6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

SİVAS'a giden otobüs seferleri

Diğer SİVAS seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Sivas otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Sivas’a giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan Sivas, bölgenin en önemli ve eski illerinden biri olup pek çok devlete başkentlik yapmıştır. Sivas’ın coğrafi olarak Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde de parçaları bulunduğu için hem kültürel anlamda bir zenginliğe sahiptir hem de iklim çeşitliliğini sınırlarında barındıran harika bir Anadolu şehrimizdir. Genel olarak soğuk bir havaya sahip olsa da güzel Kangal Köpekleri gibi pek çok sevimli detayıyla içinizi ısıtacak sevimli bir kentimiz olan Sivas’ta Kangal ilçesinde bulunan kocaman heykele hayran kalacaksınız.  Ülkemizin temellerinin atıldığı anlara şahit olan bu il, geçmişte tarihi İpek Yolu ve Kral Yolu’nun geçmesinden ötürü ticari anlamda da büyük bir öneme sahiptir. Doğal güzellikleri, kaplıcaları ve tarihi eserleri ile beraber, hem dinlenme şansı bulacağınız hem de yepyeni şeyler öğreneceğiniz Sivas'a otobüs bileti almak için ClickBus.com.tr’de bulunduğunuz şehri yazıp gitmek istediğiniz tarihi seçerek Sivas otobüs biletinizi aratabilirsiniz.

Otobüs firmalarını inceleyin!

Tarihçe

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sivas’ın ismi Sebastia, Sebastea, Sebasteia ve Samassia köklerinden gelmektedir. Neolitik Çağ’a ait kalıntılara kadar uzanan geçmisiyle Sivas, M.Ö. 2000 yıllarından kalan değişik yerleşim kalıntılarına sahiptir. M.Ö. 17. yüzyılda Hitit sınırları içinde yer alan kent, M.Ö. 8. yüzyılda Kimmer ve İskit istilalarına uğradıktan sonra M.Ö. 6. yy’ın ilk dönemlerinde Medler’in, son dönemlerinde ise Persler’in egemenliğine girmiştir. Sonrasında kısa bir dönem Büyük İskender’in egemenliğinde kalan Sivas, Kapadokya’nın Roma egemenliğine girmesiyle birlikte imparatorluk şehirlerine dahil olmuştur.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sivas 1071 Malazgirt Zaferi ile beraber Selçuklular ve Danişmentliler egemenliğine girmiştir. Süleyman Şah’ın kumandanlarından Emir Danişment’in eline geçen Sivas uzun bir sürenin ardından 2. Kılıç Arslan döneminde Selçuklular’a dahil olmuştur. Özellikle Selçuklu Devleti’nin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede Selçuklu döneminden bir çok esere ev sahipliği yapmıştır.

Ucuz Sivas otobüs bileti satın alırken sitemizi tercih ederek 2 adımda ve kolayca Sivas otobüs bileti fiyatları bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

Kentteki en önemli eserler İlhanlılar döneminde 13.yy’ın ikinci yarısında yapılmıştır. Kayseri ile birlikte merkez olarak kullanılan Sivas, İlhanlılar’ın Anadolu’daki en büyük şehri haline gelmiştir. Vali Alaeddin Eretna’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Eretna Devleti’ne de başkentlik yapan Sivas, Kadı Burhanettin’in ölümü ile beraber, kendi isteği ile Osmanlı egemenliğini tanımış ve bu dönemde bir eyalet merkezi haline gelmiştir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Sivas, 40 ilkokul, 1000 dükkan, 18 han ve 40 kadar çeşmesi ile birlikte döneminde bölgesinin en büyük ili olarak tanımlanmıştır. Sivas’a seyahatiniz sırasında bu zengin birikimden bir çok eseri görme şansını bulacaksınız. Osmanlı Devleti döneminde de büyümeye devam eden şehir Islahat Devri ile giderek daralmış ve önemini biraz da olsa yitirmeye başlamıştır.

Sivas, Kurtuluş Savaşı sırasında çok büyük önem arz eden Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, burada ülkemizin kuruluşu ile ilgili mihenk taşı niteliğindeki kararları alan kahraman insanları ağırlamıştır. Cumhuriyet tarihinin ilk vagon ve lokomotif fabrikası burada kurulmuş olup, zamanının en ileri tesislerinden biri olarak gerçekleştirdiği ihracatlar ile şehir ekonomisinin bel kemiği haline gelmiştir.

