6 aya varan taksit seçenekleri!

Kredi kartı ödemelerinizi taksitli gerçekleştirebilirsiniz

Bize Ulaşın

0850 885 10 58

Pazartesi-Cuma 09:00- 18.00

Van Otobüs Firmaları, Seferleri, Bilet Fiyatları, Telefon Numaraları ve En Ucuz Van Otobüs Bileti ClickBus.com.tr'de!

Kentin temelini atan Urartular buraya Turuşpa adını vermişlerdi. Zamanla kenti imar edip genişleten Van Bey’in adı bütün ilin değişmez adı oldu. Türkiye'nin en büyük gölü sınırları içinde olan Van, kedisi ile ünlüdür.

Van’a giden otobüs firmaları

Görülecek Yerler

TARİHİ KALINTILAR

KALE

İlk adı Tuşba olan kale Van golünün 2 kilometre uzağındadır. M.Ö. 400 - 600 yılları arasında bölgede büyük bir medeniyet kuran Urartu'lar çağında 2. Sandur tarafından M.Ö. 825 yılında yapılmış, Bizans Selçuk ve Osmanlı devrinde onarılmıştır. 80 metre yüksekte olan bir volkanik kayanın üzerindedir. Kaya oyularak birçok dehliz, zindan ye mağara yapılmıştır. Doğudan batıya uzunluğu 1800, kuzeyden güneye genişliği 120 metredir. Oyulmuş kayanın duvarı üzerinde çivi yazısı yazılıdır. Kalenin güney cephesinin eteğinde tarihi Van şehrinin harabeleri mevcuttur, bu harabelerin içinde birçok cami ve hamam halen muntazam hır şekilde ayaktadırlar.

Yukarıdaki bilet arama motoru ile Van otobüs firmaları karşılaştırılabilir ve bilet fiyatları listelenebilir. Böylece Van’a giden en ucuz otobüs firmaları listesi karşınıza çıkar.

AKTAMAR ADA ve KİLİSESİ Aktamar Kilisesi Van gölü adasının ortasında Ermeni Vaspurkan Kralı Gagik Andzruni tarafından M.S. 915 - 921 yılları arasında yaptırılmıştır. Bina cephelerindeki figürleri değerli olan kilisenin Kilikya kilisesinden sonra Ermenistan’ın ikinci büyük katedrali olduğu ileri sürülmektedir. Kilisenin etrafında binlerce mezar vardır.

HOŞAP KALESİ Van’dan uzaklığı 60 kilometredir. Van’dan Başkale ve Hakkari’ye giden yolun üzerindedir. Kalenin etrafı yüksek bir surla çevrilidir. Çok yüksek bir kayanın üzerinde kurulmuş 1643 yılında Sarı Süleyman Mahmudi tarafından yaptırılmıştır. Eski bir Urartu şehridir. Mabet ve saray meydana çıkmıştır. Saray ortasında 165 metre uzunluğunda bir koridor mevcuttur.

ŞAMRAN KANALI Urartu Krallarının M.Ö. dokuzuncu yüzyılda yaptırdığı 55 kilometre uzunluktaki bu kanallar Gürpınar ilçesinden Van Gölüne uzar.

Van otobüs firmaları ve bu firmaların bilgileri Clickbus.com.tr’de! En ucuz online bilet fiyatları ile Van otobüs biletinizi sorgulayın ve dilediğiniz firmadan biletinizi satın alın! neredennereye.com/otobus-bileti/