6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Gaziantep Sivas Otobüs Bileti

Gaziantep Sivas otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Gaziantep Sivas otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Sivas Kalesine dikilecek anıtın yerini hazırlama çalışmalarında, Selçuklu dönemine tarihlenen büyük bir yapının temelleri ortaya çıkarıldı. Bu katın altındaki keramik buluntuların ise Hititler'e ait olduğu kesinlik kazandı. Keramikler Alişar, Boğazköy ve Alacahöyük örneklerine benzemektedir.

Ulu Cami, 1197'de Kutbettin Melikşah döneminde yapıldığı anlaşılan caminin üç girişi bulunur. Sivri kemerli on bir netli yapı, anıtsal bir görünümdedir. Avlu planlı, düz çatılı yapının minaresi 1213'te yaptırıldı. Silindirik gövdeli minarenin şerefe altında ve gövdesinin ortasında firuze çinili yazıt kuşakları yer alır. Sivas Darüşşifası (Keykavus Şifahanesi), kentteki yapıların en eskilerindendir. 1217'de İzzettin I Keykavus tarafından şifahane ve tıp medresesi olarak yapılan külliyeden günümüze yalnızca şifahane kaldı. Dikdörtgen planlı yapının batısındaki taçkapı, zengin süslemelerle dikkati çeker. Taçkapı nişi, geçmeli bordürle bezelidir. Niş kemerinin yanında, Güneş'le Ay'ı simgeleyen aslan ve boğa motifleri vardır. Taçkapıdan revaklı ve dört eyvanlı avluya girilir. Revakların arkasında koğuşlar ve ocaklı odalar bulunur. Ana eyvanda, Güneş ve Ay erkek ve kadın başı olarak betimlenir. Sağdaki eyvanın arkasında bulunan Keykavus Türbesi'nin Marendli Ahmet tarafından yapıldığı, yazıtından anlaşılmaktadır. Sultanın ölüm tarihi olan 1219, türbenin büyük kemerli alınlığının altında koyu mavi üzerine ak kabartma yazıyla işlidir. Yapının sivri kemerli alınlıklı taçkapısı ile pencereleri, dörtgen silmeler içine alınmış durumdadır. Parlak kırmızı tuğladan taçkapının yüzü, firuze, mor ve beyaz çinilerle örgülü kufi kitabeler, geometrik yıldız ve geçmelerle gözalıcı bir görünüm kazanır. Türbenin kubbeyle örtülü sağ eyvanının üstünde 10 köşeli piramit çatılı kümbeti vardır. Parlak kırmızı tuğladan kümbetin bütün yüzleri çini işlemelerle süslüdür.

GAZİANTEP - SİVAS otobüs biletleri, ortalama 62.22 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 6 firma, günde 9 sefer yapmaktadır.

GAZİANTEP - SİVAS arası yaklaşık olarak 473 km olup ortalama yolculuk 6 saat 19 dakika sürmektedir.

Gaziantep - Sivas seyahatiniz için harita bilgileri, Gaziantep için 37.06622 kuzey enlemi, 37.38332 doğu boylamı ve Sivas için 39.74766 kuzey enlemi, 37.01788 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Gaziantep - Sivas seferi için kalkış noktaları ise Gaziantep için İslahiye, Nizip ve Sivas için Akıncılar, İmranlı, Suşehri, Şarkışla, Zara, Divriği, Gemerek, Koyulhisar, Yıldızeli noktalarıdır.

GAZİANTEP - SİVAS haritası

En uygun fiyatlarla GAZİANTEP - SİVAS otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve GAZİANTEP - SİVAS seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla GAZİANTEP - SİVAS seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.