6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

TRABZON'a giden otobüs seferleri

Diğer TRABZON seferleri için arama kutucuğunda nereden nereye gideceğinizi ve seyahat tarihinizi girip Bilet Ara tuşuna basmanız yeterlidir.

Trabzon otobüs bileti, seferleri ve otobüs firmaları, bilet fiyatları ClickBus.com.tr’de! Trabzon’a giden otobüs firmaları biletlerini karşılaştırarak online satın alın!

Antik Çağ'lardan beri varlığı bilinen, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan, Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu yer olan Trabzon, Karadeniz sahili ile Zigana dağları arasında yer alan yüzölçümü bakımından küçük bir ilimizdir. Balıkçılığın çok fazla gelişmiş olduğu Trabzon’da mısır unundan, mısırdan, karalahanadan, hamsiden ve fasülyeden yapılan bir çok yemek bulunmaktadır. Hamsiyi çok fazla görebileceğiniz güzide şehirlerimizden Trabzon’da dağ havası alabilir, yeşilin her bir tonunu görebilirsiniz. Yaz mevsiminde bile yağmurla karşılaşıp serinleyeceğiniz Trabzon’a otobüs bileti almak için soldaki kutucuğu doldurduktan sonra “Bilet Ara” butonuna basmanız yeterlidir.

Otobüs firmalarını inceleyin!

Tarihçe

            Kentin ilk kuruluş tarihiyle ilgili çeşitli görüşler olmakla birlikte, Eusebius’e göre şehrin kuruluş tarihi 756’dır ve bu Trabzon’u İstanbul, Roma ve Sinop’tan daha eski bir kent yapmaktadır. Merkezinde Yunanlılar’ın, köylerinde Lazlar’ın ataları olan Kolhislerin yaşadığı Trabzon’un, ticari malların takasının gerçekleştiği önemli bir ihraç liman şehri olduğu bilinmektedir. Pontus İmparatoru’nun Roma’yla girdiği savaşı kaybetmesi üzerine Anadolu topraklarının yanı sıra Trabzon da Roma hakimiyetine girmiştir.

            Roma döneminde serbest şehir statüsü kazanan Trabzon, İmparator Hadrian zamanında tekrar restore edilmiştir. Ayrıca Trajan döneminde Pontus Kapadokyası eyaletinin başkenti olan Trabzon’a yeni bir liman inşa edilmiştir. İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesiyle, işgalden kaçan Komnesos ailesi Trabzon’a sığınmış,1461,Osmanlı fethine kadar süren bağımsız bir Trabzon Krallığı kurmuştur. Başta Roma İmparatorları’nın kullandığı sembolü kullanan Trabzon İmparatorları, İstanbul’daki savaş bittikten sonra, başka bir savaşa sebebiyet vermemek adına, şu an Ayasofya müzesinin giriş kapısında da sembolü bulunan tek başlı kartal motifini tercih etmişlerdir. Ayasofya Müzesi’ni gezmek için Trabzon otobüs bileti alabilir, tarihimizi yerinde öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Clickbus üzerinden İstanbul Trabzon otobüs bileti alırken en ucuz firmalar listelenir ve bu şekilde İstanbul Trabzon otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz.

Cenevizliler, Venedikliler, Moğollar ve Osmanlı ile bir denge politikasıyla varlığını devam ettiren Trabzon, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra 1461 senesinde Osmanlı yönetimine geçmiştir. 1868 senesinde Osmanlı’nın bir vilayeti olan Trabzon,1. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Trabzonlu gençlerden oluşan vurucu güçler(Milisler) Ruslar’a karşı başarılı savaşlar vermiştir ve Rusya’da çıkan Bolşevik Devrimi’nin de yardımıyla Ruslar çok büyük bir güç kaybetmiş ve geri çekilmişlerdir. Bunun üzerine Türk orduları Rum ve Ermenileri de Trabzon topraklarından atmışlardır.