Clickbus üzerinden İstanbul Sivas otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Sivas otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Sivas’da Görmeniz Gereken Yerler

Tarih boyunca pek çok devlete başkentlik yapan Sivas, kültürel ve ticari kimliğinin önemi sebebiyle pek çok dönemden sayısız eserle doludur. Eserlerin bazıları günümüze kadar ayakta kalmıştır ve karşısında durduğunuzda kendisine hayran bıraktıracak görkemdedir. Selçuklu zamanındaki kültürel şehir kimliği ile pek çok medrese, cami ve türbelere sahip olmuşken, Osmanlı döneminde ticari hayatın da ön plana çıkmasıyla kervansaraylar, hanlar, imarethaneler ile bayındır bir şehir haline gelmiştir. Sadece bütün bu eserleri gezdiğinizde bile sizi büyüleyecek olan Sivas’a otobüs bileti satın aldıktan sonra  burada tadacağınız yöresel hamurişleri ve kebaplar size ayrı bir keyif yaşatacaktır.

Sivas’ta görülmesi gereken yerlerin başında bugün şehrin merkezinin bulunduğu Topraktepe’de yer alan ve Roma Dönemi’nden günümüze kalmış olan Sivas Kalesi gelmektedir. İmparator Justinianus tarafından yapılan kalenin M.Ö. 2000’li yılların başında  inşa edildiği sanılmaktadır. Aşağı ve Yukarı Kale şeklinde iki bölümden oluşmaktaydı ve sur duvarları, iki kapısı, camisi, sarnıç, cephanelik ve zahire ambarları bulundurmaktaydı ancak Timur zamanında yıkıldığı sanılan kaleden geriye çok az bir kısmı kalmıştır.

1884 yılında vali Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan Hükümet Konağı başta iki katlı olarak yapılmış olup zamanla ihtiyaçlara cevap vermediği için üçüncü ahşap bir kat inşa edilmiştir. Ön cephesi Hükümet Meydanı’na bakan bina 23 odadan oluşmaktadır. Meydan yakınlarında bulunan bir diğer tarihi bina ise Jandarma Dairesi’dir. 1892 yılında vali Memduh Paşa tarafından yaptırılmış olup o zamanlar mülki idari adını almıştır. Mustafa Kemal’in 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’ni gerçekleştirdiği bina olduğundan tarihimiz açısından önemli bir yerde durmaktadır. 1990 yılından itibaren gerekli onarım ve düzenlemeler yapılarak Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Sivas otobüs bileti alarak kongrenin gerçekleştiği odayı eşyalar ve fotoğraflar sayesinde tüm canlılığıyla, o gündeymiş gibi gezebilirsiniz.

Sivas gezintiniz sırasında bir diğer önereceğimiz tarihi durak ise Anadolu Selçuklu sultanlarından 3. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilen Buruciye Medresesi’dir. Hacı Mes’ud Medresesi adıyla da anılan eser dönemin pozitif bilimlerinin okutulduğu bir bina şeklinde uzun yıllar boyu kullanılmıştır. Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerinden biri olup sarı renklerde taşların oyulmasıyla oluşturulan kapısı ve iç cephesi ile oldukça görkemli bir yapıdır. Sol kısımda, giriş kapısının yanında medreseyi yaptıran Hacı Mes’ud ve ailesinin kabirlerinin yer aldığı siyah ve mavi çinilerle süslü bir türbe yer alır. 1965-1966 yıllarında restore edilip müze halini almıştır ve Sivas gezinizin bir parçası olmayı beklemektedir.

Sitemizden Ankara Sivas otobüs bileti araması yaptığınız zaman Ankara’dan Sivas’a giden bütün otobüs firmaları sıralı olarak listelenecektir.

Sivas’taki bir diğer önemli medrese ise Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilen 1271 tarihli Gök Medrese’dir. Çifte minareli taç kapısı ile dikkat çekerken dört eyvanlı, açık ve revaklı avlulu bir yapıya sahiptir. Şehrin önemli medreselerinden olan Çifte Minareli Medrese ise İlhanlı Veziri Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Bugün sadece geometrik, bitkisel ve yazılı bezemelere sahip cephesi ve çifte minareli kapısı kalmasına rağmen köşelerinde bulunan ve aydınlığı sembolize eden mum figürleri ile zihninizde yer edecektir.

