6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Hakkari Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Hakkari Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Hakkari’ye giden otobüs firmaları

Tarihçesi

Hakkari’nin tarihi mağara devrine kadar uzanır. Çevrede bulunan kaya resimleri, vaktiyle bir tahmin olmaktan öteye gitmeyen bu gerçeği açıkça ortaya koymuştur. 1938’de yapılan büyük araştırmalar, bölgenin, tarih çağına Sümerler ve Akadlarla girdiğine dair, çeşitli belgeleri de gün ışığına çıkardı. Ele geçen bu belgelere göre, Hakkari’yi bir kent halinde ilk kuranlar, Sümerlerin Kakar boyudur. Sonra Akadlar, Urartular, Asurlar, burada uzun süre kaldılar.

Bölge, daha sonra Medler, Babilliler, Persler, Makedonyalılar ve Selevkosların eline geçti. Bütün bu topluluklar, Hakkari'ye daima bir kale gözüyle baktılar. Hatta bu yüzden Perslerle, Romalılar arasında uzun çekişmeler oldu. Nihayet Roma ve arkasından Bizans sınırlarına eklendi.

Hazreti Ömer’in halifeliği sırasında, bu topraklan İslam orduları, Müslüman Birliğine kattılar. Onlardan Selçuklular aldı ve Hakkari, büyük cihangir Yavuz Sultan Selimin 1514'teki Çaldıran Zaferinin peşinden, Osmanlı egemenliğine girdi. Osmanlılarda Van vilayetine bağlı bir sancak merkezi olan Hakkari'nin adı Çölemerik idi. 1935'te il oldu ve adı Hakkari’ye çevrildi

Hakkari otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Hakkari otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

Türkiye’nin en sarp köşesi: Hakkari

Hakkari, Doğu Anadolu bölgesinde, yurdumuzun en sarp yöresinde uzanan, bir ilimizdir. İl sınırları Van, Siirt, Mardin ile Irak ve İran’a komşudur. Arazi çok dağlıktır. Tarıma elverişli topraklar, parmakla gösterilecek kadar azdır. İlin en yüksek tepesi, Gelyaşin buzuluyla kaplı doruğunda 4.168 metreyi bulan Cilo dağıdır. Bunu sırayla Karadağ ve İspiriz, Hiparit, Başet, Gevaroki, Mor, Sat, Sümbül dağları izler.

Zap suyu, Habur çayı ve Nallıçay ilin başlıca akarsularıdır. Yer yer pek gür akar, kolay geçit vermezler. Bunların arasında uzanan düzlüklerde, ancak ilin ihtiyacını karşılayacak kadar ekim, yapılabilir. Başlıca ürünler de buğday ve mısırdır.

Hakkari'de halkın asıl geçimini hayvancılık ve hayvan ürünleri sağlar. Hayvancılık, tarımdan çok daha ileridir. Genellikle koyun ve kıl keçisi beslenir. Hayvan ürünleri arasında yağ, peynir, yün ve deri önem taşır. İlde sanayi tesisleri yoktur. Ancak, halk ol sanatları arasında kilim dokumacılığı, keçecilik ve yerli kıyafetlerin hazırlandığı kumaş tezgahları önemlidir.

Hakkari otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Hakkari otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/