keferdiz)

Gaziantep’in 50 kilometre batısındadır. Neolitik, kalkolitik ve Hitit zamanlarında yerleşme yeri olduğu anlaşılmıştır.

BELKIS (Zugma)

Antep’in 67 kilometre doğusundadır. Kazılarda Roma devri lahitler, kabartma taş heykeller bulunmuştur. 30 merdivenle yeraltına inilen mahalleler enteresandır.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Gaziantep otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Gaziantep’e giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

ZİNCİRLİ (Samal)

Kentin 98 kilometre batısındadır. M.Ö. 1200 tarihinde Hitit İmparatorluğundan sonra en parlak devirlerini yaşayan Zincirli, Asurluların istilasına uğramıştır.

DÜLLÜK

Kentin 10 kilometre kadar kuzeyindedir. Yapılan kazılarda Yunan, Roma, Bizans çağlarından kalma eserler meydana çıkarılmıştır.

CAMİLER

Ahmet Çelebi Camii 1083 yılında yapılmıştır. Ahşaptır. Ömeriye Camii 11. Asırda yapıldığı sanılmaktadır. Diğer camiler Esenbek Şıh, Kozluca, Canbolat Alaybeyi, Avşebacı, Hüseyinpaşa Camileridir.

GENEL DURUM

Denizden yüksekliği 600 metre olan bu dağlık bölgede yaz ayları çok sıcak geçer. Ağustos ayı ortalama 40-42 dereceyle en sıcak ay olarak görülür. Kışlar uzun sürer soğuk günler getirir.

YAĞMUR:

İlkbahar ve kışın çok yağmurludur. Yaz ayları çok kurak geçer.

RÜZGAR:

İlin hakim rüzgarı olan Güney batı hafif eser. Sert rüzgarlar ara sıra Kuzeybatı’dan hissedilir.

HAVA DURUMU:

Yılın 150-160 günü tam güneşli, 140-150 günü parçalı bulutlu 50 60 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Gaziantep otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Gaziantep otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/