6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Tokat Sivas Otobüs Bileti

Tokat Sivas otobüs bileti, seferleri, en ucuz bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! En kaliteli Tokat Sivas otobüs firmaları ile ucuz bilet satın alın!

Yüzölçümü 3.792 km2 olan Kangal ilçesi doğuda Divriği ilçesi, güneydoğuda Malatya ili, güneyde Gürün ilçesi, güneybatıda Kayseri ili, batıda Altınyayla ve Ulaş ilçeleri, kuzeyde gene Ulaş ilçesi, Merkez ilçe, Hafik ve Zara ilçeleriyle çevrilidir.

Kangal alan bakımından ilin en büyük ilçesidir. İlçe topraklarının kuzey kesimini Kulmaç Dağı (1.936 m) ve Yılanlıdağ (2.600 m), güneydoğu kesimini de Hüyüklü Dağı (1.984 m) engebelendirir. Bu dağlarda tahrip edilmiş ormanların kalıntılarına rastlanır. İç Anadolu’nun başlıca platolarından Uzunyayla ilçenin batı kesimine sokulur. Kuzeydeki küçük bir kesimin suları Tecer Suyu aracılığıyla Kızılırmak’a karışır. İç kesimden doğan Kangal Çayı daha doğuda Çaltı Suyu adıyla anılır. Batı ve güney kesimden kaynaklanan sular da Tohma Suyu aracılığıyla Çaltı Suyu gibi Fırat’a ulaşır.

Halkın başlıca uğraşı hayvancılıktır. Çok sayıda koyun ve sığır yetiştirilir, arıcılık yapılır. En çok yetiştirilen koyun soyu Kangal akkaramanıdır. Hayvancılıkta geleneksel yöntemler yaygınlığını koruduğundan verim düşüktür. Uzunyayla kesiminde at yetiştiriciliği yaygındır. İlçe Kangal çoban köpeği ile ünlüdür. Bitkisel üretim akarsu vadilerinin genişlediği kesimlerde yapılır. En çok buğday, arpa, çavdar, şekerpancarı ve patates yetiştirilir. İlçe topraklarında demir ve linyit yatakları vardır. Linyit yatakları Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na (TKİ) bağlı Sivas Kangal Linyitleri İşletmesi Müessesesi tarafından işletilir. Bu linyitler Hamal köyünde kurulan Kangal Termik Santrah’nda değerlendirilir. Kent yakınında bulunan Balıklı Kaplıcası bazı hastalıklar üzerindeki olumlu etkisiyle tanınır.

Eski adının Arangas ya da Aranga olduğu sanılan Kangal 1413’te Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Merkez kazasına bağlı bir nahiye merkezi durumundaydı. Nahiye merkezinin belediyesi 1902’de kuruldu.

Kangal küçük bir kenttir. Malatya’yı Hekimhan üzerinden Sivas’a bağlayan yol kentten geçer. Bu yolla il merkezi Sivas’a 88 km uzaklıktadır. Sivas’tan gelip Çetinkaya istasyonunda Erzincan ve Malatya hatlarına ayrılan demiryolu kasabanın 10 km kadar kuzeydoğusundaki Kangal (eskiden Armağan) istasyonundan geçer. Kangal Meslek Yüksekokulu Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlıdır.

TOKAT - SİVAS otobüs biletleri, ortalama 26.22 TL'ye satılmaktadır. Bu hatta ortalama 8 firma, günde 27 sefer yapmaktadır.

TOKAT - SİVAS arası yaklaşık olarak 108 km olup ortalama yolculuk 1 saat 26 dakika sürmektedir.

Tokat - Sivas seyahatiniz için harita bilgileri, Tokat için 40.31389 kuzey enlemi, 36.55417 doğu boylamı ve Sivas için 39.74766 kuzey enlemi, 37.01788 doğu boylamı olarak belirlenmiştir.

Tokat - Sivas seferi için kalkış noktaları ise Tokat için Turhal, Almus, Artova, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Sulusaray, Zile, Yesilyurttokat ve Sivas için Akıncılar, İmranlı, Suşehri, Şarkışla, Zara, Divriği, Gemerek, Koyulhisar, Yıldızeli noktalarıdır.

TOKAT - SİVAS haritası

En uygun fiyatlarla TOKAT - SİVAS otobüs biletleri ClickBus.com.tr'de! Tek yapmanız gereken arama kutusunda nereden nereye kısmını doldurmak ve TOKAT - SİVAS seferlerini aramak. Kredi kartı veya banka kartıyla TOKAT - SİVAS seferiniz için biletinizi ClickBus.com.tr'den online satın alabilirsiniz.