6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Isparta Gaziantep Otobüs Bileti

Isparta Gaziantep otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Isparta Gaziantep otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın! Isparta otobüs bileti uygun fiyatlar ve firma karşılaştırma seçeneğiyle burada!

Karkamış, Güneydoğu Anadolu'da, Nizip'in güneydoğusundaki Barak bucağı yanında yer alan, Geç Hitit kent devleti, Fırat Irmağı kıyısında, Türkiye-Suriye sınırı yakınındadır. Güney Anadolu'nun en önemli kent devleti sayılan Karkamısh Anadolu ile Mısır ve Mezopotamya'yı bağlayan yolların kavşak noktasındaydı. Ören yerine, Barak bucağından ayrılan yolla ulaşılır. Kentteki ilk incelemeleri 1699'da Mountbrel ve Pocaud, 1754'te Drummend ve Smith, 1834'te Chesney yaptı. British Museum adına yapılan ilk kazılar, 1878'den 1881'e kadar sürdü.

1908'de Hogart, 1911-1914 arasında R.C.Thompson ve L.Wooley tarafından kazıldı. Wooley 1920'de kazılarını sürdürdü.

93 hektarlık bir alana yayılan yerleşme Neolitik Çağ'a uzanır. Sümer kent devletlerinden Uruk çanak çömlekleriyle benzerlik gösteren buluntular ise M.Ö. 3000'lere tarihlenmektedir. M.Ö. 2000'lere tarihlenen pithos gömütler, obsidiyen küçük aletlerde buluntular arasındadır. İlk Tunç Çağı’na tarihlenen düğme gözlü figürinlerin bulunduğu kentin ilk Hitit yerleşmesi olduğu sanılmaktadır.

Kent tarihi önemli ölçüde Hattuşaş (Boğazköy), Mari ve Ugarit belgelerine dayanarak aydınlanabildi. Mari belgelerinden anlaşıldığına göre, M.Ö. 1700'lerde Karkamısh bir ticaret kentiydi ve Aplahanda adlı bir kral tarafından yönetiliyordu. M.Ö. 1650’lerde Hitit Kralı Hattuşaş I, güneye inerek diğer kent devletleriyle birlikte Karkamısh'ı da ele geçirdi. Daha sonra ayaklanmalar üzerine Hitit Kralı Şuppiluliuma Karkamısh'ı kuşatarak oğlu Biyassilisli (Sarrikuhuş) kral tayin etti. Biyassilis'in ölümünden sonra kent Asurlular'ın eline geçti. Asur Kralı Tukulti-Ninurta’nın ölümünden sonra Karkamısh'ta Geç Hitit prensliklerinden biri kuruldu. Hitit, Luvi, Pala, Hurri-Mitanni, Arami topluluklarından oluşan kent, Luhas ve Araras soyundan gelen krallar tarafından yönetildi. Hiyeroglif yazısını kullanan kentin M.Ö. 12. yy sonlarından, M.Ö. 9. yy başlarına uzanan tarihine ilişkin çok az bilgi bulunmaktadır. Bazı belgelere göre, Asur kralına haraç verdikleri anlaşılmaktadır. M.Ö. 9. yy başlarında ağır vergilere karşın, kentin zengin ve görkemli bir yerleşme olduğu bilinir. M.Ö. 8. yy'da Asur Kralı Sargon II, Karkamısh'ı Asur Devleti'nin bir eyaleti durumuna getirdi. Kent, yüzyıllar süren Asur sömürüsüyle önemini ve gücünü yitirdi.

Kazılardan anlaşıldığına göre Karkamısh, kale suru, içsur ve dışsurla korunurdu. Dışsur, Fırat Irmağı'na bakan tarafta 4-5 m kalınlıkta kerpiç levhalardan; güneyde taş bloklardan bir temel üzerinde yükselmektedir. İçsur ise taş temelli ve kerpiç duvarlıdır. Yer yer T biçimli destekler ve kerpiç burçlarla güçlendirildiği görülür. 5 kale kapısı, imparatorluk döneminde yapıldığı gibi üç geçitlidir.

ISPARTA - GAZİANTEP otobüs biletleri, ortalama 91.43 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 8 firma, günde 14 sefer yapmaktadır.

ISPARTA - GAZİANTEP arası yaklaşık olarak 822 km olup ortalama yolculuk 9 saat 26 dakika sürmektedir.

Isparta - Gaziantep seyahatiniz için harita bilgileri, Isparta için 37.76477 kuzey enlemi, 30.55656 doğu boylamı ve Gaziantep için 37.06622 kuzey enlemi, 37.38332 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Isparta - Gaziantep seferi için kalkış noktaları ise Isparta için Eğirdir, Keçiborlu, Senirkent, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Senirkent, Yalvaç ve Gaziantep için İslahiye, Nizip noktalarıdır.

ISPARTA - GAZİANTEP haritası

En uygun fiyatlarla ISPARTA - GAZİANTEP otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve ISPARTA - GAZİANTEP seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla ISPARTA - GAZİANTEP seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.