6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Plovdiv otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Plovdiv’e giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Plovdiv, Sofya’dan sonra Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir. Kentin diğer bir ismi daha vardır, Filibe. Bulgarların şehre Plovdiv demelerine rağmen Osmanlı zamanında buraya Filibe denmiştir. Bu yüzden bazı kaynaklarda Filibe bazılarından ise Plovdiv ismi ile geçer. Bölge’de çok sayıda Türk nüfusu ve Osmanlı’dan kalma tarihi yapılar bulunmaktadır.

Otobüs firmalarını inceleyin!

Tarihçe

Kentin bir diğer ismi olan Filibe, Büyük İskender’in babası II.Filip’den gelmektedir. II.Filip 4.yüzyılda Trakya seferi dönüşü halkın yardımlarına karşılık olarak bu kenti kurdurmuştur. Şehir ilk kurulduğunda Filip’in şehri olarak adlandırılırmış ama Bulgarla zamanla burayı Plovdiv olarak değiştirmişlerdir. 14. yüzyılda Lala Şahin Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılan kent yaklaşık 500 yılboyunca Osman hakimiyeti altında kalmıştır. Türk ve İslam kültürlerine birçok hizmet sunan Plovdiv Osmanlı-Rus savaşına kadar oldukça zengin bir kent olarak kalmıştır. Bu tarihten sonra savaşlardan ve zorluklardan dolayı kentten göçenler olmuştur. Bu göçler sonucu da Türk nüfusu oldukça azalmıştır. Bugün bölgede bulunan Türkler çevre köylerde yaşamaktadır.

Plovdiv 20.yüzyılın başlarından özellikle yiyecek endüstrisinde ticari bir merkez olmuştur. Bu tarihten itibaren de bölge hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Komünist hükümet zamanında bölgede birçok yeni fabrika yapılmıştır. Plovdiv Bulgar bağımsızlık hareketinin de başlangıç noktası olmuştur.

Clickbus.com.tr üzerinden İstanbul Plovdiv otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Plovdiv otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Plovdiv’de Görmeniz Gereken Yerler

Renkli binaları ve hareketli caddeleri oldukça şirin bir kent olan Plovdiv’de ilk olarak şehir merkezindeki eski Osmanlı mahallesi’ni gezebilirsiniz. Uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalan bölgede çok iyi şekilde korunmuş tarihi Osmanlı evlerini görebilirsiniz. Buradan sonra biraz daha yukarıya çıkıp Saat Tepe’ye gidebilirsini. Burada 16. yüzyıldan kalma bir saat kulesi vardır ve tepe de ismini bu saat kulesinden alır. Plovdin’i tepeden seyretmek için görülmesi gereken yerlerden biridir. Plovdin’de gitmişken Roma Antik Tiyatrosu’nu da görmenizi tavsiye ederiz. 2000 yıllık bu antik tiyatro Roma imparatoru Trajan tarafından II. yüzyılın başlarında inşa ettirilmiştir. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş olan tiyatro 7000 kişilik kapasitesi ile de dikkat çekmektedir.

Plovdiv’de başka bir Roma eseri olan Roma Stadyumu’nu da gezebilirsiniz. Bunun için Cumayata Meydanı’na gitmeniz gerekmektedir. Yine II. yüzyılda yaptırılan bu stadyum 30.000 seyirci kapasiteye sahiptir. Avrupa’nın en eski camilerinden birisi olan Cuma Camii de görülmesi gereken yerler arasındadır. Alışveriş yapmak istiyorsanız Knyaz Aleksander I ve Rayko Daskalov caddeleri sizleri beklemektedir.

Plovdiv’e Nasıl Gidilir?

ClickBus yurtdışı seferlerini de ayağınıza getiriyor. Artık Plovdiv’e seyahat etmek ClickBus ile çok kolay!

Plovdiv yolculuğu öncesi tek yapmanız gereken ClickBus.com.tr adresine girmenizdir. Ardından gideceğiniz yere Plovdiv yazmanız yeterlidir. Sistemimiz oraya giden tüm firmaları listeleyecektir. Koltuğunuzu seçtikten ve ödemenizi tamamladıktan sonra otobüsünüze güvenle binebilirsiniz. İsterseniz ödemelerinizde kredi kartına 6 taksit seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Plovdiv online otobüs bileti satışında en çok rağbet edilen site olan Clickbus.com.tr’yi tercih ederek Plovdiv biletinizi ucuza almış olursunuz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


Plovdiv'e bağlı otogarlar
Plovdiv Otogarı