6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Mersin Gaziantep Otobüs Bileti

Mersin Gaziantep otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Mersin Gaziantep otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın! Mersin otobüs bileti uygun fiyatlar ve firma karşılaştırma seçeneğiyle burada!

Belkıs, Nizip’in 8 km. kuzeydoğusunda ve Fırat nehri kıyısında Kavunlu (Belkıs) köyü yanındaki bir göyüktür. Kurulduğu zaman belli değildir. Burada bulunan eserlere göre Roma ve Bizans dönemini yaşamıştır.

Yıkık bir haldedir. Bu kalıntılar arasında eserler sivri bir tepenin etrafını çevirmektedir. Tepenin başında kırmızı harçla sıvalı 6 adet havalandırma deliği (su kuyusu) yer almıştır. Tepenin her yerinde barınak olarak kullanılmış mağaraların duvarları insan ve kartal kabartmalarıyla süslüdür. Su yolları, Roma sarayı, su sarnıçları, heykeller, hamamlar, Latince yazılı taşlar, mezarlardan çıkan cam şişe, toprak kaplar ve mozayik kalıntıları bulunmaktadır. Belkıs kalıntılarında çıkarılmış birçok eser (kabartmalar vs.) Gaziantep, Ankara, İstanbul, Berlin ve Paris (Louvre) müzelerini bugün süslemektedir.

Kargamış, Nizip’in 32 km. güneydoğusunda, Fırat nehrinin sağında ve Cerablus’un kuzeyinde, Türk-Suriye sınırındadır. Hititlerden kalma bir yerleşme yeridir, ilk arkeoloji kazısı 1878-1881 yılları arasında İngilizler tarafından yapılmıştır. 1908 yılında Hogarth ve 1911-1914 yılları arasında R.C. Thomson ve Leonard Wooley tarafından yapılan İngiliz kazılarında da bulunan eserler British Museum’e (Londra) kaçırılmıştır.

Burada bulunan eserler arasında aslan, boğa, üç kişilik savaş arabası, üzerinde günlük ve mitolojik hayata ait sahneler bulunan kabartmalı duvarlar, kapı, Teşup ve Hilani tapınakları göze çarpmaktadır.

MERSİN - GAZİANTEP otobüs biletleri, ortalama 41.51 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 22 firma, günde 51 sefer yapmaktadır.

MERSİN - GAZİANTEP arası yaklaşık olarak 304 km olup ortalama yolculuk 3 saat 1 dakika sürmektedir.

Mersin - Gaziantep seyahatiniz için harita bilgileri, Mersin için 36.8 kuzey enlemi, 34.63333 doğu boylamı ve Gaziantep için 37.06622 kuzey enlemi, 37.38332 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Mersin - Gaziantep seferi için kalkış noktaları ise Mersin için Anamur, Bozyazı, Erdemli, Silifke, Tarsus, Taşucu, Gülnar, Mut, Topaklı ve Gaziantep için İslahiye, Nizip noktalarıdır.

MERSİN - GAZİANTEP haritası

En uygun fiyatlarla MERSİN - GAZİANTEP otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve MERSİN - GAZİANTEP seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla MERSİN - GAZİANTEP seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.