6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Siirt Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Siirt Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Bölgede çeşitli egemenliklerden sonra Hazreti Ömer devrinde Arapların ve daha sonra Bizans egemenlikleri görülür. 1514'de Çaldıran Savaşı'ndan sonra Yavuz Sultan Selim bu kenti Osmanlı hudutlarına kattı. Samiler devrinde adı şehir anlamına gelen Keert idi. Arapların eline geçince Seerd halini aldı. Türkler Siirt dediler. Siirt battaniyesi ve petrol kaynaklarıyla ünlüdür.

Siirt’e giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

MAĞARA

Cudi Dağı tepesinde, bin kişi alabilecek büyüklüktedir.

DERZİN KALESİ Baykan ilçesinin Adakale köyünde Sarp bir kayalık üzerindedir.

CAMİLER - TÜRBELER

ULU CAMİ

Siirt merkezindeki camiin yapılış tarihi belli değildir. Selçuk Sultanlarından Mugizüddhı Mahmut tarafından 1129 yılında onarılmıştır.

CUMHURİYET CAMİİ Yapıldığı tarih belli değildir. 1929 da onarılmadan evvel adı Hıdr-ul Ahdar’dı.

ÇARŞI CAMİİ

Artukoğullarından Melik Şah tarafından 1265 yılında yaptırılmıştır.

Siirt otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Siirt otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

VEYSEL KARANI TÜRBESİ Baykan ilçesine bağlı Yeşilçevre köyündedir. Hazreti Ali’nin hilafeti sırasında şehit düştüğü rivayet olunan Veysel Karani, halkın inanışlarına göre dünya nimetlerine önem vermeyip ana sevgisini en güzel şekilde canlandıran hareketleriyle Hz. Muhammed’in sevgisini kazanmıştır.

İbrahim hakki türbesi

Merkeze bağlı Tilİo bucağındaki türbenin büyük özelliği; bucak merkezinin 3 kilometre doğusundaki bir tepe üzerinde yapılmış olan hır duvarda bırakılmış 40x40 cm. ebadındaki bir pencereden, her yıl 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde geçen güneş ışınlarının türbe kulesinde bulunan bir prizmadan geçerek sandukanın baş tarafını aydınlatması idi.

FAKİRULLAH TÜRBESİ Aydınlar bucağındadır. 1764’de yaptırılmıştır. Ziyaret yeridir.

KARAYOLU

Diyarbakır’la bağlantısı (06) sayılı Devlet yoluyla sağlanan Siirt; Adana'ya 744, Ankara’ya 1140, Bitlis’e 295, Bursa’ya 1453, Elazığ'a 375, Erzurum’a 422 ; İstanbul'a 1515, İzmir'e 1023 Mardin’e 271, Urfa’ya 395 kilometre uzaklıktadır.

GENEL DURUM:

Denizden yüksekliği 880 metre olan Siirt tam anlamıyla kara iklimine bağlı olduğu için çok kurak geçilir.

Siirt otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Siirt otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/