6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Sivas Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Sivas Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Kentin ilk kez nerede ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmez. Adının Romalılar devrinde bölgede egemen olan Kapadokyalı Pitodoris tarafından konduğu ve Sebast dendiği zamanla Sivas halini aldığı söylenir. Halıları ve yün çorapları ünlüdür.

Sivas’a giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

KALE VE SURLARI Sivas kalesinin hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Doğu Anadolu ile Iran yolu üzerinde önemli bir durak olan bu kale, ilk kez Bizans imparatoru Justinyanus tarafından onarılmıştır. Kalede ikinci onarmayı Danişmentler yapmışlardır.

CAMİLER - MEDRESELER

ULUCAMI

Şehrin orta yerinde kendi adını taşıyan mahalle ve cadde üzerindedir. II. Kılıç Arslan ve oğlu Kudbeddin Melikşah’ın yaptırdığı sanılmaktadır. Minaresi çok kalındır. Cami çevresi zamanla dolduğundan yapı çukurda kalmıştır.

MEYDAN CAMİİ Sivas’ın eski ve büyük camilerindendir. 1564 yılında Kanuni’nin vezirlerinden Koca Hasan Paşa tarafından yaptırılan cami, taştan ve dörtgen şeklindedir, kubbesi yoktur. Çatı kalın dört köşe sütunlar üzerine oturtulmuştur.

ŞlFAİYE

Birinci İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılmış akıl hastalıkları şifa yurdudur.

ÇİFTE MİNARE Şifaiyenin karşısındadır. 1271 yılında Şemseddin Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Sivas otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Sivas’a giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

BÜRUCİYE MEDRESESİ Selçuk sokaktadır. Kale mahallesi diye anılan bu semt, aslında Sivas’ın Selçuk anıtlarının toplandığı yerdir. 1271 yılında ilmiye medresesi olarak Selçuk vezirlerinden Muzaffer Bürucerci tarafından yaptırılmıştır.

GÖKMEDRESE Toprakkale’nin güney doğusunda diğer Selçuklu anıtlarından uzaktır. 1271 yılında Gıyaseddin Keyhüsrev’in veziri Sahip Ata tarafından yaptırılmıştır. Medrese, Selçuk sanatının en güzel örneğidir. Kapının iki yanında tuğla örülü, çinilerle süslü iki minare bulunur. Yapı şimdi müze olarak kullanılmaktadır.

GENEL DURUM:

Denizden yüksekliği 1300 metre olan Sivas sert bir kara ikliminin etkisindedir. Kış çok soğuktur. Yazın bile geceleri serindir. Ortalama yaz sıcaklığı 24-25 dereceleri aşmaz. Yalnız Ağustos’ta 35 dereceyi aşan sıcaklığa rastlanır.

YAĞMUR:

Bölgede yazın pek yağmur yağmaz. Ara sıra sağanak halinde kısa süreli yağmurlar görülebilir.

RÜZGAR:

Devamlı olarak Kuzey veya Güneydoğudan hafif rüzgarlar eser.

HAVA DURUMU:

Yılın 90-100 günü tam güneşli, 170-180 günü az bulutlu ve 80-90 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Sivas otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Sivas otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/