6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Sofya'ya giden otobüs seferleri

Diğer Sofya seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Sofya otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Sofya’ya giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, 1,3 milyonluk nüfusuyla ülkenin de en büyük şehri konumundadır. Şehir kendi ile aynı adı taşıyan Sofya Vadisinde yer alır. Bulunduğu bölgenin etrafı sıra dağlarla çevrilidir ve yeşil bir doğya sahiptir. Ülkenin hem politik hem de ekonomik merkezi olan şehir tarihi yapısı ile de Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak bilinir. Şehir dünyaca ünlü soğuk ve sıcak kaplıca sularına sahiptir ve bu yüzden belirli dönemlerde oldukça çok turist çeker. Bir dönem Osmanlı hakimiyetinde bulunan kent daha sonra Bulgaristan’a geçmiştir.

Tarihçe

Tarihi M.Ö 8.yüzyıla kadar dayanan Sofya’da eskiden Serdi isminde Trakyalı bir kabilenin yaşadığı söylenir. Daha sonra Romalıların hakimiyeti altına giren bölgeye Serdika adı verilmiştir ve zamanın oldukça önemli ticari merkezlerinden biri olmuştur. 6.yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğunun önemli şehirlerinden biri olan Serdika, 13.yüzyıl itibari ile Osmanlı hakimiyeti altına girmiş ve yaklaşık 600 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Bu süre içinde Sofya ismini alan şehirde Türklere ait birçok eser bulunmaktadır. Osmanlı hakimiyetinden sonra Bulgaristan’ın başkenti ilan edilen şehir coğrafi konumu ve verimli topraklarından dolayı ülkenin önemli merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Sofya, II.Dünya savaşında Almanlar tarafından işgal edildiği için uzun süren şiddetli bombordımanlara maruz kalmıştır. 1944 yılında Sovyet kuvvetleri tarafından kurtarılan şehir, 1946 yılında Halk Cumhuriyetinin kurulması ile oldukça fazla göç almıştır. Sofya birçok ulusa ev sahipliği yaptığı için tarihi açıdan oldukça öneme sahiptir. Trakya Krallıkları, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan şehirde her döneme ait çok miktarda tarihi eser bulunmaktadır. Bu eserlerden en çoğu da Türklere aittir.

Clickbus.com.tr üzerinden İstanbul Sofya otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Sofya otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Sofya’da Görmeniz Gereken Yerler

Sofya her kültürden ve dinden ziyaretçinin beğenerek gezebileceği yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Eğer ilk olarak Osmanlı eserlerini gezmek isterseniz Banyabaşı Camii bu abidelerden biridir. Şehir Osmanlı zamanında 25 sancağı kapsayan bir eyalet olduğu için doğal olarak imar açısından da oldukça gelişmiştir. Bu eserlerden biri de Mimar Sinan tarafından yapılan Kara Camiidir. Seyfullah Bey Camisi ve Ulusal Arkeoloji müzesi de gezilecek diğer yerlerdir.

Sofya’da Romalılardan kalma birçok kilise ve katedral de yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Doğu Ortodoks kiliselerinin en eskilerinden biri olan Aziza Sofia Kilisesidir. Diğeri ise Sofya’daki en eski yapı olan Aziz George Rotunda Kilisesidir. 4.yüzyıldan kalan kilise UNESCO tarafından da koruma altına alınmıştır. Bulgaristan’ın en geniş kapsamlı sanat koleksiyonuna ev sahiplği yapan Ulusal Sanat Galerisi ve önemli tarihi eserlerin olduğu Ulusal Tarih Müzesi de gezilmesi gereken yerlerdendir. Oraya kadar gitmişken 36 hektar üzerine kurulan Sofya Hayvanat Bahçesini de görmenizi tavsiye ederiz.

Sofya’da alışveriş yapmak istiyorsanız ilk adresiniz Vitosha Bulvarı olmalıdır. Burada şehrin en lüks mağazalarını bulabilirsiniz. Süs eşyaları, antika gibi hediyeler almak istiyorsanız Vitoshi Bulvarı dışında Rakovski sokağı da iyi bir alternatif olacaktır. Şehrin Chiprovtski bölgesinde ise el işi ürünler bulabilirsiniz.

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

ClickBus yurtdışı seferlerini de ayağınıza getiriyor. Artık Sofya’ya seyahat etmek ClickBus ile çok kolay!

Tek yapmanız gereken ClickBus.com.tr’ye girmek ve yolculuk yapmak istediğiniz tarihi seçmek. Sitemizde şuan için sadece Metro Turizm İstanbul Sofya seferleri sunmaktadır ve günden birden fazla sefer düzenlemektedir. Siz de aralarından istediğinizi seçebilir, seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sofya online otobüs bileti satışında en çok rağbet edilen site olan Clickbus.com.tr’yi tercih ederek Sofya biletinizi ucuza almış olursunuz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


Sofya'ya giden otobüs firmaları
Metro Turizm
Sofya'ya bağlı otogarlar
Sofya Otogarı