6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Tunceli Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Tunceli Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Tunceli ve yöresi, uzun yıllar önce Orta Asya’dan göç eden ilk Türk boylarının yurduydu. Sonra bölgede Hititler, Huriler, Babilliler, Asurlular at oynattı. Büyük İskender, bu sarp kayalara tırmanırken, nice cengaverden oldu.

Bizanslılar, ele geçirdikleri Tunceli yöresine daima, Doğu'daki Türk devletlerine karşı, çetin bir kale gözüyle baktılar. Buraya en gözde askerlerini gönderdiler. Hatta Bizans tarihindeki ünlü imparator I. Loannes Çimişkeş, bugünkü Çemişkezek'te doğdu. Gençliği bu dağlarda geçti. Devletin yönetimini ele alınca, doğduğu köyü "Çimişkesüpolis" adıyla bir kent yaptı. Çemişgezek'in adı buradan geldi.

1071 Malazgirt Zaferinin peşinden Tunceli ve yöresi, Anadolu fatihi Kutalmışoğlu Süleyman Şahın eliyle Selçuklu Türklerine geçti. Zamanla çeşitli Türk beyleri arasında sancak değiştirdi. Nihayet. Büyük Cihangir Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldı.

Tunceli otobüs bileti alırken Clickbus.com.tr artık yanı başınızda! Biletinizi aratın ve en ucuz Tunceli otobüs firmaları, fiyatlarına göre listelensin.

Bu yöredeki Çemişgezek ve Pertek, uzun süre Diyarbakır beylerbeyliğine bağlı iki ayrı sancak olarak yönetildi. Tanzimattan sonra iki sancak birleştirildi. Merkezi Hozat'a nakledildi. Adına, Dersim sancağı denildi.

Dersim dolayları, Birinci Dünya Savaşında kısa bir süre Rus işgaline uğradı. Fakat Ruslar fazla tutunamadı. Büyük zayiat vererek çekildiler.

Cumhuriyetten sonra Dersim sancağı il oldu. Adı, Tunceli’ye çevrildi. 1925’t3 bir ara gene Elazığ'a bağlandıysa da, 1936’da tekrar il hüviyetini kazandı. İl merkezi 1947’de Hozat'tan Kalan'a taşındı. Kulan, yeni adı olan Tunceli’yi kısa zamanda benimsedi.

Tunceli otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Tunceli otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/