6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

İzmit Mersin Otobüs Bileti

İzmit Mersin otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli İzmit Mersin otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Gülnar ilçesi kuzey ve kuzeydoğuda Mut, doğuda Silifke ilçeleri, güneyde Akdeniz ve Aydıncık ilçesi, batıda Bozyazı ve Anamur ilçeleri, kuzeybatıda da Karaman iliyle çevrilidir.

Taşeli Platosu’nun orta kesiminde yer alan ilçe toprakları kıyıdaki ova kesimiyle bunun ardındaki dağlardan oluşur. İlçe topraklarını Taşeli Platosu üzerinde yükselen Akçalı Dağları engebelendirir. Sedir ormanlarıyla kaplı olan bu dağlar, Akdeniz’e doğru akan ve ilçe sınırları dışında Göksu’ya katılan kısa ve hızlı akışlı akarsularla parçalanmıştır. Bu akarsulardan en önemlisi denize dökülmeden önce yatağının iyice genişlemesiyle bir kıyı ovası oluşturan Sipahili Deresi'dir.

1960’ların ikinci yarısından sonra Anamur-Silifke karayolunun açılması ve sulamanın getirdiği verim artışı ürün çeşitlenmesiyle birlikte ekonomik değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesini ve ilçenin pazara açılmasını sağlamıştır. Kıyı kesimindeki Ovacık, Türkiye’nin en modern seralarının bulunduğu ve turfanda sebzelerin en erken yetiştiği yörelerdendir. Burada yetiştirilen başlıca turfanda sebzeler domates, kabak, fasulye, dolmalık biber, hıyar ve patlıcandır. Turfanda üzümün de yetiştirildiği kıyı kesiminin öteki önemli ürünleri yerfıstığı, muz ve turunçgillerdir. Bu kesimde yapılan bitkisel üretim, tümüyle İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin gereksinmesine ve ihracata yöneliktir. Doğal yapının elverişsizliği nedeniyle ekonomik olanakları daha az olan iç kesimde yaşayan halk geçimini bitkisel üretim, hayvancılık ve ormancılıktan sağlar. Yayla bağcılığının yapıldığı bu kesimde buğday ve nohutla az miktarda mercimek, arpa, elma ve badem de yetiştirilir. İç kesimde ayrıca koyun ve kıl keçisi yetiştirilir, arıcılık yapılır. Zeyne ve Pembecik ormanları ormancılık bakımından önem taşır. İlçenin imalat sanayisi un değirmenleri ve hızar atölyelerinden oluşur. Köylerde el tezgahlarında yapılan dokumacılık yaygındır. Akdeniz kıyılarındaki plajlar yaz turizmi açısından önemlidir. İlçe topraklarında demir yatakları vardır.

Yöre 19. yüzyıl sonlarında Adana vilayetinin İçel sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1914’te kuruldu. Eskiden Gilindire’de (bugün Aydıncık) olan ilçe merkezi 1923’te Anaypazarı’na (bugün Gülnar) taşındı. Aydıncık 1987’de Gülnar’dan ayrılarak ilçe yapıldı.

Gülnar kenti çam ormanlarının kapladığı tepelerle çevrili yüksek bir düzlükte yer alır. Kentin nüfusu yayla mevsiminde bir kat artar. İlçenin Akdeniz kıyılarından Antalya-Mersin karayolu geçer. Gülnar bu yolla il merkezi Mersin’e 147 km uzaklıktadır. Gülnar Belediyesi 1914’te kurulmuştur. Gülnar Meslek Yüksekokulu Mersin Üniversitesi’ne bağlıdır.

İZMİT - MERSİN otobüs biletleri, ortalama 108.33 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 5 firma, günde 6 sefer yapmaktadır.

İZMİT - MERSİN arası yaklaşık olarak 843 km olup ortalama yolculuk 8 saat 28 dakika sürmektedir.

İzmit - Mersin seyahatiniz için harita bilgileri, İzmit için 40.77599 kuzey enlemi, 29.94836 doğu boylamı ve Mersin için 36.8 kuzey enlemi, 34.63333 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

İzmit - Mersin seferi için kalkış noktaları ise İzmit için Darıca, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Derince, Kandıra, Değirmendere, Tütünçiftlik ve Mersin için Anamur, Bozyazı, Erdemli, Silifke, Tarsus, Taşucu, Gülnar, Mut, Topaklı noktalarıdır.

İZMİT - MERSİN haritası

En uygun fiyatlarla İZMİT - MERSİN otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve İZMİT - MERSİN seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla İZMİT - MERSİN seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.