6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Gümüşhane Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Gümüşhane Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Gümüşhane’ye giden otobüs firmaları

Tarihçesi

Fatih’in aldığı, Kanuni’nin kurduğu şirin ilimiz Gümüşhane, Anadolu da Türklerin ilk ele geçirdiği topraklar arasındadır. Bütün bu çevreyi Malazgirt Zaferi ile başlayan büyük “Anadolu fethinden önce, 1055'te ünlü Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey aldı.

Tarih çağına Hititlerle giren, zamanla Pers, Makedonya. Roma ve Bizans egemenliğinde kalan Gümüşhane dolayı Selçuklular devrinde bir Türk yurdu haline getirildi. O zaman Gümüşhane ortada yoktu. Bölgede başlıca kent, eskiden "Paipert" denilen Bayburt idi.

Gümüşhane otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Gümüşhane otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

Selçuklulardan sonra, Türk beylikleri arasında el değiştiren bu topraklar, son olarak Akkoyunluların yönetimindeydi. 1473'te Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı sınırlarına eklendi.

Gümüşhane yakınında, Cancan yöresinde uzanan gümüş yatakları o zaman da biliniyor, hatta yer yer isletiliyordu. Fakat bu yatakları, büyük tesislerle zenginleştiren ünlü hükümdar Kanuni Sultan Süleyman oldu.

Kanuni, İran seferine giderken Harşit çayının iki yakasında mola verdi. Gerek büyük hükümdar orduyu Hümayun'un ileri gelen komutanları, etrafı gür ağaçlarla çevrili bu şirin vadiyi çok beğendiler. Hele Cancan’daki gümüş madeni iyi işletilirse, mükemmel bir gelir kaynağı olacaktı. Böylece karar verildi. Gümüşhane’nin kurulmasını sağlayan ferman çıkarıldı. Güzel kentimiz için, şimdi eski şehir denilen yerde bir mescit ve 50 evle ilk adım atıldı.

Adını da Kanuni Sultan Süleyman'ın verdiği Gümüşhane, kısa zamanda gelişti. 70’e yakın gümüş ocağı ile zengin, koca bir merkez oldu. 1750’de nüfusu 60 bine kadar çıktı. Sonra, gümüşün tükenmesiyle, nüfus azaldı ve Gümüşhane bütün gelir kaynaklarını, bu defa başta meyvecilik olmak üzere tarıma bağladı.

Gümüşhane otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Gümüşhane otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/