6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

İstanbul Bergama Otobüs Bileti

İstanbul  Bergama otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli İstanbul Bergama otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Yüzölçümü 1.688 km2 olan Bergama ilçesi kuzeyde Balıkesir, kuzeydoğuda Manisa illeri, doğuda Kınık ilçesi, güneyde gene Manisa ili ve Aliağa ilçesi, güneybatıda Çandarlı Körfezi, batıda da Dikili ilçesiyle çevrilidir.

Bergama topraklan, ortada kuzeydoğu-güney- batı doğrultulu bir çöküntü alanı ile bunun kuzeyinde ve güneyinde yükselen dağlardan oluşur. Kuzey kesimini Madra Dağı, kuzeybatı kesimini Kozak Dağı, güney kesimini de Yunt Dağı engebelendirir. En yüksek noktası Madra Dağı’nda, 1.344 m’ye erişen Maya Tepesi’dir. Tektonik kökenli Bakırçay Ovası ilçenin başlıca düzlüğüdür. Bu topraklardan çıkan sulann tümüne yakınını Bakırçay ile Madra Çayı toplar. Bakırçay Çandarlı Körfezi’nde Madra Çayı ise ilçe sınırlan dışında Ege Denizi’ne dökülür. Sulan Manyas Gölü’ne ulaşan Kocaçay’ın başlangıç kollan ilçe sınırlan içindedir. Bakırçay’ın kollarından Kestel Çayı üzerinde sulama amacıyla kurulan Kestel Barajı’nın ardında oluşmuş bir yapay göl vardır.

İzmir’in en zengin ve gelişmiş ilçelerinden biri olan Bergama’da başlıca ekonomik etkinlik bitkisel üretimdir. İklim, toprak ve su özellikleri gibi doğal koşulların elverişliliği ile pazara yönelik tarımın çok uzun bir geçmişi bulunması gibi nedenlerle ilçede çeşitlenmiş ve canlı bir tarımsal üretim etkinliği göze çarpar. Bakırçay’ın suladığı verimli Bakırçay Ovası’nda pamuk, tütün, zeytin, üzüm başta olmak üzere ekonomik değeri yüksek birçok ticari ürün yetiştirilir. Yetiştirilen öbür ürünler tahıl ile çeşitli sebzeler ve meyvelerdir. Arıcılık da yapılan ilçenin dağlık kesimlerindeki uğraşlardan biri de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğidir. Geleneksel hah ve kilim dokumacılığı köylerde varlığını sürdürmektedir. Bu köylerde hah ve kilim yanında heybe, torba, çul, çuval dokumacılığı da yapılır. Yamaçların fıstık çamı ormanlarıyla kaplı olan Kozak Dağı Türkiye’nin en önemli çamfıstığı üretim alanıdır.

Bergama tarihsel yapılan, plajların ve kaplıcalarıyla turizm açısından büyük önem taşır. Günübirlik tur yapan gemilerle Ege Adaları’ndan Dikili iskelesine gelen çok sayıda turist yörenin tarihsel zenginliğini görmek için Bergama’yı ziyaret eder. İlçenin en önemli yer altı zenginliği şifalı madensuları ve altın cevheri yataklarıdır. Euro- gold adlı yabancı bir şirkete bu yatakları işletmesi için izin verildi. 1993’te işletme tesisleri kuran şirket, cevherin arıtılmasında siyanür kullanılacağını öğrenen yöre halkının direnişiyle karşılaştı. Yıllarca gösteriler ve yargı yolu kullanılarak süren bu direniş mahkemelerin şirketin çalışmalarını durdurmasına karar vermesiyle sonuçlandı. İlçede dokumacılık dışında önemli bir sanayi etkinliği yoktur.