Sivas’ta bulunan başlıca eserlerden olan Divriği Kalesi ve Ulu Cami’yi ziyaret edebilmeniz için Sivas otobüs biletinizin ardından Divriği otobüs bileti de satın almalısınız. Divriği Kalesi şehrin kuzeyindeki büyük bir kayalığın üzerinde yer almakta olup ırmak manzarasına sahiptir. Günümüze kadar korunabilen bölümleri Orta Çağ zamanından kalmış olanlardır. Kalenin aşağısında bulunan küçük terk edilmiş mahalleye doğru ilerdediğiniz taktirde Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Cami’ye ulaşacaksınız. Aynı zamanda darüşşifa olarak da işlev gören cami hem Selçuklular’ın hem de Emeviler’in mimari plan tipini yansıtması ve eşsiz süsleme tarzı ile benzeri olmayan bir tarihi eserdir.

Sivas’a seyahatiniz sırasında görmeniz gereken diğer tarihi eserler; Şifaiye Medresesi, Osman Ağa Konağı ve Ziya Bey Kütüphanesi olarak sıralanabilir. Ayrıca bir kaplıca cenneti olan Sivas’a ziyaretiniz sırasında, mutlaka Ortaköy Çermik, Sivas Soğuk Çermik, Yıldızeli Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Çelmiklerinden birini ziyaret etmelisiniz. Doğanşar’daki Dipsiz Göl’ü, Koyulhisar’daki Eğriçimen Yaylası, Gemerek’teki Sızır Şelalesi ve daha nice doğal güzellikleri ile Sivas, sizlere eşsiz bir deneyim yaşatacak, kültürel zenginliğinin yanı sıra, doğal güzellikleri ile sizlere detoks imkanı sunacaktır.

Sivas ne zaman giderseniz gidin size geniş yöresel yemek yelpazesini sunsa da  yaz ve kış mevsimine gore değişik lezzetler yoğunlukla tercih edilmektedir. Yazları pancarlı çorba, ayranlı çorba, düğürcek aşı, evelik ve madımak; kışları ise tarhana, kelecoş, içli köfte, tırhıt, sübüra gibi hamur işleri yemenizi tavsiye ederiz. Sivas yemekleri çoğunlukla tahıla dayansa da Sivas kendine özgü kebabıyla da ünlüdür. Keş, peskutan, çökelik süt ürünleri ile hazırlanan yiyeceklerin; tandırda kül çöreği, fodla, kete, kömbe ve lavaş yöresel ekmeklerin çeşitleridir. Bu muhteşem yöresel lezzetleri tatmadan Sivas dönüşü için otobüs bileti satın almamalısınız. 

Sivas’a Nasıl Gidilir?

Sivas Hedef Turizm, Huzur Turizm ve Ulusoy Turizm gibi pek çok otobüs firmasının; tarihi önemiyle, pek çok eseriyle, doğal güzellikleriyle, kültürel mozağiyle ve yöresel lezzetleriyle İç Anadolu’nun eşsiz bir şehri olan Sivas’a otobüs biletleri bulunmaktadır. Müzelerini, camilerini ve kalelerini gezmekten keyif alırken, eski şehir merkezindeki tarihi kebapçıdan kebabınızı yöresel ekmekler eşliğinde yiyip, dilerseniz sizi yeniden canlandıracak olan doğal güzellikleriyle kendinize gelebilme fırsatı sunan Sivas seyahatiniz için ClickBus.com.tr’den istediğiniz tarih için Sivas otobüs biletinizi hemen satın alın! www.neredennereye.com/ucak-bileti


SİVAS'a giden otobüs firmaları
Adıyaman Gülaras
Aksu Turizm
Can Barış Turizm
Esadaş
Huzur Turizm
Iğdırlı Turizm
Kahta Petrol
Metro Turizm
Mis Amasya
Öz Diyarbakır
Öz Sivas Seyahat
Özlem Ardahan
Özlem Cizre Nuh
Ulusoy Turizm
Vangölü Turizm
Yeni Adana Turizm
SİVAS'a bağlı otogarlar
Akıncılar Otogarı
İmranlı Otogarı
Sivas Otogarı
Suşehri Otogarı
Şarkışla Otogarı
Zara Otogarı
Divriği Otogarı
Gemerek Otogarı
Koyulhisar Otogarı
Yıldızeli Otogarı