6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Malatya Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Malatya Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Malatya’ya giden otobüs firmaları

Eski Malatya’nın üç bin yıllık zengin bir tarihi vardır.

Malatya, eskiden kale civarındaydı. Bugün “Eski Malatya” denilen ve il merkezine 12 km. çeken o tarih hazinesi, Hitit'lerden kalmadır. Geçmişi, üç bin yıl önceye uzanır. Böylece Malatya güzel Anadolu'da ilk kurulan kentler arasına girer.

Hititlerden sonra Malatya’yı Babilliler ve Asurlular aldı. Zamanla çeşitli istilâlara uğradı ve 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türklerin eline geçti. Burada kurulan Türk Danişment beyliğinden yadigâr birçok eser, dün gibi ayaktadır.

Malatya’ya Danişmentlerin peşinden Konya Selçuklu Devleti hakim oldu. Bir süre İlhanlılar, bir süre de Türk Memlük devleti egemenlik kurdu. Bütün bu yöreyi, Yavuz Sultan Selim fethederek Osmanlı İmparatorluğuna ekledi.

Malatya otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Malatya otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

Dünyanın en güzel, en ünlü kayısıları Malatya’da yetişir

Dünyanın en güzel Kayısılarını yetiştiren ve bir "Kayısı cenneti” olarak bilinen Malatya, Doğu Anadolu bölgesindedir. Yukarı Fırat yöresinde uzanır, Komşu illeri Sivas, Erzincan, Tunceli, Elâzığ, Adıyaman ve Maraş’tır.

İl sınırları yüksek dağlarla çevrilidir. Bey dağı, Nurhak dağı, Derbent dağı, Bozdağ ve Alidağ, ilin en önemli dağlarıdır.

Dağlar arasında yer alan “Yazıhan düzü'' bereketli topraklardır. Buraya, Malatya ovası denir. Doğu Anadolu'nun en geniş düzlüğüdür. Ovayı, başta Fırat nehri olmak üzere Arapkir, Davulgan, Tokma, Derme ve Horata çayları sular.

İklim, serttir. Kışlar çok soğuk geçer, kar uzun süre yerde kalır. Yazlar kuru ve sıcaktır.

Ekime elverişli topraklarda, orman gibi uzayıp giden meyve bahçeleri ağır basar. 1,5 milyon kayısı ağacı vardır. Hepsi de kokulu, etli, en iyi cins kayısı verir. Gerek yaş, gerek kurutulmuş olarak yurdumuzun her yanına sevk edilen kayısı ve kayısıdan elde edilen çeşitli ürünler, Malatya’nın büyük gelir kaynağıdır.

Tarla tarımında buğday ekimi baştadır. Şekerpancarı, patates, tütün ve pamuk ekimi de geniş yer tutar. Dağlık yerlerde koyunculuk da hayli gelişmiştir. En çok koyun yetiştirilir. Yünü bol, eti lezzetli, sütü yağlıdır.

Malatya otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Malatya otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/