Ülkemizin büyük ve önemli şehirlerinden Trabzon’u, eski çağlara dayanan tarihiyle ziyaret edip o yöreyle ilgili bilgilenmek isterseniz ClickBus.com.tr’den otobüs bileti alabilir, hemen gezerek öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Trabzon’da Görmeniz Gereken Yerler

Çok eski çağlardan beri yerleşim yeri olan, iklim şartları açısından ülkemizin kuzeyinde bulunduğu için yılın her mevsiminde yağış alan, balıkçılığın gelişmiş olduğu ilimiz Trabzon’da manastırlar konaklar, camiler, türbeler, müzeler, hanlar, hamamlar ve farklı tarihi yapıları gezebilirsiniz. Köprülerle, çeşmelerle ve su kemerleriyle de karşılaşabileceğiniz ilimiz Trabzon’a giderek serin, temiz havasını içinize çekebilir, hamsiyle yapılan her türlü yemeği deneyebilir ve tarihi yerlerini gezerek Karadeniz yöresiyle ilgili bilgilenebilirsiniz.

Sitemizden Ankara Trabzon otobüs bileti araması yaptığınız zaman Ankara’dan Trabzon’a giden bütün otobüs firmaları sıralı olarak listelenecektir.

Maçka ilinin, Altındere köyünde bulunan Sümela Manastırı, Trabzon gezinizdeki en önemli noktalardan biri olarak gözünüze çarpacaktır. Sarp bir kayalığın üzerine kurulmuş, vadiden yaklaşık 300 metre yukarıda bulunan yapı, halk arasında Meryem Ana olarak da bilinmektedir. Söylenenlere göre, 375-395 seneleri arasında Bizanslılar tarafından ilk defa yapılan yapı, 6. yüzyılda genişletilerek tamir edilmiştir. 13. yüzyıldan beri şimdiki varlığını devam ettiren Sümela Manastırı,1349 yılında önemini arttırmış ve III.Manuel zamanında yayınlanan fermanlarla zenginleştirilmiştir. Trabzon’un Osmanlı himayesine girilmesiyle pek çok manastıra yapıldığı gibi Sümela Manastırı’na da büyük önem verilmiş ve 18. yüzyılda manastırın bir çok bölümü yenilenmiş,19. yüzyılda ilave edilen binalarla manastır, çok daha güzel bir görüntü kazanmıştır. Trabzon’un 1916 senesinde Ruslar tarafından işgaliyle manastıra el konulmuş,1923’ten sonra tamamen boşaltılmıştır. İçinde şapeller, öğrenci odaları ve mutfak gibi eski yapıları ve Türk sanatının etkilerini görebileceğiniz manastıra gitmek için Trabzon otobüs bileti alabilirsiniz.

Hemen Trabzon otobüs bileti alarak, Trabzon İmparatorluğu tarafından 1238-1263 yılları arasında inşaatı tamamlanan, günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya Müzesi’ni de gezmeye başlayabilirsiniz. Kilisenin batısında yer alan çan kulesiyle ve üç apsisli şapel kalıntısıyla tarihe tanıklık eden bu yapıda Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da etlkilerini bulabilirsiniz. Süslemelerin bulunduğu bölümde İncil’den alınmış konuların canlandırıldığı Ayasofya Müzesi sizi etkileyecek mimari özellikleriyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Atatürk’ün mal varlığını millete adamaya karar verdiği köşk olarak tarihe geçen ve Atatürk’ün tam olarak “İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferrahlık duyuyorum” cümlelerini kullandığı köşk olarak tarihe geçen Atatürk köşkü,19. yüzyıl sonlarında Soğuksu sırtlarında Kontantin tarafında yazlık olarak yaptırılmıştır. Üç katlı tarihi köşk, turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir. Siz de bu köşkü görmek ve o tarihlere gidip yerinde yaşamak istiyorsanız Trabzon otobüs bileti alabilirsiniz.