İlçenin tarihi Helenistik dönemde Anadolu’nun en önemli merkezlerinden biri olan Pergamon’a dayanır. Attalos hanedanı döneminde kent büyük bir imar faaliyetine sahne oldu. 200
bin rulo yazma eserin bulunduğu kütüphanede o dönemde yapıldı. Bu yapı İskenderiye Kütüphanesinden sonra çağın en büyük ikinci kütüphanesiydi. Pergamon Roma’ya bağlandıktan
sonra Antonius İO 41’de bu kütüphanedeki tüm yapıtları Kraliçe Kleopatra’ya armağan etmek üzere Mısır’a kaçırdı. Daha soma İskenderiye Kütüphanesi yanınca bu yapıtlar da yok oldu. Pergamon tarihindeki bir başka ilginç olay papirüs bulamayan Pergamonlulanın parşömeni icat etmesidir. İÖ 2. yüzyılda Mısırlılar papirüs satışını durdurunca Pergamonlular keçi derisinden yazı malzemesi üretti. Parşömen, “Pergamon derisinden” anlamında, Yunanca pergamene ve Latince pergamena sözcüklerinden türedi. Roma döneminde de eski önemini koruyan Pergamon, Hıristiyanlıktan sonra bir piskoposluk merkezi oldu. Bizans döneminde kent yeni bir surla çevrildi. İS 716’da Arap işgaline
uğradı. 1306’da Karesioğullannın, 1341’de de Osmanlı Devleti’nin yönetimi altına girdi. Osmanlı dönemi başlarında bir uç kalesi olan kent, 15. yüzyılda yeniden önem kazandı ve Bergama adıyla anılmaya başladı. Bergama 19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin İzmir sancağına bağlı bir kaza merkeziydi; belediyesi 1896’da kuruldu. Bergama 12 Haziran 1919’dan 14 Eylül 1922’ye değin Yunan işgali altında kaldı. Bergama zengin bir tarımsal bölgenin merkezi olmasına karşın, İzmir gibi önemli bir metropole yakınlığı nedeniyle fazla gelişemeyen bir kenttir. E-87 Karayolunun 9 km doğusunda yer
alan kent, il merkezi İzmir’e 102 km uzaklıktadır. Pergamon Akropolisi kentin 4 km kuzeydoğusundaki bir tepededir. Bergama Asklepieionu ise kentin 2 km güneybatısındadır. Yörede ele geçen buluntuların sergilendiği Bergama Müzesi 1924’te Akropolis’te kuruldu, 1936’da yeni binasına taşındı. Helenistik dönemle Roma ve Bizans dönemlerine ait yapıtların yer aldığı müzede, bugün Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenen Zeus Sunağı’nın bir maketide bulunmaktadır. Bergamalılar Zeus Sunağı’nın geri alınarak eski yerine getirilmesi amacıyla bazı çalışmalar yapmaktadır. Müzenin etnografya bölümünde Bergama yöresinden derlenmiş çeşitli giysiler, dokumalar, halı ve kilimlerle başka el sanatı ürünleri sergilenmektedir. 1398’de I. Bayezid tarafından yaptırılan Bergama Ulucami’si ile 1432’de yapılan Taş Han önemli tarihsel yapılardır. Bergama Meslek Yüksekokulu Ege Üniversitesi’ne bağlıdır. 

İSTANBUL - Bergama otobüs biletleri, ortalama 90 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 1 firma, günde 3 sefer yapmaktadır.

İSTANBUL - Bergama arası yaklaşık olarak 499 km olup ortalama yolculuk 6 saat 12 dakika sürmektedir.

İstanbul - Bergama seyahatiniz için harita bilgileri, İstanbul için 41.00527 kuzey enlemi, 28.97696 doğu boylamı ve Bergama için 39.1225 kuzey enlemi, 27.12872 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

İstanbul - Bergama seferi için kalkış noktaları ise İstanbul için Alibeyköy, Ataşehir, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri, Sultanbeyli, Ümraniye, İstanbul Anadolu, Dudullu, Yalıköy, aksarayemniyet ve Bergama için Aliağa, Çandarlı, Çeşme, Dikili, Gümüldür, İzmir, Menemen, Özdere, Seferihisar, Selçuk, Urla, Ürkmez, Salihleraltı noktalarıdır.

İSTANBUL - Bergama haritası

En uygun fiyatlarla İSTANBUL - Bergama otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve İSTANBUL - Bergama seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla İSTANBUL - Bergama seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.