6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Mardin Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Mardin Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Eldeki belgelere göre kuruluşu Asur krallarından I. Adad-Nirari ve oğlu I. Salmanasa dönemine rastlar. Mardin adının bu bölgeye yerleşen ilk kavim Mardeflerden geldiği ve Türklerin buraya Mardin dedikleri söylenir. Gümüş telkari işleri ünlüdür.

Mardin’e giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

DARA HARABELERİ

Mardin şehrinin 30 kilometre güney doğusundadır. Ünlü İran Hükümdarı Dara tarafından kurulmuştur. Dara Kalesi kaIıntıları çevredeki mağaralar içine oyulmuş kent kalıntıları, surlar ve burçlardan oluşur.

BABİL HARABELERİ

Cizre kasabasının 20 kilometre güneybatısında ve Suriye hududu üzerindedir. Bugün üzerinde çivi yazılı taş ve kayalar mevcuttur.

CUDİ DAĞ VE HARABELERİ Hazreti Nuh’un gemisinin üzerinde durduğu rivayet edilen dağ, Cudi dağıdır.

YAFES HARABELERİ Cizre kapısının 3 kilometre güneydoğusunda ve Suriye hududu üzerindedir.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Mardin otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Mardin’e giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

KALELER

RABBAT KALESİ Derik kasabasının 15 kilometre batısında ve Hisaraltı köyü sınırlan içindedir. Kalenin çevresi 1,5 kilometre, burçlarının sayısı 15’tir.

DERMETINAN KALESİ Kale, Mazıdağı kasabasının 20 kilometre kuzey batısında ve Gümüşova köyünün sınırları içindedir. Bizans eseridir.

CİZRE KALESİ Cizre’nin eski adı Cezire’i İbn-i Ömer’dir. Milattan önceki adı ise Bazibada idi. Bazibada’nın harabeleri bugün Cizre’nin doğusunda iki kilometre uzaktadır.

KIZ KALESİ

Mardin şehrinin 5 kilometre doğusunda sacayağı biçiminde üç kale görülür. Bu kaleler Bel-el Saferan manastırını üç yönden korumak için yapılmıştır.

KARAYOLU

Urfa ve Diyarbakır’a düzgün asfaltla bağlı olan Mardin; Adana'ya 541, Ankara'ya 958, Bingöl'e 265, Elazığ'a 256

Erzurum'a 598, Gaziantep’e 363 İstanbul’a 1396, İzmir’e 1436, Nevşehir’e 746, Van’a 499 kilometre uzaklıktadır.

GENEL DURUM:

Denizden yüksekliği 1325 metre olan Mardin, kara ikliminin egemen olduğu bölgedir: Yazlan sıcak, kışları soğuktur. Yaz süresince sıcaklık 30 derecenin altına pek düşmez. Ağustosta 40 derecenin üstüne sık sık çıkar.

YAĞMUR:

Yaz ayları çok kuraktır. Beklenmedik anlarda gelip geçici sağanaklar görülür.

RÜZGAR:

Kuzey rüzgarlarının etkisi altında olan il'de güneydoğudan esen hafif rüzgar bazen hissedilir.

HAVA DURUMU:

Yılın 160-170 günü tam güneşli, 120-130 günü az bulutlu ve 60-70 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Mardin otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Mardin otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/