6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Sakarya Sivas Otobüs Bileti

Sakarya Sivas otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Sakarya Sivas otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Yüzölçümü 2.856 km2 olan Yıldızeli ilçesi doğu ve güneydoğuda Merkez ilçe, güneyde Şarkışla ilçesi, batıda Yozgat, kuzey ve kuzeydoğuda Tokat ili, kuzeydoğuda da Hafik ilçesiyle çevrilidir.

İlin kuzeybatı köşesinde yer alan ilçe toprakları oldukça dağlık ve engebeli alanlardan oluşur. Başlıca yükseltiler doruğu 2.552 m’ye erişen Yıldız Dağı ile Çamlıbel Dağları ve Akdağlar’dır. Akdağlar ve Çamlıbel Dağları’ndaki yüksek yaylalar hayvancılık açısından önem taşır. İlçe topraklarından kaynaklanan sular Kızılırmak ve Yeşilırmak aracılığıyla Karadeniz’e ulaşır. Yıldızeli Çayı (eskiden Kalınırmak) ile Yıldız Dağı’nın yamaçlarından doğan Yıldız Çayı (eskiden Cebirırmak) güneyde doğal sınır oluşturan Kızılırmak’a katılan başlıca akarsulardır. Orta ve batı kesimden kaynaklanan dereler ilçe sınırları dışında Yeşilırmak’ın kollarından Çekerek Çayı’na katılır. Yıldızeli Çayı vadi tabanının genişlediği kesimde yer alan düzlükler ilçenin başlıca tarım alanıdır. Kuzeydeki dağlarda kayın, güneydeki dağlarda ise sarı çam ormanlarına rastlanır.

İlçe ekonomisi tarıma dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, arpa, şekerpancarı, patates, çavdar ve soğandır. Yıldızeli ilin en çok arpa üretimi yapılan ilçelerinden biridir. Az miktarda elma, armut ve baklagiller de yetiştirilir. Hayvancılık önemli gelir kaynaklarındandır. Koyun ve sığırın yanı sıra az sayıda Ankara keçisi de yetiştirilir. Ayrıca modern yöntemlerle tavukçuluk yapılır. İlçede önemli bir sanayi kuruluşu yoktur. Amasya ve Tokat’ı Çamlıbel Geçidi (1.650 m) üzerinden Sivas’a bağlayan yol ile E-88 Karayolu ilçe topraklarında kesişir. Sivas-Kayseri demiryolundan ilçeye bağlı Kalın Köyü’nün güneyinde ayrılan bir hat Karadeniz kıyısındaki Samsun’u ulusal demiryolu ağına bağlar.

Yeraltı kaynakları açısından zengin sayılan ilçe topraklarında flüorit, kireçtaşı, mermer ve tuğla-kiremit hammaddesi ile şifalı madensuyu kaynakları vardır. Bazı hastalıklar üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanılan Sıcakçermik’ten çıkan madensularının sıcaklığı 42°C, Kaman köyü yakınındaki kaynaktan çıkan ve yöre halkı tarafından Tuzluçorak adı verilen madensuyunun sıcaklığı ise 14°C’dir.

Tarihine ilişkin yeterli bilgi bulunmayan yöre 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1889’da kuruldu.

İlçenin orta kesiminde yer alan Yıldızeli kenti valilik verilerine göre 1639’da IV. Murad’ın emriyle kuruldu. Kuruluş döneminde Yenihan adıyla anılan kent önemli kervan yollarının kesişme noktasındaki bir hanın çevresinde gelişmiş eski bir konaklama merkezidir. Kalın-Samsun demiryolu kentten, E-88 Karayolu ise kentin kuzeyinden geçer. Kent il merkezi Sivas’a 47 km uzaklıktadır.

İlçedeki başlıca tarihsel yapı Roma dönemine ait olduğu sanılan bir köprü kalıntısı üstüne sonraki dönemlerde inşa edilen Yıldızeli Köprüsü’dür. Yıldızeli Meslek Yüksekokulu Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlıdır.

SAKARYA - SİVAS otobüs biletleri, ortalama 121.25 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 2 firma, günde 4 sefer yapmaktadır.

SAKARYA - SİVAS arası yaklaşık olarak 751 km olup ortalama yolculuk 8 saat 7 dakika sürmektedir.

Sakarya - Sivas seyahatiniz için harita bilgileri, Sakarya için 40.78333 kuzey enlemi, 30.4 doğu boylamı ve Sivas için 39.74766 kuzey enlemi, 37.01788 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Sakarya - Sivas seferi için kalkış noktaları ise Sakarya için Hendek, Karasu, Akyazı, Kumbaşı, Kuruçeşme ve Sivas için Akıncılar, İmranlı, Suşehri, Şarkışla, Zara, Divriği, Gemerek, Koyulhisar, Yıldızeli noktalarıdır.

SAKARYA - SİVAS haritası

En uygun fiyatlarla SAKARYA - SİVAS otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve SAKARYA - SİVAS seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla SAKARYA - SİVAS seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.