Müzeler dışında, almış olduğunuz otobüs biletiyle Trabzon, Trabzonspor, Cevdet Sunay müzelerini ziyaret edebileceğiniz gibi gezinize manastırlarla da devam edebilirsiniz. Genelde Maçka ilçesinde bulunan manastırların en meşhurlarından biri de mağaranın önüne kurulan  Vezalon Manastırı'dır. İçinde bir tarihi barındıran Vezalon Manastırı’na  giderek bugün hala ayakta duran kilise ve keşiş odalarını gezebilirsiniz. Bunun dışında Kuştul, Kaymaklı, Kızlar Manastırı da Trabzon da gezebileceğiniz, hem mimarisini hem de sanat figürlerini inceleyip yorumlayabileceğiniz yapılar arasında bulunmaktadır.

Trabzon’un müzelerini ve manastırlarını gezdikten sonra tarihi camilerini gezmeye başlayabilirsiniz. Trabzon’da sancak beyi olarak görev yapmış Yavuz Sultan Selim’in  annesi Gülbahar Hanım’ın hatırasına yaptırılan Gülbahar Hatun Cami,       Osmanli mimarisinde zaviyeli camiler grubuna girmektedir. Duvar işçiliği özenli olan caminin örtüsü kurşunla kaplı, mihrabı ise mermerden yapılmıştır. Son onarımlarla bugünkü süslemeleri yapılan caminin günümüze gelene kadar inşa ettirilirken yaptırılan süslemeleri bozulmuştur. Gülbahar Hatun Camisi yine mimarisi ve içinde barındırdığı tarihle Trabzon’da gezebileceğiniz yerlerden biridir.  Bunun dışında Ortahisar Fatih Cami ve Yeni Cuma Cami gibi tarihi Trabzon camilerini de gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

ClickBus.com.tr’den otobüs bileti alarak, Trabzon’da gezebileceğiniz çeşitli konaklar, türbeler, köprüler, çeşmeler, su kemerleri, hanlar ve hamamlarla birlikte Santa Maria Kilisesi, St John Kilisesi, Cephanelik ve Bedesten gibi önemli tarihi yapılar bulunmaktadır.  

Trabzon Otobüs Firmaları

Doğu Karadeniz, Lüks Karadeniz ve Kanberoğlu Turizm gibi birçok otobüs firmasının, Karadeniz’in en önemli şehirlerinden, tarihi yapıları ve balıkla yapılan yemekleriyle ünlü, temiz havasını içine çektiğiniz her gün kendinizi daha iyi hissedeceğiniz Trabzon’a otobüs bileti bulunmaktadır. Siz de Trabzon’a giderek, müzelerini, camilerini ve kiliselerini gezmek, doğal güzellikleri içinde aldığınız her nefeste kendinizi daha iyi hissetmek ve huzurla dolu bir tatil yapmak istiyorsanız, ClickBus.com.tr’den istediğiniz tarihte Trabzon otobüs bileti bulabilirsiniz. www.neredennereye.com/ucak-bileti


TRABZON'a giden otobüs firmaları
Adıyaman Gülaras
Aksu Turizm
Doğu Karadeniz
Has Bingol
Iğdırlı Turizm
Kahta Petrol
Kanberoğlu Turizm
Lüks Karadeniz
Metro Turizm
Özgül Bafra Turizm
Sahil Seyahat
Star Diyarbakır
Trabzon Süzer Turizm
Ulusoy Turizm
Vangölü Turizm
TRABZON'a bağlı otogarlar
Akçaabat Otogarı
Araklı Otogarı
Beşikdüzü Otogarı
Çarşıbaşı Otogarı
Maçka Otogarı
Of Otogarı
Trabzon Otogarı
Vakfıkebir Otogarı
Arsin Otogarı
Çaykara Otogarı
Dernekpazarı Otogarı
Sürmene Otogarı
Yomra Otogarı
moloz Otogarı
tekeli Otogarı