6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Samsun Sivas Otobüs Bileti

Samsun Sivas otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Samsun Sivas otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Yüzölçümü 2.547 km2 olan Hafik ilçesi doğu ve güneydoğuda Zara ilçesi, güneyde Kangal ilçesi ve Merkez ilçe, kuzeybatıda Yıldızeli ilçesi, kuzeyde Tokat ili, kuzeydoğuda da Doğanşar ilçesiyle çevrilidir.

İlçe alanının büyük bölümü Kızılırmak Havzası’nda, kuzey kesimdeki küçük bölümü ise Yeşilırmak Havzası’nda yer alır. Yüksek ve engebeli bir arazi yapısı vardır. Kuzey kesimini Tekeli Dağı (2.643 m), güney kesimini ise Tecer Dağlan engebelendirir. İlçenin en önemli akarsuyu ilçe topraklarının orta kesiminde doğu-batı doğrultusunda akan Kızılırmak’tır. Dağlardan kaynaklanan irili ufaklı akarsular ilçe topraklarını parçalayarak kuzeyden ve güneyden Kızılrmak’a katılır. Bunların en önemlisi Kırklı Çayı’dır. Kuzey kesimden çıkan bazı küçük dereler Yeşilırmak’ın başlangıç kolu olan Tozanlı Çayı’na katılır. İlçe sınırları içinde irili ufaklı birçok göl vardır. Hafik Gölleri adıyla da bilmen bu göllerden en önemlisi ilçe merkezinin kuzeyindeki Hafik Gölü’dür.

Kaynakları yetersiz olan Hafik nüfus yitirmekte olan bir ilçedir. İlçede başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Halkın başlıca geçim kaynağını oluşturan hayvancılık koyun, sığır ve kıl keçisine dayanır. Hayvancılıkta geleneksel yöntemler kullanılır. Yaygın olan mera hayvancılığıdır. İldeki hayvan ırklarının ıslahı için Hafik Veteriner Zooteknik Araştırma Kurumu adıyla 1956’da kurulan ve 1983’te yeniden düzenlenen Hafik Tarım İşletmesi hayvancılığın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. İşletme damızlık koyun, sığır ve tavuğun yanı sıra süt, peynir, tereyağı, yumurta ve yapağı da üretir. İlçede üretilen başlıca hayvansal ürünler süt, et, yapağı ve deridir. Sulama olanaklarının yetersiz olduğu ilçede ekime elverişli topraklar azdır. En çok buğday, çavdar ve arpa, az miktarda şekerpancarı, soğan, armut ve elma yetiştirilir. İlçe topraklarında jips ve asbest yatakları vardır.

Hafik’in Koçhisar adıyla Anadolu Selçukluları döneminde kurulduğu bilinir. 11. yüzyıl sonlarından 12. yüzyıl ortalarına değin Danişmendli, daha sonra gene Selçuklu yönetimi altında kalan yöre, 1243’te Moğolların istilasına uğradı. 1340’ta Eretna Beyliği’nin yönetimine girdi, 1408’de de Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza merkezi olan yerleşme, öteki Koçhisar’larla karıştırılmaması için Çankırı Koçhisarı (Ilgaz) ve Mardin Koçhisar (Kızıltepe) gibi Sivas Koçhisarı adıyla anılırdı. Kaza merkezinin belediyesi 1916’da kuruldu.

Hafik kasabası Uçenin orta kesiminde ve Kızılırmak’ın kuzeyindeki basık bir jips tepesinin güney eteğinde yer alır. Sivas-Erzurum karayolu kasabadan geçer. Kasaba il merkezi Sivas’a 35 km uzaklıktadır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan, küçük ve gelişmemiş bir yerleşmedir. Sivas kentine yakınlığı da gelişimini engellemektedir.

İlçede herhangi bir tarihsel yapı kalıntısı yoktur. 1945’te Kılıç Kökten, Hafik Gölü’nün kuzey kıyısı yakınlarında bir Neolitik Çağ yerleşmesi olduğu sanılan Pılır Höyüğü bulmuştur. Neolitik Çağ özellikleri gösteren çanak-çömlekler göl düzeyinden alçak katmanlarda bulunmuştur. Daha üst katmanlarda ise İlk Tunç Çağı’na ve Kalkolitik Çağ’a ait olduğu belirlenen çeşitli araç ve gereçler ele geçirilmiştir.

SAMSUN - SİVAS otobüs biletleri, ortalama 59.04 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 12 firma, günde 25 sefer yapmaktadır.

SAMSUN - SİVAS arası yaklaşık olarak 346 km olup ortalama yolculuk 4 saat 29 dakika sürmektedir.

Samsun - Sivas seyahatiniz için harita bilgileri, Samsun için 41.29278 kuzey enlemi, 36.33128 doğu boylamı ve Sivas için 39.74766 kuzey enlemi, 37.01788 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Samsun - Sivas seferi için kalkış noktaları ise Samsun için Bafra, Çarşamba, Havza, Tekkeköy, Terme, Alaçam, Ladik, Salıpazarı, Vezirköprü, Yakakent, Kavak, Ortaklar, Atakum, Engiz, Taflan ve Sivas için Akıncılar, İmranlı, Suşehri, Şarkışla, Zara, Divriği, Gemerek, Koyulhisar, Yıldızeli noktalarıdır.

SAMSUN - SİVAS haritası

En uygun fiyatlarla SAMSUN - SİVAS otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve SAMSUN - SİVAS seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla SAMSUN - SİVAS seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.