6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Muğla Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Muğla Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Muğla’ya giden otobüs firmaları

Muğla’nın zengin tarihi, efsanelere karışan çok eski çağlara kadar uzanır. Muğla tarihine ışık tutan ilk ulus, Hitit'lerdir. Sonra, Frigya’dan Bizans’a kadar türlü uygarlık izlerini, bu topraklarda yan yana, kucak kucağa görürsünüz.

Muğla’nın da Türklere geçmesi, Anadolu'nun birçok illeri gibi, 1071 Malazgirt Zaferinden sonradır. O yıllarda Muğla’ya uzanan ilk Türk akıncıları, Muğul Bey adında, yiğit bir komutanın buyruğundaydı. Muğla adı, onun hatırasını taşır.

Muğla otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Muğla otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

MENTEŞE BEYLERİ

Bizans, Türk akıncılarının yer yer Ege’yi aldığını görünce, çılgına döndü. Avrupa’dan Haçlı ordusunu yardıma çağırdı. Ancak, bu koca ordu sayesinde Muğla’yı da geri alabildiler.

Eşsiz güzelliklerle dolu bu yörenin Türkler tarafından fethi, koca bir asırı buldu. 1280’de Selçuklu uç beylerinden Menteşe Bey, bölgeyi bir baştan bir başa almayı başardı. Merkezi Milas’ta bulunan Menteşe oğullan beyliği işte bu yörede kuruldu. Muğla ve dolayı, 1425’te Osmanlılara eklendi. Sadece Bodrum, Rodos Şövalyelerinin elindeydi. Bodrum’u da 1522’de Kanuni Sultan Süleyman aldı. Rodos Şövalyeleri, selameti kaçmakta buldu.

Menteşeoğullarının hatırasıyla, Cumhuriyet’e kadar Muğla'nın adı Menteşe ili idi. Cumhuriyet’ten sonra, Muğla olarak değiştirildi, ilk fatihine bağlandı.

TÜRK SANAT ESERLERİ

Menteşe beyleri, Muğla ve dolayını, Türk mimarlık sanatının çok güzel eserleriyle süslediler.

Ayrıca Muğla’da, Osmanlı çağında Mustafa Çelebi’nin yaptırdığı Üç Örenler camii, sonra Kurşunlu ve Şadi camileri de pek zarif eseri er arasındadır.

Muğla dolayında, Türklerin en önemli merkezlerinden biri de Milas ve yanındaki Peçin idi. Arası, nihayet 3 km. çeken Milis ve Peçin, eskiden aynı kent sayılırdı. Fecin kalesi, bir eser olmakla beraber Menteşe beyleri tarafından geniş ölçüde onarıldı.

Milas'taki Finiz Bey Camii, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Bu eser, Muğla yöresinde uzanan çeşitli Türk sanat eserleri arasında en önemlisidir.

Muğla otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Muğla otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/